Geri Dön

Kılıçdaroğlu: Başbakan düşüncelerini daha açık aktarmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyin Erdoğan'ın türban konusundaki düşüncelerini daha açık şekilde aktarması gerektiğini söyledi. Hukuk devletinde zorunlu alanların belli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Devlet, kurallar rejimidir. Buna uyulduğu zaman saygınlık kazanır. Demokrasi budur. Özgürlük bir kişinin ‘İstediğim her şeyi yaparım’ demesi değildir. Özgürlük; devletin koyduğu kurallar çerçevesinde yasaların bir başka kişiyi rahatsız etmediği sürece yaşanmasıdır” dedi.

Bolu'daki Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Büyük Abant Otel'de bu sabah oturumu ile başlayan toplantıdan önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dışarı çıkarak kar yağışı altında gezdi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu kampı değerlendirerek, “Uzun süredir yapılmayan bir çalışmaydı. Herkesten söz aldım. Partide sık olması gereken bir yöntem. Bir araya gelip düşünceleri paylaşmak çok güzel, parti içerisinde dayanışmayı arttırmada çok önemli. Pek çok konuda eleştiri geldi. Parti içi eğitimin ihmal edildiği vurgulandı. Türkiye genelinde ortak ses çıkartma konusunda parti içi eğitime büyük önem vermek gerekiyor” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in yeni seçilen Anayasa Mahkemesi üyesinin yaş sınırını doldurmadığı ile ilgili tespiti üzerine Kılıçdaroğlu, “Bana iletildi. Araştırılmasını istedim. Yaşı tutmayan birinin Anayasa Mahkemesi'ne, Sayıştay tarafından arkadan parlamento tarafından seçilip- seçilmediğini araştıracağız. Eğer gerçekten böyle bir durum varsa vahim bir şey. Yasaların öngördüğü kurallara aykırı bir kişinin Anayasa Mahkemesi'ne üye olarak parlamento tarafından seçilmesi dünyanın her tarafında skandaldır. Böyle bir şey varsa vahimdir” diye konuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu tek tip askerlik konusunda sorulan soru üzerine bunun teknik bir konu olduğunu söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre askerlik ile düzenlemelerin belirlendiğini anlatırken, “Bu konuda Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı çalışma yapıyor. Politikacıların bu kadar teknik bir konuya ‘şöyle olsun ya da böyle olsun' demesi doğru değil. Bana göre sayın başbakan doğru yapmış. Konunun araştırılmasını istemiş. Araştırma sonunda ülkenin de ihtiyacına uygun model çıkarsa o model parlamentoya gelir, tartışılır, ona göre sonlandırılır” karşılığını verdi.

“ÖZGÜRLÜK HERKES İÇİN OLMALI”

Milletvekillerinin türban konusundaki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, bunun olması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Milletvekillerinin bu konuda belli endişeleri var. Bu endişelerin giderilmesini istiyorlar. Sonuçta üniversitelerde türbanlı kızların ilke olarak okumasına kimse karşı değil. Sonuçta bunun mahalle baskısı olarak başı açık kızların baskı altında kalmasının doğuracağı bir sürecin endişesini yaşıyorlar. Daha dikkatli bir tavır takınılmasını isteyen arkadaşlarımız var. Bu endişe toplumun değişik kesimlerinde dile getiriliyor. ‘Oturalım konuşalım' derken özünde de bu yaşıyor. Özgürlük herkes için olmalı. Özgürlüğü başı açık kızla türban örten bir kız arasında birisinin diğerine baskı kurmaması gerekir. Bunun üzerinde durulması gerekir. Bunlar olacak tabii ki” dedi.

Bir gazetecinin “Türbana karşı değil, ancak sınırların belirlenmesini istiyor diyebilir miyiz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Görüşmenin, tartışmanın nedenini de bu oluşturuyor. Başbakanın düşüncelerini bu konuda daha açık aktarması gerekir. 12 Eylül yasalarının getirdiği kısıtlamaların değiştirilmesini isterken eğitim özgürlüğünün de kısıtlanmaması gerektiğini de istiyoruz. İktidara yakın olanların yaptıkları eylemde hiçbir şey olmaz ama parasız eğitim isteyenler coplanır, ağızları kapatılır ve saçları çekilirse bu olmaz. Çifte standarda siyasilerin karşı çıkması lazım. Biz şunu istiyoruz; Özgürlükse özgürlük, haklarsa haklar, oturalım konuşalım. Biz uygar insanlarız. Uygar insanların konuşmaktan çekinmemeleri gerekir. Benim algıladığım şu iktidar kanadı sadece kendi karşılaştığı sorunları masaya getiriyor. Getirilmesini istiyor. Diğer siyasi partilerin görüşleri varsa getirmeye gerek yok. ‘Bunları erteleyelim uzlaşmaysa gelin, benim istediğim şekilde uzlaşalım’ deniliyor. Bu uzlaşma değil dayatma mantığıdır. Demokrasilerde dayatma olmaz.”

“DEVLET KURALLAR REJİMİDİR”

Hukuk devletinde zorunlu alanların belli olduğunu hatırlatan CHP Genel Başkanı bu alanlarda nelerin olduğunun kurallarla saptandığını, ilk ve ortaöğretimde türban diye bir şey olamayacağını anlattı. Kılıçdaroğlu, devletin koyduğu kurallar bulunduğunu vurgularken, “Oralarda zorunlu eğitim vardır. Zorunlu eğitimde siyasi partiler 12 yıla çıkartmak istiyorlar. Kamuda da öyle. Konulan kurallar vardır. Bir milletvekili TBMM salonuna kravatsız girebiliyor mu? Kuralı kim koydu. ‘Devlet' dediğimiz kurumun kendisi. O kurallara herkes uyacak. Yargıç cüppe ile çıkmıyor mu? Her yerde böyledir. Devlet kurallar rejimidir. Buna uyulduğu zaman saygınlık kazanır. Demokrasi budur. Özgürlük bir kişinin ‘İstediğim her şeyi yaparım’ demesi değildir. Özgürlük devletin koyduğu kurallar çerçevesinde yasaların bir başka kişiyi rahatsız etmediği sürece yaşanmasıdır” dedi.

Kılıçdaroğlu, gelenek haline getirmek istedikleri CHP kamplarını bundan böyle eşleriyle birlikte yapacaklarını, Abant veya başka yerde bu toplantıların düzenlenebileceğini söyledi. Toplantı yeri konusunda verilecek fiyatları göz önünde bulunduracaklarını, saydam bir parti oldukları için dışardan farklı kanallardan para alan, ve bu paralarla propaganda yapan bir parti olmadıklarını bildirken “Ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz” diye konuştu.

Bakan Berat Albayrak paylaştı! 'Daima yanındayız'Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından #ÇiftçimizMilliDeğerimiz etiketiyle paylaşımda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber