Geri Dön

Kaos amacıyla sızma çabası

Başbakan Davutoğlu, Cizre’deki olayların çözüm sürecini baltalamak amacıyla ‘dışarıdan sızmayla’ yapıldığını söyledi; ‘paralel yapının abartmasının gözden kaçmadığını’ vurguladı

Kaos amacıyla sızma çabası

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cizre’deki olayların “dışarıdan sızmayla” ve “paralal yapının abartmasıyla” gerçekleştiğini, bunların “gözlerinden kaçmadığını” ve “her türlü tedbirin alındığını” açıkladı. Davutoğlu, geceyi geçirdiği memleketi Konya’dan Hatay’a giderken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Cizre’de yaşanan olayları gece boyu an be an takip ettiğini söyleyerek şöyle devam etti:
- HEDEF ÇÖZÜM SÜRECİ: Kamu düzenini bozmak isteyen herkese karşı kim olursa olsun tedbirler alınacaktır. Cizre’ye şu veya bu şekilde sızmak ve orada huzursuzluk çıkarmak, Suriye ve Irak’taki ateş çemberini Türkiye’ye de almak isteyen provokatörlere karşı her türlü tedbiri almaya kararlıyız. Çözüm sürecinde ne zaman olumlu bir seyir olsa bir provokasyon ile karşılaşıyoruz. Gerek sosyal medyada, gerek medyada yayınlara baktığınızda bir anda kargaşa ortamı gelişyormuşcasına bunu kullanmak isteyen fırsatçı unsurlar oldu. Bu provokasyonlar çözüm süreci bağlamında atılan adımları engelleyemeyecektir. Bu, birçok çevrenin çözüm sürecinden ne kadar rahatsız olduğunu ortaya koyuyor.
- BASKIYA MÜSAMAHA YOK: Bu gelişmeler şu anda Meclis’te olan iç güvenlik reformu ve özgürlüklerin korunması reform paketinin önemini ortaya koyuyor. Ne surette olursa olsun tüm vatandaşların bu tür asayiş söz konusu olduğunda konuyu devletin müdahalesine bırakmaları ve kesinlikle çatışma ortamı içine sürüklenmemeleri önem taşıyor. Olayı daha da tırmandırmak isteyen bazı provokatif unsurların Cizre’ye girme, sızma çabalarına karşı etkin tedbirler alınmıştır. Provokatörler yakalanmış, bazıları süreç içinde kontrol altına alınmışlardır. Olay tüm detayları ile incelenecektir ve bu tür provokatif sızma faaliyetlerine karşı da alınması gereken her türlü tedbir alınacaktır.
- İLK KEZ OLMUYOR: (Suriye’den mi sızma var? sorusu üzerine) Burası Suriye sınırı, Irak yakın hassas bir bölge. Öyle unsurlar var ki. Ateş çemberi içinde istikrar ve huzur havzası olan bir Türkiye var. Önemli bir çekim alanı. Güvenlik arayan mülteciler Türkiye’ye sığınıyor. İstikrar ve huzurdan rahatsız olanlar da Türkiye’yi de çatışmaların parçası haline getirmek isteyenler de Türkiye’ye sızmak ve Türkiye’de kaos ortamı çıkarmak isteyenler de var. Bu ilk kez olmuyor.
- PARALEL YAPI GÖZÜMÜZDEN KAÇMADI: (Hatip Dicle’nin ‘Provokasyon’ açıklaması) 6-7 Ekim’de bu açıklamayı yapmadıkları için olaylar büyümüştü. Bu açıklamayı yapıp provokasyonu görmeleri önemli ancak şunu da bilmek lazım provokasyonları görmek yetmez karşı duyarlı ve hazır olunması lazım. Etkin bir tedbir bir müdahale ile kontrol altına alındı. Cizre olayları üzerinden özellikle paralel yapılanmanın hangi kanallarla bu olayları daha da abartarak, toplumda huzursuzluk çıkarma çabası içinde oldukları da gözümüzden kaçmadı. Olayları provoke edenler var ve olaylar çıktıktan sonra bunu bütün toplum sathına yayacak şekilde abartarak, olayın lokalize olmasını engelleyip, genel bir toplumsal huzursuzluk çıkarmak isteyenler var.

‘Tablo o zaman değişir’

Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Türkiye-Mısır ilişkilerinin normal seyrine girmesine dair açıklamalarının hatırlatılması üzerine, “Mısır halkıyla ve Mısır ile bu anlamda bir problemimiz yok. Problemimiz halkın oyuyla iş başına gelmiş yönetimi, askeri darbeyle değiştirerek böyle bir darbe sonrasında halkın taleplerini gözardı eden, bir tek gösteride dahi 3 bin, 4 bin kişinin öldürülmesine yol açacak şekilde şiddet uygulayan bir yönetim anlayışıyla var. Ümit ederiz ki Mısır‘da hukuk devletinin olması gereken kuralları işler ve gerçek anlamda halkın iradesinin yansıdığı bir siyasi süreç ortaya konur. İşte o zaman tablo değişir” dedi.

Yeşilköy ve Hadımköy Hastaneleri yarın hizmete açılacakYeni tip corona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı yerleşkesine inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ile restore edilerek yeniden hizmete alınan Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş Hastanesi yarın yapılacak törenin ardından açılacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber