Geri Dön
SiyasetKılıçdaroğlu dokunulmazlık konusunda partisinin tavrını açıkladı: Bağımsız ve tarafsız yargı şart

Kılıçdaroğlu dokunulmazlık konusunda partisinin tavrını açıkladı: Bağımsız ve tarafsız yargı şart

Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için önce bağımsız ve tarafsız bir yargının olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Hepimiz o yargıya güvenmeliyiz. O zaman kaldırın. Dokunulmazlıklar siyaseti kendi arzularına göre dizayn etme alanı değildir” dedi

Kılıçdaroğlu dokunulmazlık konusunda partisinin tavrını açıkladı: Bağımsız ve tarafsız yargı şart

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili dokunulmazlıklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

EĞİTİM DENEME TAHTASI: Aksaray’a gittik, Niğde-Ulukışla-Aksaray demiryolundan şikâyet ettiler. Kanal İstanbul ile uğraşacağına yapsana demiryolunu. Siz de verilen sözlerin gereği olarak oylarınızı verdiniz ama sözlerini tutmadılar. Sandık gelecek seni bu hale düşüren iktidara oy vermeyeceksin. Çocuğunu okula gönderen hiçbir anne ve baba eğitim sisteminden memnun değil. Eğitim sistemini deneme tahtasına dönüştüren bu iktidara bütün anne ve babaların ders verme zamanı gelmiştir.

SİZDE BÜYÜME VAR MI?: Çiftçi, esnafa, işsizlere soruyorum? Siz de bir büyüme var mı, işsizlik azaldı mı? Esnaf perişan, emekli perişan, herkes perişan. Soru şu, kim büyüdü? Birileri büyümüştür.

DOKUNULMAZLIKLAR: Bütün bunlar olurken toplumun dikkatini başka bir yere çekmek istiyorlar. ‘Dokunulmazlıkları kaldıracağız’ diye söylüyorlar, ‘eller kalkacak, inecek, dokunulmazlıklar kalkacak’. Dokunulmazlıklarının gerçek anlamda kaldırılabilmesi için Türkiye’de yargı bağımsızlığının olması lazım. Yargı bağımsızlığının olmadığı bir ülkede milletvekilinin dokunulmazlık dışında hiçbir güvencesi yoktur. Yargıya talimat verip ‘ben bunun dokunulmazlığını kaldırdım derhal içeri al, tutukla’ diyebilirsiniz, diyorsunuz da, gereği de yapılıyor zaten. Dolayısıyla bu teminatın, bu güvencenin kalkmaması lâzım. Dokunulmazlık gerekiyor mu, evet gerekiyor. Eleştiriyi yapıyorsunuz, ‘ben senin dokunulmazlığını kaldıracağım, hapse de atacağım, bir daha da gıkın çıkmayacak.’ Olmaz.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI: İktidar partisinin il ve ilçe başkanları veya milletvekili aday adayları seçimi kazanamadılar il ve ilçe başkanları alındı, hakim yapıldı, savcı yapıldı. Bir partinin il, ilçe başkanı hakim olduğu zaman veya bir partiden milletvekili adayı olup kazanmayıpta hakim yapıyoruz dendiği zaman orada yargı bağımsızlığından söz edilebilir mi?

İTTİFAKI BOZACAKLAR: Dokunulmazlıklar siyaseti kendi arzularına göre dizayn etme alanı değildir. 6-7 yıl önce bir olay olmuş. İnsanlar ölmüş. Aradan geçmiş 6-7 yıl. Acaba Millet İttifakı’nı nasıl bozabiliriz diye yola çıkıyorlar. ‘Fezlekeleri düzenleyelim getirelim CHP zor durumda kalsın’. CHP adaleti, hakkı, hukuku her yerde her ortamda savunur. Asla haksızlıklar karşısında da susmaz. Kim olursa olsun. Siyaseti dizayn edecekler. Millet İttifakı’nı bozacaklar ve ondan sonra diyecekler bak gördünüz mü CHP’yi?. Yok arkadaş, biz bildiğimiz yoldan yürürüz. Anayasadaki dokunulmazlığın ruhuna uygun hareket ederiz.

AYM’ye GÖRE KARAR ALINAMAZ: Anayasa göre TBMM’deki siyasi parti gruplarınca yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz. Grup kararı alınamaz. Her bir milletvekili dosyaya bakar ve vicdani kanaatine göre dokunulmazlığı kalksın veya kalkmasın ona göre oturur oyunu kullanır. Bu dokunulmazlıklar konusunda milletvekillerine sağlanmış önemli bir güvencedir, bu güvenceyi de almak istiyorlar. Bir milletvekilinin dokunulmazlığı bir kişinin iradesine terk edilemez. Dediği andan itibaren milli iradeye ihanet etmiş demektir. Sayın Erdoğan, ‘Genel Kurul’da eller, kalkar, iner ve dokunulmazlıklar kalkar’. Ne demek eller iner, kalkar. Beyefendi zaten hakim, kararı vermiş zaten. Ne kadar hapis yatacakları kararını da vermiş.

O ŞEYTAN OLMAYACAĞIZ: Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytansa o şeytan asla olmayacağız. Dokunulmazlıklar konusunda düşüncemiz bu. Demokrasiden yanayız, insan haklarından yanayız. Dokunulmazlıkları bir siyasi mühendislik aracı olarak ben acaba bir ittifakı nasıl bölerim nasıl parçalarım diye yola çıkıp yapıyorsanız asla doğru değil, ahlaki de değil.

‘DMO ile Sinovac’ın yaptığı anlaşma elimde’

1 MİLYON DOZ AŞI: Çin’den 1 milyon doz aşı bedava alındı mı? Aracı olan firmanın adını açıkladım. Keymen İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi. Koca’dan yanıtını şunun için istedim. Size aracı yok diyen kim? O kişi seni aldatıyor. Sana doğru bilgiyi bu kardeşin veriyor. DMO ile Sinovac’ın yaptığı anlaşma benim elimde var. Arzu edersen o anlaşmayı ben sana gönderebilirim. Rantın olduğu yerde siyasi akbabalar vardır. Ne sırrı kardeşim, faturalar var, kesilmiş, ne sırrı? Kovid-19 aşısı hangi formülle yapıldı biz bunu sormuyoruz. 1 milyon doz aşı bedava geldi. DMO’ya 12 milyon dolara fatura edildi.

5 SORU SORUYORUM: Soru şu; 128 milyar doları kime sattın? Kimlere sattın? Erdoğan’a beş tane soru soruyorum. Bu satış hangi yöntemle yapıldı? Merkez Bankası yaptığı bütün satışları listeler halinde kamuoyuna duyuruyor. 128 milyar dolarla ilgili hiçbir duyuru yok. Bu satış hangi yöntemle yapıldı? Hangi tarihlerde yapıldı? Hangi kurdan ne kadar döviz satıldı? Bu ticaretin alıcıları kimler, kime sattın? Bu satış işleminin altında kimlerin imzası var. Beş soruyu Erdoğan’a soruyorum. Bütün suçu damadının üstüne yıktı. Sen ve damadın Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını Londra’daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz. Bahçeli’ye de çağrı yapıyorum. Milliyetçilik bu mu? 128 milyar dolar kimlere verildi? 128 milyar doların kime gittiğini biliyoruz.

Fotoğraf:  MUSTAFA İSTEMİ Milliyet

Araç alacaklar dikkat! 3 yıldır artıyor...Türkiye'de otomatik vites otomobil satışları, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, bu yıl artış gösterdi. Firma yetkilileri, son 3 yıldır otomatik vites otomobil satışlarının arttığını açıklarken, nedeninin de yoğun şehir hayatında insanların daha rahat ve konforlu yolculuk istemesi olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler