Geri Dön
Siyasetİttifaklarda yer alma arayışımız yok

İttifaklarda yer alma arayışımız yok

HDP, 2023 seçimlerine yönelik tutum belgesini 11 ilkesel şart üzerinden ve “anahtar konumdayız” vurgusuyla açıkladı.

İttifaklarda yer alma arayışımız yok

NAMIK DURUKAN Ankara - Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar “HDP olarak 11 ilkenin yaşama geçirilmesinden yana tüm toplumsal taraflar ve aktörlerle görüşmeye, müzakere etmeye, birlikte yürümeye, ortak mücadeleye ve ortak yönetime hazırız” mesajı verdi. Son günlerde siyasetin gündeminde tartışılan “Kürt sorunun çözüm yolu” konusunda ise “Muhataplarla diyalog kurulması gerekmektedir. Meclis diyolog ve müzakere zemini kurmada ön ayak olmalı” ifadelerine yer verilirken, Abdullah Öcalan’a  bir atıf yapılmadı.

Tutum Belgesi, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce metin halinde paylaşıldı. Türkiye’nin farklı noktalarından kanaat önderleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve partililerin katıldığı toplantıda, HDP’nin ittifaklara bakış açısını açıklayan eş başkanlar Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemine işaret ederek, “İster HDP’li ister başka bir aday olsun, isimler yerine ilkelerin yöntemlerin tartışılmasının gerekli olduğu inancındayız. Çünkü demokratik dönüşüm şahıslar aracılığıyla değil ilkeler ve yöntemler üzerinde müzakere ve mutabakatla gerçekleşir” dedi.

Denge-denetimi olan parlamenter sistem

HDP’nin “geçiş süreci ilkeleri” olarak adlandırdığı 11 müzakere şartı şöyle:

Geniş yetkilere sahip çoğulcu parlamentonun bulunduğu, kuvvetler ayrılığının ve denge denetim mekanizmalarının etkili olduğu parlamenter sistem öngörüyoruz.

Tüm siyasi dava ve mahkumiyetlerin sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmasını adalet ve toplumsal barış için gerekli görüyoruz.

Halk iradesine ve seçim adaletine ipotek koyan bir yönetim biçimi olan kayyumlar rejimi anlayışına son verecek düzenlemeler, kayyum mağdurlarının tüm haklarının iadesi için acildir.

Kürt sorununda, muhataplarla diyalog kurulması, inkar ve bastırma siyaseti yerine demokratik çözüm için adım atılması gerekmektedir. Meclis diyolog ve müzakere zemini kurmada ön ayak olmalı.

Barışçı dış politika

Kadına özgürlük ve eşitlik

Ekonomide adalet

Kamu yönetiminde liyakat

Doğaya saygı

Gençler için özgür yaşam

Demokratik anayasa

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
3. doz Biontech aşısı ne zaman? Bilim Kurulu önerdi2 doz Biontech aşısı olanlar için 3. doz aşı ne zaman? Merak edilen soru Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Tavsiye kararı bakanlığa iletildi. Buna göre "2. dozun üzerinden 6 ay geçenlerin aşılanmasında yarar var" denildi. Gözler bakanlığın açıklayacağı karara çevrildi. Detayları CNN TÜRK'ten Duygu Ayaz Bayram aktardı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler