Geri Dön

Karadeniz’de kaçakçılık tehlikesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’ın İpekyolu ilçesindeki bir otelde düzenlenen “Kaçakçılık ve İstihbarat Koordinasyon Kurulu” toplantısına katıldı.

Karadeniz’de kaçakçılık tehlikesi

Soylu, geçen yıl Afganistan’da üretilen afyon miktarının bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat artarak 9 bin tona çıktığına dikkati çekti. Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu, Türkiye’nin uyuşturucu konusunda önemli bir arz baskısı altında olduğu anlamına geliyor, çünkü bu afyonun bütün dağıtım güzergahları, karadan da denizden de bizim ülkemizden geçiyor. Deniz yolu olarak sadece Akdeniz’i değil, Karadeniz’i de kollamak zorundayız. PKK’nın Karadeniz bölgesine açılım stratejisini sadece terör faaliyeti bağlamında düşünürsek hata ederiz. Burada kaçakçılık yollarının Karadeniz’e kaydırılması ve bu yolların kontrol edilebilmesinin altyapısını kurmaya, böylece kaybettikleri finansman kaynaklarını geri kazanmaya da çalışıyorlar. Jandarmamız ve polisimizle bu yapılanmayı çok şükür henüz başlamadan çökerttik.”

Avrupa’da rekor

Soylu doğudan batıya doğal uyuşturucu akışı olduğu gibi, batıdan da doğuya doğru ve özellikle Türkiye’ye doğru sentetik uyuşturucu akışının olduğunu söyledi. Cerablus, Azez, Mare ve Afrin’de gerçekleşen dışarıya yönelik oluşturulan operasyonların da özellikle uyuşturucuyla mücadele konusunda kendilerine destek olduğuna işaret eden Soylu, 2017 yılında 17 bin 752 kilo eroin ele geçirilmesiyle Avrupa’nın en fazla eroin yakalayan ülkesi olduklarını bildirdi.

Soylu, bu yılın 8 aylık döneminde ise 13 bin 187 kilo eroin ele geçirdiklerine dikkati çekerek, 2017 yılında 8.6 milyon adet ile dünyada en fazla ecstasy ele geçirilen ülke olmayı başardıklarını, bu yılın 8 aylık döneminde 4 milyon 47 bin adet ecstasy ele geçirilmesiyle başarıyı sürdürdüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TC-TUR" ile saat 21.20'de Ankara'ya geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber