Geri Dön

‘Kontrollü muhalefet olmayacağız’

CHP MYK toplantısı sürerken açıklama yapan Parti Sözcüsü Tezcan, “İlk defa partizan bir Cumhurbaşkanı Meclis açılış konuşmasını yaptı. Kontrollü muhalefet olmaya talip değiliz, demokratik iktidarı kurmaya talibiz” dedi

‘Kontrollü  muhalefet  olmayacağız’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen MYK sürerken düzenlediği basın toplantısında Hakkari’de yaşanan terör saldırısına ilişkin olarak, “Teröre karşı hepimiz amasız, fakatsız ortak duruş göstermek zorundayız. Teröre karşı atılması gereken hangi ciddi adım varsa ona destek vereceğiz. Genel başkanımız, ‘4 yılda terörü bitiririm’ dedi, memnuniyetle karşılanmasını bekliyorduk, AKP Genel Başkanı’nın öfkesiyle karşılaştık” değerlendirmesinde bulundu.
‘İktidara talibiz’
Tezcan, 1 Ekim’de TBMM’de TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın odasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin olarak, “parti devletinin fotoğrafı” nitelemesi yaparken, şunları kaydetti:“İlk defa partizan bir Cumhurbaşkanı açılış konuşması yaptı. Tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı makamı ihlal edilerek Meclis çalışmalarına başladı. Kontrollü hükümet, kontrollü meclis, kontrollü muhalefet, kontrollü yargı. Biz, o fotoğrafın parçası olmayız, olmayacağız. Kontrollü muhalefet olmaya talip değiliz, demokratik iktidarı kurmaya talibiz. Tek adam rejiminin Türkiye’ye maliyeti 100 milyar TL, dolardaki kayıp 50 kuruş. İlk 7 ayda bütçe açığı 25 milyar TL. Çiftçinin hükümetten 10 yıllık alacağı 87,5 milyar TL. Her bir çiftçi ailesinin 40 bin TL alacağı var.”
Tezcan, Sözcü gazetesi hakkında hazırlanan iddianameye değinerek, “Sözcü iddianamesi Türk yargısının, rejimin utanç belgesidir. Buna iddianame demek mümkün değil. Sözcü’ye iftira var” dedi.
AYM’ye çağrı
Tezcan, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki duruşmanın dün de ertelendiğini belirterek, “Anayasa Mahkemesi karar vermiyor hala. İki karar önünüzde dururken Berberoğlu’nun açtığı davayı niye gündeminize almıyorsunuz? Bir mağdurun hakkını bloke etmek yakışıyor mu?” dedi.
Tezcan, yapılan vergi artışlarına değinerek, “Ekonomi iflas etti, AKP bunun bedelini çalışanların üzerine yıkıyor, ilk akla gelen vergilerin artırılması. Erdoğan, ‘ben yaptım oldu demekle bu iş olmaz’ diyor. Doğru söylüyor ama şaka gibi. 15 yıldır bu ülkeyi, ‘ben yaptım oldu’ diye yönetti. ‘Ben yaptım oldu’ Türkiyesi yarattınız” diye konuştu.
Uyum yasaları
Tezcan, “Uyum yasaları konusundaki tutumumuz çok açıktır. Türkiye’de gayrimeşru mühürsüz anayasadan kaynaklanan zorunlu uygulamaya dönük teknik değişikliklere uygun zeminlerde düşüncelerimizi paylaşacağız ancak tek adam rejimini tahkim etmeye dönük, mevcut gayrimeşru anayasanın getirdiği güçleri tek elde toplamaya dönük sistemin parçası olmayacağız. Karşı duruşumuzu güçlü bir şekilde göstereceğiz” dedi.
Önlü gözaltına alındı
Bu arada CHP Hisarcık İlçe Başkanı Recep Önlü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Önlü, gözaltına alındığını sosyal medyadan duyurdu. l ANKARA Milliyet, AA

‘Hamasetle değil siyasetle çözülür’

Tezcan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifasının istendiği iddialarına ilişkin olarak, “Gökçek ile ilgili partisinin genel başkanı düşüncesini söyledi, kendi meseleleridir. Ama ‘ümmetin lideri’ dedi, haşa. Ümmetin lideri peygamberlerdir. Haşa Erdoğan’ı peygamber mertebesine mi oturtuyor” dedi. Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kerkük ve Musul’un ilhak edilebileceği anlamına gelen, “82 Kerkük 83 Musul” çıkışı için ise, “Irak’ın ve Suriye’nin toprak bütünlüğü esastır. Siyaset suhulet gerektirir, bu işler hamasetle değil siyasetle çözülür” diye konuştu.

"Abi sen gitme!"Gelen son dakika haberine göre; İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremden sonra enkaz altında kalan bir çocuk ile onu kurtarmaya çalışan vatandaşın diyaloğu yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber