Geri Dön
SiyasetHÜRJET için ilk etap seri üretim başlıyor

HÜRJET için ilk etap seri üretim başlıyor

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirdiği dünkü toplantısında, 2023'te ilk uçuşu planlanan HÜRJET için ilk etap seri üretim kararı aldı.

HÜRJET için ilk etap seri üretim başlıyor

ANKARA Milliyet - Toplantıda ayrıca savunma sanayiinde yurt dışından alınan her türlü teknolojinin Türkiye'de geliştirilmesinin "tam bağımsız savunma sanayii için mutlak gereklilik" olduğu vurgulandı.

‘Mutlak gereklilik’

En son Ekim 2021'de toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi, 2022 yılının ilk toplantısını dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yaptı. Basına kapalı toplantıya ilişkin İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Toplantıda, TSK ve güvenlik birimlerimizin kullandığı yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik konular görüşülmüş, önümüzdeki yıl ilk uçuşu planlanan HÜRJET için ilk etap seri üretim kararı alınmıştır. Ayrıca muhtelif hava, kara ve deniz platformları, haberleşme ve bilgi sistemleri, mühimmat ve füzeler, ekipman ve teçhizatlar, modernizasyon, lojistik, siber güvenlik ve yapay zeka gibi alanlara yönelik çeşitli projeler karara bağlanmıştır."

Açıklamada toplantıda özellikle, kritik ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde AR-GE ve ÜR-GE’nin önemine dikkat çekildiği belirtilerek "Savunma sanayiinde yurt dışından alınan her türlü teknolojinin ülkemizde geliştirilmesinin tam bağımsız savunma sanayii için mutlak gereklilik olduğu, sektörün bu alanda yaptığı çalışmalara desteğin süreceği vurgulanmıştır" denildi.

Açıklamada, "Türkiye, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve milli sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığıyla hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir" vurgusu yapıldı.