Geri Dön
SiyasetKöyden siyasetin zirvesine yolculuk

Köyden siyasetin zirvesine yolculuk

TBMM eski başkanlarından ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan’ın, Karadeniz’in bir dağ köyünde başlayıp devletin zirvelerine uzanan siyaset yolculuğundaki anıları “Sakin Güç Köksal Toptan” adlı kitapta toplandı.

Köyden siyasetin zirvesine yolculuk

 

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Toptan’ın 60 yıllık siyasi hayatına ilişkin anıların ve merkez sağın tarihçesine ışık tutacak belgelerin yer aldığı kitapta, Toptan’ın ilk milletvekilliği sırasında TBMM kulisinde nasıl ölümden döndüğü da yer  alıyor.  Meclis kulisinde bir milletvekili arkadaşının yeni aldığı silahı gösterirken silahın birden ateş aldığını, namlunun yere doğru olması sayesinde hayatlarının kurtulduğunu belirten Toptan, AP Ordu Milletvekili Hamdi Mağden’in de bu olayın tanığı olduğunu aktardı. Kitapta, 1978 yılında MHP Konya Milletvekili İhsan Karadayı’nın kürsüde nasıl yandığına ilişkin ilginç bir anıya da yer verildi. Konuşma sırası gelen Karadayı, kuliste yeni yaktığı purosunu söndürüp cebine koydu. Kürsüdeyken ceketinin cebinden dumanlar yükselmeye başlayınca, ön sıralarda oturan CHP’li vekiller Karadayı’yı “Yanıyorsun İhsan Bey” diye uyardı. CHP’lilerin kendini tahrik etmeye çalıştıklarını düşünen Karadayı, “Asıl siz yanıyorsunuz” dedi, ancak dumanlar artınca cebine tam söndüremeden koyduğu puronun ceketini yaktığını anladı. Karadayı, kürsüdeki su ile cebindeki yangına müdahale edip söndürdü.

Muğla'da 2 metrelik yılan paniği! Buzdolabı motorundan çıktıMuğla'nın Marmaris ilçesinde, bir evin mutfağında yılan paniği yaşandı. Nevşehir’de, bir evin oturma odasındaki çekyatın içine giren yılan, evdekilerin yardım istediği komşu tarafından yakalandı. Edirne’de ise bir çiftlikteki tavuk kümesine girerek yumurtaları yiyen 2 metrelik zehirli engerek yılanı görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler