Geri Dön
SiyasetHisar’dan hedefe tam isabet

Hisar’dan hedefe tam isabet

Milli imkanlarla geliştirilen Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR-O+, test atışında, en uzun menzil ve yüksek irtifadaki hedefi başarıyla vurdu.

Hisar’dan hedefe tam isabet

Türkiye’nin hava savunma şemsiyesinde önemli görev alacak HİSAR-O, insansız hedef uçağı ‘Şimşek’i vurarak, önemli bir testi geride bıraktı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından, yaptığı paylaşımda, “HİSAR-A+ tesliminden sonra HİSAR-O+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemimiz en son atışında bugüne kadar ülkemizde yapılan en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hava hedefini doğrudan vurup imha ederek başarı ile geçti. Başta proje ortakları Aselsan ve Roketsan olmak üzere emeği geçen tüm paydaşlara teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadesini kullandı.

2022’de envanterde

İdlib Harekâtı’nın ardından, Suriye’de konuşlandırıldığı açıklanan HİSAR-O’nun menzil bakımından daha geliştirilmişi HİSAR-O+’nun 2022 içerisinde envantere alınması planlanıyor. HİSAR-O+, sabit birliklerin, üslerin ve kritik tesislerin havadan gelecek tehditlere karşı korunması için geliştirildi. Sistem; savaş uçakları, insansız hava araçları, helikopterler, seyir füzeleri ve havadan karaya atılan füzelere karşı 25 kilometre önleme menziline sahip. Sistemin önleme irtifası ise 10 km olarak öne çıkıyor. HİSAR-O Sistemi, hedef tespit, sınıflandırma, teşhis, takip, komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonlarını icra edebiliyor.

İstanbul Avcılar'da silahlı kavgaİstanbul Avcılar'da araları aralarında husumet olduğu öne sürülen iki grup arasında silahlı kavga çıktı.  Açılan ateş sonucu bir kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler