Geri Dön
Siyaset'Kredi faizlerini bir haftada sileceğiz'

'Kredi faizlerini bir haftada sileceğiz'

IEsnafın, devlette kendisine muhatap bulamadığını belirten Kılıçdaroğlu, esnaf bakanlığı kurarak bu muhataplığı sağlayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu esnafın borç ve kredi faizlerini de iktidarlarının ilk haftasında silmeyi vaat etti

'Kredi faizlerini bir haftada sileceğiz'

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnafı devletin ana omurgası olarak gördüklerini belirterek “Pek çok sorunla karşılaşıyorsunuz. Devlette doğru dürüst muhatabınız yok. Bir muhatabınız olması lazım. Bunun yolu da esnaf bakanlığıdır. Şikayet ediyorsunuz şikayet bakanlıklar arasında parçalanıyor, ana noktaya gitmiyor. Bir siyasi sorumlu olması lazım. Siyasi sorumlu da ‘Bizim bunları çözmemiz lazım’ diyecek. Bu yok. Bunu yapacağız. Gücümüzü sizden alarak yapacağız. Bunu yaptığımızda esnafın sorunu kalmayacak” dedi.

İzmir Karabağlar Belediyesi Mobilya Akademisi’nin açılışına katılan Kılıçdaroğlu, konuşmasında, esnafı orta direk ve devletin ana omurgası olarak gördüğünü belirtti. Esnafın devlete yük olmadığını, vergi verdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, esnafın tüm dünyada özel olarak korunduğunu söyledi. Anayasa’da esnafın korunması ve teşvik edilmesine ilişkin düzenleme olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: “Bu gerçekleşiyor mu gerçekleşmiyor mu takdiri size ait. Pek çok sorunla karşılaşıyorsunuz. Devlette doğru dürüst muhatabınız yok. Bir muhatabınız olması lazım. Bunun yolu da esnaf bakanlığıdır. Şikayet ediyorsunuz şikayet bakanlıklar arasında parçalanıyor, ana noktaya gitmiyor. Ana noktaya gitmesi için bir bakanlığın olması lazım. Bir siyasi sorumlu olması lazım. Siyasi sorumlu da ‘Bizim bunları çözmemiz lazım’ diyecek. Bu yok. Bunu yapacağız. Gücümüzü sizden alarak yapacağız. Bunu yaptığımızda esnafın sorunu kalmayacak.”

‘Esnaf mahvoldu’

Esnafın Kovid-19 salgını sürecinde büyük sıkıntı çektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Esnaf gerçekten ezildi, mahvoldu. En büyük haksızlığı yaşadığımız dönem bu dönem oldu esnaf açısından. Bunların tamamın çözeceğiz, az kaldı. İster Halkbank, ister herhangi bir banka, ister esnaf kefalet kooperatiflerinden aldığınız kredilerin faizlerini ilk bir haftada sileceğiz. Sadece ana parayı makul taksitlerle alacağız. Esnafın ayağa kaldırılması lazım. Esnaf ayağa kalktığında Türkiye ayağa kalkacaktır. Esnafa değer vermemiz lazım. Esnafın gelir elde etmesi lazım. Onun çalışacağı alanın planlanması lazım. Gelişmiş ülkelerde aynı sokakta beş berber dükkanı açamazsınız. Onun planlanması lazım. Herkesin çalışacağı ortamı yaratmak planlamayla olur.”

Kılıçdaroğlu, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Mobilyacılar ve Marangozlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan’ın da aralarında yer aldığı protokolle, açılışı yapılan akademi binasını gezdi.

Kentsel dönüşüm mağdurlarıyla görüştü

Kredi faizlerini bir haftada sileceğiz

Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karabağlar Belediyesi Atatürk Gençlik ve Spor Merkezi temel atma töreni ve Karabağlar Belediyesi toplu açılış törenine de katıldı. Tören alanı girişinde ellerinde dövizler taşıyan bir grup, kentsel dönüşümün bitirilmemesini protesto etti. Kılıçdaroğlu, tören öncesinde aracından inerek protestocularla görüştü. Mağduriyeti bildiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlara sordum, ihaleye katılan yok. Ekonomik şartlar nedeniyle, fiyatlar belli olmadığı için müteahhitler korkuyor. İki kez ihaleye çıkıldı, katılan olmadı. Hükümete ‘Kardeşim fiyat istikrarını sağlayın, ihale açılıyor, Büyükşehir Belediyesi ihale açıyor hiçbir müteahhit girmiyor’ deyin” cevabını verdi. Kılıçdaroğlu, evlerin Büyükşehirin bütçesi ile yapılmasını talep eden mağdura “Devlete söyleyin, Büyükşehir Belediyesi ile anlaşsın, beraber yapsınlar. Hükümet’le konuşun, tapuları gerekirse devredeceğiz, gelsinler size yapsınlar. Gidin müteahhit bulun, gelsin ihaleye girsin” ifadelerini kullandı. Vatandaşlardan Eray Uslu ise bunun üzerine “Yani vatandaş kendi işini kendi çözsün. Bu söylenecek kelime mi?” karşılığını verdi.

CHP sahaya iniyor

CHP Emek Büroları, Türkiye geneli Emek Büro temsilcileri ile yaptığı toplantı ile seçim çalışmalarına başladı. Toplantının açılışında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, tüm illerde seçim çalışmasını başlattıklarını belirterek, şöyle dedi: “Önümüzdeki ayla birlikte yoğun bir çalışma dönemi bizi bekliyor. Toplumun en yoksul ve dar gelirli kesimleri için ayrı ayrı çalışma grupları oluşturacağız. Asgari ücretlilerle, memurlarla, emeklilerle, kayıt dışı ve güvencesiz olarak çalışan motorlu kuryelerle, mağaza ve market çalışanlarıyla, ev temizliğine giden kadın emekçilerle, atık kâğıt işçileriyle, taşerondan kadroya geçemeyen işçilerle el ele vereceğiz.” -ANKARA Milliyet

Tezkere konusundaki karar bugün verilecek

CHP, Türk askerinin Irak ve Suriye’de görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi konusunda kararını bugün verecek. CHP MYK Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında bugün saat 12.00’de Parti Genel Merkezi’nde toplanacak. MYK toplantısında Irak ve Suriye tezkeresinde partinin tutumunun ne olacağı konusu masaya yatırılacak. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada, “Yetkili organlarımızda görüşeceğiz. MYK’da bu konuyu ayrıntılı olarak görüşüp kararımızı parlamentoda ifa edeceğiz” demişti.-ANKARA Milliyet

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Baykar'ın acı günü! Tarık Kesekçi için cenaze töreniTrafik kazasında hayatını kaybeden Baykar Savunma uçak mühendisi Tarık Kesekçi için cenaze töreni düzenleniyor. Törende konuşan Selçuk Bayraktar, "Yolda şehit oldular. Tümüyle memleketi adına gençler yetiştirmek için yola çıkmışlardı. Kendisi ile Akıncı'da çok mesaimiz oldu. Kendisi bir akıncıydı." dedi.