Geri Dön
Siyaset‘Kanal İstanbul’a dünya hayran olacak’

‘Kanal İstanbul’a dünya hayran olacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul’u yapacaklarını belirterek “Bu projeyi biz Karadeniz’i Marmara’ya bağlamak suretiyle hayata geçireceğiz. Dünya bu projeyi de hayran hayran gelip yerinde izleyecek, diğer projelerimizi izlediği gibi” dedi

‘Kanal İstanbul’a dünya hayran olacak’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesinin hayata geçirileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Üsküdar Kısıklı’daki konutundan cuma namazına gitmek için çıkarken, konutunun yakınındaki pastanenin önünde kendisini doğum gününü kutlamak için bekleyen vatandaşları görünce makam aracını durdurdu. Pastanenin sahibi Köksal Kantarcı ve çalışanlarının hazırladıkları pastayla Erdoğan’ı karşılayan vatandaşlar, “Nice seneleriniz olsun, Allah size uzun ömürler versin” dedi. Erdoğan da “Hep birlikte nice yıllara inşallah. Ülkemizi ileri seviyelere tırmandırarak o günleri hep birlikte yaşamayı, Allah bizlere nasip eder inşallah” dedi. Basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Erdoğan, pazartesi günü toplanacak kabinede koronavirüs tedbirlerinin gevşetilip gevşetilmeyeceğinin sorulması üzerine, şunları kaydetti: “Kabinede de bunun müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerimizde, ne konumda olduğunu, ne denli istatistiki eğriler, nerelere vardığını orada Sağlık Bakanımız bizlere takdim edecek, sunumunu yapacak. Bu sunumdan sonra da bizler ne gibi tedbirler alabiliriz, özellikle lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne gibi adımlar atarız.”

‘Her türlü adımı atıyoruz’

“Kanal İstanbul’la ilgili kongrede ‘İnadına yapacağız’ ifadesini kullandınız. Hem İBB Başkanı hem ana muhalefet liderinden itiraz geldi. Takvim  belli mi?” şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi: “Başta Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma Bakanlığımız olsun her türlü adımı şu anda atmış bulunuyoruz. Ne bundan ana muhalefet anlar, ne bundan İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlar. Biliyorsunuz bu proje benim Büyükşehir Belediye Başkanlığım dönemine dayanan bir projedir. Biz ülkede hizmet etmek istiyoruz. Ülkemizde bir şeyler yapmak istiyoruz ve Boğaz’ın özellikle ne tür tehditler altında olduğunu İstanbul’da yaşayan benim halkım zaten gayet iyi biliyor. Biliyorsunuz bundan yıllar önce bir Rumen tankerinin, özellikle Sarayburnu açıklarında yaşanan olay. Aylarca bu tanker burada yandı. Zaman zaman Boğaz’ın değişik yerlerinde tankerlerin yalılara bindirmesi olaylarını biliyoruz. Bütün bu olaylar yaşanırken hala bu ana muhalefet ‘Yaptırmayız, istemezük...’ Ya siz neyi istiyorsunuz ki, neyi yaptınız ki bu ülkede? Hiçbir şeyleri yok.

‘Benim çılgın projem’

Bakın şimdi İstanbul’da çöp dağları aynen benim belediyeyi devraldığım zamandaki gibi yükselmeye başladı. Ya sen belediye başkanı değil misin? Bu çöpler niye temizlenmiyor, bu çöpler niye kaldırılmıyor? Yani İstanbul halkı hala, yeniden eski Türkiye özlemine mi dönecek? İnadına ifadesini ben İstanbul’umuza bir güzellik kazandıracağız ve bu yeni değil. Benim ‘çılgın proje’ diye ifade ettiğim bir projedir. Şu anda bizim zaten projemiz hazırdır, alternatifleriyle hazırdır. Bu projeyi biz Karadeniz’i Marmara’ya bağlamak suretiyle hayata geçireceğiz. Dünya bu projeyi de hayran hayran gelip yerinde izleyecek, diğer projelerimizi izlediği gibi. Çanakkale Köprüsü’nü izlediği gibi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Avrasya’yı izlediği gibi. Aynı şekilde biliyorsunuz Üsküdar’dan karşı tarafa Marmaray biliyorsunuz herkesi hayran bırakan bir proje ama bizim icraatlarımızın ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamıyor.”

‘Kanal İstanbul’a dünya hayran olacak’

‘Atlas Sineması yaşayan bir müze olacak’

Restorasyonu tamamlanan Beyoğlu’ndaki tarihi Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla kapılarını açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, sinema olarak 1948 yılından beri İstanbullulara hizmet veren Atlas Sineması’nı aslına uygun şekilde yenilediklerine işaret ederek, şunları kaydetti: “Artık bu sinemada gala ve prömiyer gösterimleri dahil sinema sanatının en nadide eserleri seyircisiyle buluşabilecek. Tarihi geçmişi ve modern alt yapısıyla Atlas Sinemamız aynı zamanda yaşayan bir müze de olacak. Türk sinema tarihinin tüm bilgilerini içeren dijital hafıza havuzu da yine bu eserin bünyesinde yer alıyor. Elbette ülkemiz sinemasının kazandığı tüm önemli ulusal ve uluslararası ödüller de burada sergilenecek. Beyoğlu Kültür Yolu Projemizin önemli duraklarından biri olan Atlas 1948 İstanbul Sinema Müzesinin şehrimize ve ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

‘Kanal İstanbul’a dünya hayran olacak’

Açılışta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy ile oyuncular Jason Statham, Josh Harrnett, yönetmen-senarist Guy Ritchie ve eşi Jacqui Ainsley, Yapımcı Ivan Atkinson, Miramax CEO’su Yapımcı Bill Block’un da aralarında bulunduğu Hollywood oyuncu ve yapımcıları tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a doğum günü sürprizi yapıldı.

Turizm potansiyeli

Erdoğan, kültür ve sanat alanında sahip olunan köklü birikimi vatandaşların yanında tüm insanlığın hizmetine sunmanın en başta gelen görevlerinden biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu bakımdan dünyada yıldızı giderek parlayan bir ülke olduğumuzun en önemli göstergesi misafir ettiğimiz özellikle yabancı turist sayının 52 milyonu bulmuş olmasıdır. Her ne kadar salgın sebebiyle bu sayıda bir düşüş yaşanmış olsa da normalleşmeyle birlikte çok daha yüksek turist sayılarına ulaşacağımızı biliyoruz. Nitekim seyahat kısıtlamalarını kaldıran veya hafifleten her yerde ülkemize yönelik rezervasyonlarda adeta patlama yaşanıyor. İnşallah hep birlikte yeniden sağlıklı ve bereketli günlere kavuşacağımız vakitler yakındır.”

İstanbul’un tek başına 50 milyonluk, hatta 100 milyonluk bir turist ağırlama potansiyelini barındırdığını belirten Erdoğan, “Hiç şüphesiz bunun için hem İstanbul’da hem de ülkemizin her köşesinde tarih, kültür, sanat, tabi güzellik ve insan hazinesi potansiyelimizi harekete geçirmemiz gerekiyor” dedi. Erdoğan, Beyoğlu Kültür Yolu’nun sinemanın yanında Galataport, Galata Kulesi, Galata Mevlevihanesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Narmanlı Han, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Serkildoryan binası, Taksim Camisi ve AKM’yi de içeren dev bir proje olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu yılın sonunda açmayı planladığımız Atatürk Kültür Merkezi’mizi salgın sebebiyle inşallah önümüzdeki yılın en geç ortasında, İstanbul halkının hizmetine sunacağız” dedi. Erdoğan, Taksim Camisi’nin de önümüzdeki yıl ramazan ayında hizmete gireceğini belirtti.

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Sağlık Bakanlığı son dakika olarak Türkiye'nin 24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca tabloyu paylaşırken kritik uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler