Geri Dön

'Kâmil bir öğretmenin yürüyüşü bile derstir'

Öğretmenlerin daha iyi yetişmiş olarak sisteme girmesi için yeni öğretmen eğitimi projeleri başlatacaklarını belirten Selçuk, “Bakanlığı’nın bir paradigma değişikliği içerisinde olduğunu hissediyorsunuz” dedi...

'Kâmil bir öğretmenin yürüyüşü bile derstir'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesleki Çalışma Programı’nın başlangıcı dolayısıyla TRT Haber ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden canlı yayında, okullarda ders başı hazırlığı yapan yaklaşık 1 milyon öğretmene hitap etti. Bakanlığın Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen programda Selçuk, özetle şunları söyledi:

“Gökyüzündeki bulutlar değişir, açılır, kararır. Aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir. Bulutlar ya da şartlar ne olursa olsun öğretmen, çocuğun hakkını sorgusuz ve peşin veren kişidir. Şartlar kötü olsa bile çocuğun hakkı pazarlık konusu bile olamaz. Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan. Topraksa çocuğun yetişmesi için her türlü koşulu hazırlar ve kucağında hayat bahşeder. Hayatın hediyesi ve emanetine sessizce hayranlık duyar. Bahçıvansa sürekli budamayı düşünür. ‘Şurası olmadı, burası olacak’ der. Budayamazsa uzman bulur, budattırır. Ek dersti, etüttü, takviyeydi budar. Toprak her misafire hürmet eder. Bahçıvansa ayrık otu arar durur. Öğretmen öğrencisi için toprak olmalı.”

‘Asıl yolcu öğretmendir’

“Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir. Bu salonun girişinde ‘İnsan, insanın gölgesinde yetişir’ sözü misafirlerimizi karşılıyor. Zira şahsiyeti, şahsiyet bina eder. Güçlü bir şahsiyet olabilmek öğretmenin kendisini yetiştirmesinden geçiyor. Öğretmenlik çocuklara bir şey öğretmek değildir. Öncelikle ve hassaten öğretmenin kendi olgunlaşma serüvenidir. Kemalat ve kişisel gelişim yolculuğudur. Asıl yolcu öğretmendir. Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. Kamil bir öğretmenin koridordaki yürüyüşü bile derstir. Çocuklar ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. O yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz. Bunun için çok yönlü öğretmenlere ihtiyacımız var.”

“Ben isterim ki her okul sanatın beşiği olsun. İsterim ki bir okul çıksın ‘Biz gözetimsiz sınav yapıyoruz. Bizim öğrencilerimiz ahlakın timsalidir’ desin. İsterim ki bir başka okul eleştirel düşüncenin, felsefenin misafirhanesi olsun. İsterim ki çocuklar estetiğin ve iradenin mümessili olsunlar. Bu hayalleri gerçekleştirmek amacıyla Mili Eğitim Bakanlığı’nın bir paradigma değişikliği içerisinde olduğunu da yavaş yavaş hissediyorsunuz. Biz bunu bütünsel bir sistem tasarımı olarak ekim ayında makro plan sunuşunda da detaylarıyla izah edeceğiz.”

‘Öğretmen olarak yanınızdayım’

“Öğretmen Ziya Selçuk olarak yanınızdayım. Hep arkanızda bir destek olarak bulunacağım. Hiçbir görüş, ideolojik ayrılık çocukların hakkını teslim etmekten bizi alıkoymamalı. Ülkemiz, çocuklarımız ve geleceğimiz için buna ihtiyacımız var. Geldiğimiz günden beri ne karar alıyorsak, sahadan öğretmen, yönetici arkadaşlarımızı davet edip buraya çağırıyoruz. Alacağımız her kararı paylaştığımızda tartışma ihtiyacımız var. Bunlar sonucunda daha güzel, daha pratik çözümler üreteceğimizin farkındayım.”

“Bu çağ bize ilginç mesajlarda veriyor. Çok zor bir çağda yaşıyoruz. İnsanı araçlarda zengin, amaçlarda yoksul kılan bir çağda yaşıyoruz. Bu yüzyılda doğayı yok eden bir anlayışın adı uygarlık oldu. Biz eğitim dediğimizde önce insanı konuşmalıyız. Biz millet dediğimizde sadece insalardan bahsetmemeliyiz. Kurdu, kuşu, otu, böceği milletin bir unsuru olarak ele alabilmeliyiz.”

İki gündür kayıp olarak aranan kişi aracında ölü bulunduBursa’da 2 gündür kayıp olarak aranan makine mühendisi Caner Kurt (35), ormanlık alanda park halinde olan otomobilinin içerisinde ölü bulundu. Kafasına poşet geçirilmiş halde bulunan Kurt’un helyum gazıyla intihar ettiği şüphesi üzerinde duruluyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber