Geri Dön

‘Komisyon çalışamıyor’

Dört eski bakanla ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarını soruşturmakla görevli komisyonda bulunan muhalefet partilerinin milletvekilleri, Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanlığı’na bir dilekçe göndererek, iç tüzüğün ihlal edildiğini, içtüzük ihlalinin düzeltilmesinin Meclis Başkanı’nın da üstlenmesi gereken bir sorumluluk olduğunu belirtti.


Komisyon üyelerinden CHP İzmir Milletvekili Rıza Mahmut Türmen, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, CHP İstanbul Milletvekili Ecan Cengiz, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, HDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız’ın imzalarıyla gönderilen dilekçede Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan komisyonun, başkanın tutumu nedeniyle kendisine TBMM tarafından verilen görevi yerine getiremediği belirtildi.

İç tüzük ihlali
Komisyon başkanının, komisyonu üçte bir üyenin talebine rağmen içtüzüğe aykırı bir biçimde toplantıya çağırmadığı kaydedilen dilekçede içtüzüğün açık bir biçimde ihlal edildiği öne sürüldü.
Dilekçede “Soruşturma Komisyonu’nun TBMM’nin iradesine aykırı olarak çalışmasını engelleyen bu içtüzük ihlalinin düzeltilmesinin Komisyon Başkanı kadar Meclis iradesi söz konusu olduğu göz önünde tutularak Meclis Başkanı’nın da üstlenmesi gereken bir sorumluluk olduğu inancındayız” denildi.

Türkiye'nin günlük corona virüs tablosu (27 Mayıs 2020)Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin corona virüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 1035 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 34 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 159 bin 797, can kaybı 4 bin 431 oldu. Son 24 saatte 1286 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 122 bin 793 oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber