Geri Dön
SiyasetKulislerde Muharrem İnce bombası

Kulislerde Muharrem İnce bombası

Ulusalcılar kurultay istedi, genel merkez ‘586 imzayı bul topla’ yanıtı verdi. Bomba bir iddia ise Başkent kulislerini hareketlendirdi. İddiaya göre Muharrem İnce, yarın gruptaki görevinden istifa edip genel başkanlık yarışı için kolları sıvayacak. Kulislerde Baykal'ın da İnce'ye destek verdiği konuşuluyor.

Kulislerde Muharrem İnce bombası

CHP’de cumhurbaşkanlığı seçimi yarışının ilk turda kaybedilmesini “adayın yanlışlığına” bağlayan muhalifler, parti yönetimini olağanüstü kurultaya zorlamak için farklı kollardan harekete geçti. CHP’deki ulusalcı isimlerden Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve 5 milletvekili, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na “makamı bırakın ve kurultaya gitme erdemi gösterin”çağrısıyla bayrak açtı. Cumhuriyet'in haberine göre parti yönetimini sert dille eleştiren Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise yarın grup başkanvekilliğinden istifa edip muhalif hareketin başına geçmeye hazırlanıyor. İnce’ye geçen hafta Yalova’da birlikte yemek yediği eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın da destek verdiği belirtiliyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Emel Yıldırım ise kurultay taleplerine “Kurultay istemek demokratik bir haktır. Delege sayımızın salt çoğunluğu olan 586 imzayı bulurlarsa elbette kurultay toplanır” diyerek, parti yönetiminin kendiliğinden kurultay çağrısı yapmayacağı mesajı verdi.

İNCE SAHAYA İNİYOR

Öte yandan kulislerde, parti yönetimine attığı tweet’le bayrak açan Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin gruptaki görevinden istifa edeceği iddiası dile getirildi. Parti yönetimini Twitter üzerinden sert dille eleştirip “genel başkanlık mücadelesi başlatacağı” mesajı veren Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise gruptaki görevinden ayrılıp olağanüstü kurultayı zorlamak için sahaya inmeye hazırlanıyor. CHP’deki bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri, İnce’nin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “vekili” sıfatını taşırken, kendisine karşı genel başkanlık mücadelesi vermesinin “etik”olmayacağı görüşünü dile getiriyor. İnce’nin yarın bir basın toplantısı yaparak grup başkanvekilliğinden istifa edip, parti içinde genel başkanlık mücadelesine başlayacağını ilan etmesi bekleniyor. Geçen hafta bir düğün için Bursa’ya giden ve orada kendisiyle yemekte buluşan eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın da İnce’ye destek verdiği belirtiliyor. Ancak İnce’nin Baykal ve ekibi dahil, önümüzdeki süreçte parti içindeki tüm kesimlerle görüşüp, olağanüstü kurultaya imza toplamak için girişimde bulunacağı belirtiliyor.

“586’yı bul, topla”

CHP yönetimi ise seçim sonuçlarını bugün Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanacak MYK’de değerlendirecek. CHP lideri, İhsanoğlu’nun doğru aday olduğunu belirtip, şu anda olağanüstü kurultay çağrısı yapmasını gerektirecek bir durum olmadığını belirtmişti. Ancak Kılıçdaroğlu önümüzdeki aylarda bir “tüzük kurultayı” toplamayı planlıyor. Muhaliflerden gelen“kurultay” çağrılarına ise genel merkez yönetimi “gerekli imzayı bulsunlar, toplasınlar” restiyle yanıt veriyor.

Kurultay zor

CHP’de halen 1170 civarında kurultay delegesi bulunuyor. CHP tüzüğüne göre delege sayısının beşte birinin, yani 260 milletvekilinin imzasıyla kurultay toplanabiliyor. Ancak CHP tüzüğünün 49. maddesine göre olağanüstü kurultaylarda seçim de yapılabilmesi için delegelerin yarısından bir fazlasının imzası gerekiyor. Bu da 1170 delegeden 586’sının imza vermesini gerektiriyor.

Kaynak: Cumhuriyet

İstanbul Valisi son dakika duyurdu: İzinli sayılacaklar
Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
İstanbul'da toplu ulaşım kilitlendi! Uzun kuyruklar oluştu
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusu
AK Parti'den çok sert Sedef Kabaş tepkisi: Ahlak yoksunluğu, pespayelik
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
1 yıldır oynadığı sayılarla 239 bin lira kazandı
Fenerbahçe'den forvete sürpriz hamle! Sinan Gümüş takasla gidiyor
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler