Geri Dön

Mahkemede ve yaşamda adaleti tartıştılar

CHP’nin 4 gün sürecek Adalet Kurultayı, dün iki ana panelle başladı. Kurultayın ilk ana paneli, “Mahkemede Adalet” başlığıyla gerçekleşti.

Mahkemede ve yaşamda adaleti tartıştılar

Panele, eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, KHK ile ihraç edilen öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Avukat Celal Ülgen ve Şanlıurfa’ya sürülmesinin ardından emekliliğini isteyen Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ katıldı.
Panelde Kazan, “Adalet kavramı insanlığın en çok tartıştığı kavram. Adalet artık bugün için taleptir. Özlemini duyduğumuz adaleti sonuçlandırana kadar mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor” dedi.
Kaboğlu da konuşmasında “Hiç kimse suç sayılmayan bir fiilden dolayı mahkum edilemez. OHAL’in anayasayla ilgisi yok. Bu ortamda yapılan anayasa değişikliği meşru değildir” ifadesini kullandı.
HDP katılmadı
Kurultayın öğleden sonraki bölümünde, “Yaşamda Adalet” ana panelinde eski CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, yazar Levent Gültekin, AKUT kurucusu Nasuh Mahruki, Türk Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Durhasan Koca ve Prof. Dr. Sencer İmer katıldı. Ana panele konuşmacı olarak katılması beklenen HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan ise kurultaya gelmedi. Milliyet’in aldığı bilgilere göre Doğan, HDP’nin kurultaya kurumsal olarak davet edilmemesi nedeniyle katılma kararından vazgeçti.

Mahkemede ve yaşamda adaleti tartıştılar


Kamp alanında yaklaşık 8 bin kişinin konaklayabileceği çadırlar kuruldu. Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen vatandaşlar, çadırlara dün sabahtan itibaren yerleşti. Panel aralarında katılımcıların, çadırların da konakladığı, kitap okuyarak dinlendiği görüntülendi. YAVUZ ÖZDEN

‘Aydınlık yarınlar bizimdir’

Adalet Kurultayı’nın ilk günü İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu tutulduğu Maltepe Cezaevi’nden mesaj gönderdi. Berberoğlu’nun mesajını önceki gün eşiyle cezaevinde görüşen Oya Berberoğlu okudu. Berberoğlu’nun, mesajı şöyle:
“Neler yapmadık ki adaleti beklerken. Kimimiz zindana atıldı, çoğumuz yollara döküldü. Dağlar aşıldı, ovalar geçildi, meydanlar doldu. Saraya, partiye tabela asmakla adalet gelmediği, cümle aleme ilan olundu. Yüreğimize, dilimize, ayağımıza sağlık. Yalnızca hapishaneleri dolduran yüz binlerce mahkum, intikam ve gözdağı amacıyla suçlanan, tutuklanan gazeteci, aydın ve siyasetçilerden ibaret değil bu ülkenin adalet mağdurları. Partisinden, mesleğinden, malvarlığından bağımsız, her yaştan kadınlı erkekli adalet açlığı çeken o kadar çok yurttaşımız var ki. Hayatındaki adaletsizliğin üzerine yürümek için bir ışık, umut, çağrı bekleyen... Eminim ki haksızlığa, yolsuzluğa, eşitsizliğe, çürümeye yol açan adalet kara deliklerini tek tek bulup ortadan kaldırmak için gerekli önerileri tartışıp kamuoyuna sunacaksınız. Yeni adalet mimarisinin temelini atacak bu kurultayda aranızda olmayı çok isterdim. Dün yürüyüşte olmadı bugün Adalet Kurultayı’nda. Ama bir gün mutlaka yeniden buluşacağız. Aydınlık yarınlar bizimdir.”

Türkiye'den Beyrut'a yardımTürkiye'den Beyrut'a yardım malzemeleri ve personel ulaştıracak Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçak, Ankara Etimesgut Havaalanı'ndan hareket etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber