Geri Dön
Siyaset'İstiklal ruhumuz temel harcımızdır'

'İstiklal ruhumuz temel harcımızdır'

TBMM Başkanı Şentop, İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilen 2021’in, Mehmet Akif’in her yönüyle anlaşılıp anlatıldığı bir milli şuur yılı olarak geçmesini temenni etti

'İstiklal ruhumuz temel harcımızdır'

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Unutulmamalıdır ki istiklal ruhumuz, temel harcımızdır. Varlık ve birliğimizin mayasıdır. Ezelden ebede bağımsız ve onurlu yürüyüşümüzün rotasıdır. Bu istikamet üzere sabırla, azimle, kararlılıkla ilerlemeyi sürdürüyoruz. Gücümüzü sağlam köklerimizden, yüce mana ve maneviyatımızdan alıyoruz, almaya da devam edeceğiz” dedi.

Şentop, Zeytinburnu Belediyesi’nce düzenlenen “Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy” sergisinin açılışında katılımcılara hitap etti. Konuşmasında İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilen 2021’in, Mehmet Akif’in her yönüyle anlaşılıp anlatıldığı, zengin ve anlamlı faaliyetlerle dolu olarak, bir milli şuur yılı olarak geçmesini temenni eden Şentop, herkesin ve her kesimin kendi sahasında, kendi imkan ve kabiliyetleri doğrultusunda bu faaliyetlere katkı sunmasının önemli olduğunu vurguladı.

Şentop, “Mehmet Akif, yüz yıl öncesinden büyük bir zafer müjdesidir. Emperyalizme ve işbirlikçilerine, zulme ve zalime karşı duruşumuzdur. Bu bağlamda, sanatın ve hayatın her alanında Mehmet Akif’in hak ettiği şekilde anlatılmasının; milli varlığımızın bekasına, şuuruna, birlik ve beraberliğimizin ikamesine ve idamesine büyük katkılar sunacağına inanıyorum” diye konuştu.

‘Onurlu yürüyüş’

Açılışı yapılan ‘Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy Sergisi’nin ilk Meclis’in ruhunu, birlik ve beraberlik şuurunu, sanat-siyaset ilişkisini açıklığa kavuşturması açısından ders çıkarılması gereken mesajlar taşıdığını belirten Şentop, “Çanakkale’nin şehadet aşkını, Sakarya’nın cesaret ve metanet şevkini, milletin ve ümmetin kurtuluş davasını günümüze, gönüllerimize yeniden ulaştırmaktadır” diye konuştu.

Şentop şunları kaydetti: “Unutulmamalıdır ki istiklal ruhumuz, temel harcımızdır. Varlık ve birliğimizin mayasıdır. Ezelden ebede bağımsız ve onurlu yürüyüşümüzün rotasıdır. Bu istikamet üzere sabırla, azimle, kararlılıkla ilerlemeyi sürdürüyoruz. Gücümüzü sağlam köklerimizden, yüce mana ve maneviyatımızdan alıyoruz, almaya da devam edeceğiz.”

Şentop’tan AP kararına tepki: Kötü niyetli iddiaları reddediyoruz

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda kabul edilen Suriye ihtilafına ilişkin kararda Türkiye’ye yöneltilen ifadelere tepki göstererek, “Avrupa Parlamentosu’nun son kararındaki ülkemize yönelik bilgisizce, asılsız ve kötü niyetli iddiaları reddediyoruz” dedi.

Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, insani değerlere sadakat kapsamında Suriye’den Türkiye’ye sığınan milyonlarca mülteciye elini uzattığını ve vicdanın sesi olduğunu ifade etti. Şentop, Türkiye’nin, terörizmle mücadeleye devam ederken Suriye ihtilafına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı temelinde siyasi çözüm gayretlerine katkı sunmayı sürdüreceğini vurguladı. AP’nin terör örgütü PKK/YPG’nin Suriyeli sivillere yönelik terör eylemlerine tepki vermemesinin esef verici olduğunu kaydeden Şentop, “AP’yi, büyük özveriyle 3,7 milyon Suriyeliye kapılarını açan, NATO ve Avrupa’nın sınırlarını koruyan, uluslararası hukuka saygılı olan Türkiye’nin yanında olmaya ve Suriye’deki siyasi sürece destek vermeye davet ediyoruz” dedi.

 

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler