Geri Dön
SiyasetKansız iç savaş Türkiye’yi bölüyor

Kansız iç savaş Türkiye’yi bölüyor

Amerikan Wall Street Journal gazetesi (WSJ), Türkiye’de “kansız bir iç savaş” yaşandığını yazdı

Kansız iç savaş Türkiye’yi bölüyor

Marc Champion imzalı, “Türkiye’nin kansız iç savaşında entrika” başlıklı haberde, “Eski laik kurumları, İslami eğilimli hükümet ve destekçileriyle karşı karşıya getiren kansız bir iç savaş, Avrupa’nın sınırlarındaki bu önemli Müslüman ülkeyi bölüyor” denildi.
Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkındaki davaya değinen gazete, Cihaner’le kendisini gözaltına alan savcı Osman Şanal arasında yaşanan çatışmanın, “ülkenin en üst düzey hakimleriyle siyasi liderleri arasında, Türkiye’nin geleceğini tayin etme hakkı konusundaki bir savaşa dönüştüğünü” yazdı.
Bu bağlamda anayasa değişikliği tartışmalarına yer veren gazete, anayasada yapılması planlanan değişikliklerinin bazılarının “muhalefetin kalesi olan” yargıyı hedef aldığını belirtti. Makalede, “Değişikliklere karşı çıkanlar, bunların AKP’nin iktidarı ele geçirme girişimi olduğunu söylüyor. Destekçileriyse, anayasa değişiklikleriyle, askeri darbeden sonra yazılan anayasının geç kalmış bir tadilattan geçirileceğini savunuyor” denildi.

‘Güç dengesi değişti’
Haberde şöyle devam edildi:
“2002’de iktidara gelen AKP’nin baskıcı yasaları liberalleştirme çabası Avrupa Birliği’nin ve birçok Türk liberalin desteğini kazandı. Şu anki iktidar mücadelesinde AKP, Adalet Bakanlığı’nın, polisin ve bazı genç hakimler ile savcıların desteğine sahip. Karşı tarafta ise, kendilerini Atatürk’ün 1920’lerde kurduğu yüzü Batı’ya dönük, radikal biçimde laik ve ordunun hakim olduğu devletin koruyucusu olarak gören eski düzenin mensupları var. Ordunun üst kademe yönetiminin, üst düzey hakim ve savcıların ve jandarmanın büyük bir kısmı bu kesim içinde yer alıyor. Seçilmiş hükümetler ve askeri darbeler gelip giderken bu gruplar Türkiye’de hep güç sahibi oldular. Bu gruplar burada “derin devlet” olarak biliniyor. Her iki taraf da, birbirini Türkiye’nin demokratik geleceğini tehdit etmekle suçluyor. Ancak güç dengesi son yıllarda radikal biçimde değişti.”

Cihaner’in 14 sayfalık mektubu
Gazete, İlhan Cihaner’in kendisinden az kıdemli savcı Osman Şanal tarafından “terör” suçlamasıyla gözaltına alınmasına ilişkin televizyon görüntülerini halkın “şaşkınlık” içinde izlediğini kaydederek şöyle devam etti: “Türkiye’nin doğusundaki uzak bir yerde cereyan eden bu çatışma, hızla ülkenin en yüksek yargı ile siyasi liderler arasında Türkiye’nin geleceğini tanımlama hakkı ile ilgili ve halen kritik bir noktaya gelen bir savaşa tırmandı.”
Haberde şunlar kaydedildi: “Savcı, derin devlet komplocu profiline pek uymuyor. Kendisi, derin devletin haydut unsurlarını, 1999 yılında yürüttüğü, Kürt ayrılıkçılarıyla şiddetli savaş sırasında insanları idam ettiğinden kuşkulandığı jandarmaya ilişkin soruşturma kapsamında ele almıştı. Askeri polisin istihbarat kanadı konusundaki bir kitap ve Sayın Cihaner’in, Wall Street Journal’ın soruları üzerine cezaevinde el yazısıyla yazdığı 14 sayfalık mektubuna göre, kendisi cesetleri meydana çıkarttı ve cinayetlerde kullanılan silahları eşleştirdi.”
Cihaner’den önce “hiç kimsenin jandarmanın gizli istihbarat kanadının varlığını belgelemediği”ni de yazan gazete, o dönemde savcı olarak gösterdiği bu çabanın liberaller tarafından “kahramanlık” olarak görülürken üst düzeydekiler tarafından bloke edildiğini yazdı.

İsmailağa vurgusu
WSJ, Cihaner’in İsmailağa Cemaatine yönelik soruşturmasına da yer verirken cemaatin Türkiye’nin “şeriat” getirmesini istediğini belirtikten sonra cemaat liderinin yeğeni Saadettin Ustaosmanloğu’nun “Bizim cemaatin tutumu, bin yıllık geleneksel yapıdan ayrılmaya direnmektir” sözlerini aktarırken Ustaosmanoğlu’nun, Cihaner’in soruşturmasını “derin devlete saldırıya “intikam” olarak başlattığını savunduğuna da işaret etti.
Mahkemede savcıların Cihaner’in “terörist bir örgüt üyesi” olduğunu kanıtlamada zorlanabileceğini öne süren gazete, şöyle dedi:
“Sayın Cihaner, derin devlet üyelerinin iktidarı korumaya yönelik iddia edilmiş yaygın komplonun bir parçası olmakla suçlanıyor halbuki komplocuların bir kısmı, 1999 soruşturmasında hedef aldığı kişilerdir. Bu deliliktir diyor Cihaner, cezaevinden gönderdiği mektupta.”