Geri Dön

Kılıçdaroğlu'ndan yeni CHP'nin tanımı: İş ve aş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni CHP’nin "iş ve aş" demek olduğunu belirterek "Aşın, işin partisi olacağız biz, kimse aşsız ve işsiz kalmayacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin gençlere istihdamda fırsat eşitliği yaratma projesi GenceArtı kapsamında Düzce Konak Düğün Salonu’nda yapılan ilk toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, önceden CHP’nin proje üretmemekle suçlandığını ancak CHP’nin 15. Olağanüstü Kurutayı’nda 41 proje açıkladığını, bu projelerden Aile Sigortası’nın ayrıntılarını önceki gün anlattıklarını anımsattı. Aile Sigortası için toplam kamu harcamalarının yüzde 1.7’sinin ayrılması durumunda gerekli kaynağın sağlanacağını belirten Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası uygulamasının, sosyal devletin de bir gereği olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Biz, kişi doğduğu andan ölünceye kadar yaşamının bütün alanında ekonomik güvence sağlanmasından yanayız. Eğer bizim vatandaşımız, bizim vatandaşımızsa kimse aç ve açıkta kalmamalı. Onun için diyorum, yeni CHP, aş ve iş demektir, unutmayın. Aşın, işin partisi olacağız biz, kimse aşsız ve işsiz kalmayacak."

-"DERDİNİZİ TELEFONDA ANLATIN, RECEP BEY DUYAR"-

Mücadelelerinin sadece aş ve iş için olmayacağını da dile getiren Kılıçdaroğlu, "Özgürlük de getireceğiz bu memlekete. Siz düşünebiliyor musunuz, 21. yüzyılın Türkiyesinde vatandaş telefonla konuşmaktan korkuyor. Allah Allah, niye insan korkar; acaba bir şey söylersem, birisi beni dinliyor mu diye. AKP’nin kulakları çok büyük, unutmayın. Bunlar telekulak iktidarıdır. Vatandaşın derdini değil, telefonda ne konuştuğunu merak ediyorlar. Meydanlarda söylediğinizi değil, telefonda ne konuştuğunuzu merak ediyorlar. Onun için zaman zaman söylerim, derdiniz varsa telefonla anlatın da belki Recep Bey Ankara’dan duyar."

Aile Sigortası uygulaması geldiğinde yeşil kart uygulamasının kaldırılacağı iddialarının da doğruyu yansıtmadığını bildiren Kılıçdaroğlu, "Onu iptal etmeyeceğiz, o, sağlık sigortasının alanı, ona müdahalemiz yok. Tam tersine, onu geliştireceğiz" dedi.

-"NEREDE DERSENİZ RECEP BEY ’NEREDEN NEREYE’ DİYECEK"-

Kılıçdaroğlu, Düzce’de çok az oy aldıklarını, ancak bunda kabahatin kendilerinde olduğunu, Düzce’ye az geldiklerini, bundan sonra daha çok geleceklerini kaydetti. Milli gelirin bir gecede 10 bin dolara çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, belirten Kılıçdaroğlu, "Ben merak ediyorum ve emeklilere sormak istiyorum. Sizde kişibaşı gelir 10 bin dolar mı?" sorusuna salonda bulunanlardan "Nerede" yanıtı alması üzerine "Nerede demeyin. Nerede derseniz, Recep Bey diyecek ki, ’Nereden nereye. Şimdi aynı şeyi söylüyor, sizin durumunuz nereden nereye diyor" diye konuştu.

GenceArtı programının, Aile Sigortası projesinin önemli bir parçası olduğunu, gençleri iş hayatına hazırlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, herkesin evine helal ekmek götürmesini amaçladıklarını söyledi.

Düzce’nin takipteki konut kredilerinde 1’inci, kredilerdeki takipte ise 2’nci olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "AKP milletvekillerine sorsunlar, eğer onlar hayır doğru değildir diyorlarsa ben söz veriyorum, Muharrem İnce burada, o milletvekillerinin yakasına bunu yapıştıracak parlamentoda" dedi.

Fındık üreticisinin sorunları bulunduğunu, fındık fiyatının Hamburg’da belirlendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında fındık borsası kuracaklarını ve fındığın fiyatının Türkiye’de belirleneceğini, Fiskobirlik’in de ayağa kaldırılacağını dile getirdi.

-"BİR DE KUL HAKKI YEMEYENLERE İKTİDAR İMKANI VERİN"-

Kılıçdaroğlu, halkın sesi olmaya hazır olduğunu, halkın da sorunlarını her yerde anlatmaları gerektiğini belirtirken bir vatandaşın "Fayda etmiyor" demesi üzerine "Fayda eder, halk en büyük güçtür, bunu unutmayın" dedi. Her namuslu vatanseveri CHP çatısı altına beklediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Ben sizin dertlerinize talibim, AKP de bu ülkenin rantına talip, aramızdaki fark bu" diye konuştu.

Anayasa değişikliğiyle birden fazla sendikaya üye olma imkanının getirilldiğini ancak işçilerin korkudan herhangi bir sendikaya üye olamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Halkın iktidarında herkes ama herkes rahat bir nefes alacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi temiz siyaset özlemiyle buluşturmak istediğini belirterek "Bir de siyasette zenginleşmeyen, halkı düşünen, kul hakkı yemeyenlere imkan verin. Yani illa kul hakkı yemek mi lazım iktidar olmak için, birilerini dolandırmak mı lazım, millete yalan söylemek mi lazım iktidar olmak için? Bir de doğruları söyleyen, halkı düşünen, halkın çıkarlarını savunan, halk için çaba harcayan, yani, yeni CHP’yi düşünün. Siz gelin, göreceksiniz biz bu ülkeyi çok daha güzel yöneteceğiz" diye konuştu.

-"YARDIMLARDA BİLE YOLSUZLUK YAPIYORLAR"-

Kılıçdaroğlu, Aile Sigortası’nın kaynağına yönelik iktidardan gelen eleştirilere de tepki göstererek "Sen eğer kalkıp da gariban yoksula makarna, kömür dağıtırsın, para var. Onun yoksululğunu sömürürsün, para var. ama adam gibi bankaya parasını yatır, ister makarna alsın, ister kömür. Niye bunu yapıyorlar biliyor musunuz? Orada da yolsuzluk yapıyorlar da onun için. Sadece kömür işinde yaptıkları yolsuzluk 1 milyar lirayı aşkındır, eski rakamla 1 katrilyounun üstündedir" dedi. Kılıçdaroğlu, kullanılmayan doğalgaz için İran’a 1.6 milyar dolar ödendiğine dikkat çekerek "Yazık günah değil mi? Kullanmadığın doğalgazın parasını öderken kaynak buluyorsun da iş fakir fukaraya gelince mi bize kaynağı nereden buluyorsun diyorsun?" diye konuştu.

-"BİRİLERİNİN VEKİLİNE OY VERMEYİN"-

Öte yandan Kılıçdaroğlu, Düzce yolu üzerindeki Kaynaşlı ilçesinde kendisini karşılayan vatandaşlara seslendi. Düzce milletvekillerinin Meclis’te Düzce’nin sorunlarını gündeme getirmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir milletvekili, adı üstünde milletin vekilidir. Milletin vekili, milletin derdini dile getirir. Eğer bir milletvekili milletin derdini dile getirmiyorsa, o milletin vekili değil, birilerinin vekilidir o. Ben de diyorum ki birilerinin vekiline oy vermeyin, milletin vekiline oy verin, milletin derdini dile getirene oy verin, ben de bunu istiyorum sizden" dedi.

İzmir-Adana uçağında maske kavgası!İzmir - Adana seferini yapan yolcu uçağında, 3 yolcu ile Bergama Belediyespor deplasmanından dönen Kozanspor FK futbolcuları arasında maske yüzünden arbede yaşandı. Bir kadın yolcunun "Yeter ya" diyerek çığlık attığı arbedeyi, kabin görevleri ayırmaya çalıştı. Adana Havalimanı'na iniş öncesi yaşanan olay, başka bir yolcu tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber