Geri Dön

Hollanda’yla uçuş iptali krizi

Hollanda’nın Çavuşoğlu’nun Rotterdam Başkonsolosluğu’nda yapacağı konuşmayı “uçuş izni” vermeyerek engellemesi, iki ülke arasında krize neden oldu. Hollanda’nın Maslahatgüzarı bakanlığa çağrıldı, olası yaptırımlar da değerlendirmeye alındı...

Türk bakanların, referandum kampanyası çerçevesinde Türk vatandaşlarının bulunduğu Avrupa ülkelerindeki programlarının engellenmesi dün Hollanda ile krize dönüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daha önce planlanan etkinliklerinin iptal edilmesi üzerine dün akşam Rotterdam Başkonsolosluğu Konutu’nda bir konuşma yapmayı planlıyordu. Salon izni verilmemesi, izinlerin iptali gibi uygulamalara Hollanda’nın dünkü kararı ile “uçuş izni” verilmemesi de eklendi.
Maslahatgüzar çağrıldı
Bu kararın ardından maslahatgüzar Huisinga, acil olarak Dışişleri Bakanlığı’na davet edildi. Maslahatgüzardan, Hollanda Hükümeti’nin Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesinin izahatı istendi. Ayrıca Türkiye’nin bu karara tepkisi iletildi. Hollanda’ya yaptırım kararı referandum sonrası için alınacak. Yaptırımın çerçevesi, gelişmeler ve yapılacak değerlendirmelere göre şekillendirilecek.
‘Karşılık vereceğiz’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’ya uçuş izninin iptal edilmesinin ardından havalimanında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, kararın skandal ve kabul edilemez olduğunu söylerken ‘Bu adımın elbette bir karşılığı olacak’ dedi. Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Diplomatik teamüllere sığmaz. Diplomaside bir kere bu artık en uç noktadadır. Bir dışişleri bakanına yazılı bir şekilde verilen uçuş izninin tekrar yazılı bir şekilde iptal edilmesi hiçbir bakımdan kabul edilemez. Hangi bakımdan bakarsanız bakın bu kabul edilemez.”
Çavuşoğlu: “Şimdi biz bu referandumda da, seçim koordinasyon merkezimizin bakanlarımıza yaptığı program çerçevesinde değişik ülkelerde gidip referandumun ne olduğunu anlatıyoruz. Geçtiğimiz seçimlerde de yine Hollanda, Almanya, Fransa, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesine giderek bu çalışmaları yaptık. Ben hatta Rotterdam’da vatandaşlarımızı ziyaret ettim. Şimdi ne değişti de engellemeye çalışıyorsunuz? Bunlar biliyor ki Türkiye bu yeni referandum ile beraber daha güçlenecek, daha bağımsız bir ülke olacak, ekonomisi çok daha güçlenecek.”
Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Başbakan’ın sosyal medyadan ‘Türk bakanı kabul etmiyoruz’ açıklamasını gördük. Dışişleri Bakanı ile görüştüm. ‘Seçim öncesi gelmem sizi Wilders karşısında zorda bırakacaksa seçimden sonra gelirim’ dedim. ‘Seçim sonrasında da garanti veremem’ dedi. ‘Başbakan’ınla görüş bana neticeyi bildir’ dedim. Hollanda Başbakanı’ndan açıklama geldi. ‘Türkiye’den Dışişleri Bakanı müzeleri ve laleleri görmeye gelebilir’ demiş. Kendisi açısından utanç verici bir şey. O laleler Osmanlı zamanında gitti oraya. Laleleri geri göndeririz onlara adam olurlar.”

Gerekçe güvenlik

Hollanda hükümeti, Rotterdam
kentinde dün akşam bir referandum
etkinliğine katılması planlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ülkeye giriş izni vermedi. Hollanda’nın Dışişleri Bakanlığı tarafından Lahey’de yapılan açıklamada, Bakan Çavuşoğlu’nun
uçağına iniş verilmediği belirtildi.
Açıklamada, güvenlik gerekçtesiyle kalabalık bir etkinlik yerine daha küçük katılımlı bir toplantı yapılması konusunda Türkiye ile daha önceden başlatılan istişareler olduğu hatırlatılırken, “Kabul edilebilir bir çözüm için Türk otoritelerle görüşmeler sürerken Türk yetkililerin kamuya açık şekilde yaptırım tehdidinde bulunması, konuyu çözümsüz hale getirdi. Bu nedenle uçuş izni geri çekildi” denildi.
‘Çılgınca bir ifade’
Öte yandan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hollanda’ya yönelik “Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist” ifadelerine yanıt verdi. Rutte, “Öfkeli olmalarını anlıyorum ama bu çılgınca bir ifade” dedi. Rutte, cuma akşamı bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada da, Türk bakanların diplomatik temsilciliklerde katılacağı etkinliklerin engellenmesinin mümkün olmadığını söylemiş, başkonsolosluk binası ve bahçesinin “Türk toprağı sayıldığını” vurgulamıştı.

Milliyet'te Gündem (12 Ağustos 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber