Geri Dön

'Hepsinin üzerinden silindir gibi geçeriz'

Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili, “Kusura bakmasınlar, elimiz böğrümüzde oturup bekleyecek halimiz yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan. Dostluk elini uzatana kapımızı açarız. Ama bize saldıran hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Hepsinin üzerinden silindir gibi geçeriz” dedi

'Hepsinin üzerinden silindir gibi geçeriz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, dün Kasımpaşa-Hasköy Tüneli açılış törenine katıldı. Yeni tünelin Hasköy girişinde düzenlenen açılış töreninde Erdoğan ve Yıldırım birer konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi:

“İnşallah 2023 hedeflerimize ulaşarak bu tabloyu çok daha güçlü hale getireceğiz. Kardeşlerim, ülkemizin katettiği mesafe bizi ve dostlarımızı sevindirirken, anlaşılan o ki birilerini de fena halde kaygılandırıyor, düşündürüyor. Bunun için de önümüze dünyaya telkin ettikleri tüm değerleri ayaklar altına alma pahasına, akılla, izanla, insafla bağdaşmayacak engeller çıkartıyorlar. DEAŞ tehdidini öne sürerek bölgenin altını üstüne getiren, taş üstünde taş bırakmayanlar Türkiye’nin Fırat Kalkanı’nda DEAŞ’a tarihinin en büyük darbesini vurmasının ardından bambaşka yerlere savruldular. Fırat Kalkanı harekâtında 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirdik. Ve enteresan olun şu: 2 bin kilometrekarelik alanda Türkiye’ye gelen mültecilerden 100 bini ne oldu? Tekrar geri döndüler. Okullarını yaptık, sağlık ocaklarını yaptık ve onlara orada bu imkânları sağladık. Niye? Olaya insani bakıyoruz.”

Hakikat vurgusu

Fırat Kalkanı’nda bölgedeki DEAŞ’lı sayısının 400-500’den bir anda 3 bine nasıl çıkabildiğinin sebebini dillendirmiyoruz bile. Ama Rakka’da sıkıştırılan DEAŞ’lıların kamyonlarla diğer bölgelere nasıl taşındığını tüm dünya gördüğü için herhalde ifade etmekte beis yoktur. Suriye’de savaşabilecek durumda DEAŞ’lı kalmadı ama bu bahaneyle ülkeye hala silah yığılmaya devam ediliyor. Bölücü terör örgütünü listesine alanlar, aynı örgütün tamamen göz boyama kabilinden harf değişikliğiyle faaliyet yürüten unsuruyla kol-kola yürüyor. Bunu ifade ettiğimizde de, partnerimiz diyerek tepki gösterme yoluna gidiyorlar. Suriye’deki terör örgütünün patronunun Kandil olduğunu dünyanın tamamı gördüğü halde, bunu sadece bir müttefikimiz kabul etmiyor. Unutmayın, güneş balçıkla sıvanamayacağı gibi, bu hakikatler de inkârla ortadan kalkmaz.”

“Kusura bakmasınlar, elimiz böğrümüzde oturup bekleyecek halimiz yok. Türk milleti tarihinin hiçbir döneminde böyle bir

Hepsinin üzerinden silindir gibi geçeriz
zillete teslim olmamıştır. Bize dostluk elini uzatana biz kucağımızı açarız. Bizden yardım isteyene biz ekmeğimizi böler veririz. Ama bize saldıran, istiklalimize ve istikbalimize kasteden hiçkimsenin de gözünün yaşına bakmayız. Bu terör örgütünün adı ister FETÖ olsun, ister DEAŞ olsun, ister PKK olsun, ister PYD-YPG olsun, hangi farklı isimlerle karşımıza çıkarlarsa çıksınlar fark etmez. Allah’ın izniyle hepsinin üzerinden de silindir gibi geçeriz.”

“Şu anda sekiz gün içerisinde hamdolsun 394 teröristi etkisiz hale getirdik ve bu 394 teröristin dışında Özgür Suriye Ordusu ve bizim şu andaki askerlerimizde 16 kaybımız var. Bunlar hem teröristin yanında durup, hem de aman ha bizimkilere bir şey olmasın demek suretiyle hala kendilerine göre istikamet çiziyorlar. Islanmak istemiyorsanız, yağmurun altında durmayacaksınız. Bununla ilgili bizim bir atasözümüz var; zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına.”

‘Durmayacağız’

“Türkiye çok uzun bir dönem kendi iç meseleleriyle, iç çatışmalarıyla gerçekten çok zaman kaybetti. Bu durum hem demokrasi, hem de ekonomi alanında altın kıymetinde fırsatların kaçırılmasına yol açmıştır. Ülkemizin son 15 yıldaki kazanımlarından biri de, hangi sorunlarla uğraşırsa uğraşsın, demokrasi ve ekonomi konusundaki hedeflerinden asla vazgeçmiyor, uzaklaşmıyor oluşudur. İşte bugün bir yandan Zeytin Dalı Operasyonu’nu yürütüyor, diğer yandan pek çok uluslararası meseleyi göğüslüyor, aynı zamanda da Kasımpaşa-Hasköy Tüneli’nin açılışını yapıyoruz. Yatırımlarımız bir taraftan devam edecek, durmayacağız.”

Kendi kullandığı arabayla geçti

Sütlüce ile Kasımpaşa arasında yapılan bin 316 metre ve bin 234 metre olmak üzere toplam 2 bin 550 metrelik çift tüplü Beyoğlu Kasımpaşa Tüneli, 3 bin 817 metre bağlantı yolu ve 140 metrelik aç-kapa tünel ile beraber toplamda 6 bin 507 metreyi buluyor. Günde yaklaşık 4 bin aracın kullandığı mevcut yol, tünel ile beraber 40 bin araçlık kapasiteye ulaşacak. Kasımpaşa Hasköy Tüneli’nin açılması ile birlikte başta Taksim bağlantısı olmak üzere, bölgeden birinci çevre yoluna gidecek ve gelecek araçların ulaşım süreleri kısalacak. Yeni açılan tünelin Haliç ile Galata bölgesindeki turizme sosyo-ekonomik açıdan büyük katkı sağlaması bekleniyor. “Yakın bir zamanda Camialtı Tersanesi’nin değişimi görülecek. Bu tersane de bu bölgeye değil Türkiye’ye büyük bir hava katacak. Çok güzel bir değişimi de orada yaşayacağız” diyen Erdoğan, törenin ardından kendi kullandığı arabayla tünelden geçti. Erdoğan’ın yanındaki koltukta Başbakan Yıldırım, aracın arka koltuğunda da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan oturdu. Erdoğan, tünel çıkışında bekleyen vatandaşlarla aracından sohbet etti.

Hepsinin üzerinden silindir gibi geçeriz

Yıldırım: Terörün başını ezinceye kadar sürecek

Törende Başbakan Yıldırım da bir konuşma yaptı. Yıldırım da konuşmasında “Zeytin Dalı Harekatı”na ilişkin mesajlar verdi. “Bugünlerde ülkemiz, güney sınırlarından bazı tacizlere, saldırılara maruz kalıyor” diyen Yıldırım, “Buna karşı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, kahraman Mehmetçiğimiz, milletimizin başına bela olan, can ve mal güvenliğine tasallut olan bu eşkıya sürülerine hak ettiği dersi vermek için Afrin’deler. Orada, terörün başını ezinceye kadar bu faaliyetler sürecek. Kim ne derse desin. Hudutlarımızın güvenliği, milletimizin can ve mal emniyeti tam anlamıyla sağlanıncaya kadar bu operasyonlar sürecek. Asla ve asla güney sınırlarımızda bir terör kuşağının oluşmasına müsaade etmeyeceğiz. Allah Mehmetçiklerimizin yar ve yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

‘İdlib’e yürüyeceğiz inşallah’

Hepsinin üzerinden silindir gibi geçeriz


Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’daki tünel açılışının ardında İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Ak Parti Kocaeli Gençlik Kolları Kongresi’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan önce salonun yanında bulunan Yahya Kaptan Pazar Alanı’nda toplanan binlerce kişiye seslendi. Afrin Operasyonuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Afrin operasyonu var ya işte bak millet aynen 15 Temmuz gibi şimdi de Afrin’e yürüyor. Gittim gördüm. Askerimizi gördüm, subaylarımızı, generallerimizi gördüm. Bu sabah itibarıyla 394 terörist etkisiz hale geldi. 20 şehidimiz var, ÖSO ve Mehmetçik olmak üzere. ‘Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyiniz; onlar diridirler’ diye buyuruyor. Bu müjdeye kavuşurcasına Mehmedim Afrin’e yürüyor. İdlib’e yürüyeceğiz inşallah. Sınırlarımızı taciz eden, bu vatana ihanet edenler bedelini ödeyecekler. PKK, YPG, DEAŞ hepsi ödeyecek, FETÖ, hepsi bunu ödeyecek. Bu mücadele kararlı bir mücadele. Fırat Kalkanı’ndan sonra Afrin mücadelesinde de kararlı bir şekilde Silahlı Kuvvetlerimiz hükümetimizle el ele, omuz omuza bu mücadeleyi yürütüyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sonra salonda Seyfi Çelik ve Sevda Çakmak’ın nişan yüzüklerini taktı.

Sevgilisini bağlayıp evi ateşe verdiİstanbul Ataşehir'de Alev Y. adında bir kadın, sevgilisi Emre Y. tarafından elleri ve ayakları koli bandıyla bağlandı. Emre Y., daha sonra sevgilisinin bulunduğu evi ateşe vererek kaçtı. Evde mahsur kalan Alev Y., olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Emniyet ekiplerinin çalışmaları sonucu Emre Y. yakalanarak gözaltına alındı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber