Geri Dön
Siyaset‘Maraş’taki açılım hukuka uygundur’

‘Maraş’taki açılım hukuka uygundur’

BM Güvenlik Konseyi’nin Maraş açılımının ikinci aşamasını kınamasına tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Çelik, açılım kararının mülkiyet haklarına saygı çerçevesinde yürütüldüğünü ve uluslararası hukuka uygun olduğunu vurguladı

‘Maraş’taki açılım hukuka uygundur’

ANKARA Milliyet  - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanlığı’nın, Maraş açılımının ikinci aşamasına yönelik açıklamasını sert dille eleştirdi. Çelik, BMGK tarafından yapılan “iki toplumlu, iki bölgeli ve politik eşitliğe dayalı bir federasyon temelinde adil çözüm çağrısı”nın yinelendiği kınama açıklaması ve çeşitli ülkelerin açıklamalarına ilişkin paylaşımda bulundu.

“KKTC’nin Maraş açılımının ikinci aşamasına dair BMGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz” ifadesini kullanan Çelik, “Maraş, açılmadığı ve askeri bölge ilan edildiği haliyle de KKTC toprağıdır. Maraş’a dair yürütülen açılım, mülkiyet haklarına saygı çerçevesinde yürütülmektedir ve uluslararası hukuka uygundur. BMGK kararları, mülkiyet haklarını ve egemenlik haklarını ihlal edemez. Gelinen noktada sahadaki gerçekliğin göz ardı edilmesi sürdürülemez hale gelmiştir” değerlendirmesi yaptı.

‘Gerçekle yüzleşin’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde Kıbrıs Türkü’nün hak ve menfaatlerini güçlü şekilde savunduğunu vurgulayan Çelik, “Cumhurbaşkanımızın hukuka uygun bu açıklamalarına karşı bazı ülkeler açıklamalar yaptı. Bu ülkelerin hukuksuz açıklamalarını tümüyle reddediyoruz. Cumhurbaşkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la beraber KKTC’nin Maraş bölgesinin açılmasına dair güçlü ve hukuka uygun mesajlar verdi. Buna karşı çıkan ülkelerin söyledikleri, hukuka uygun değildir, sadece Rum-Yunan propagandasına dayanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Maraş’ta mağduriyetlerin giderilmesinin gerekli olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti: “Uluslararası toplum Ada’daki gerçeklikle yüzleşmeli, Türk tarafının iyi niyetine rağmen Rum tarafının tutumu nedeniyle iki kesimli federal çözümün artık seçenek olmadığını görmelidir... Cumhurbaşkanımızın açıklamaları, barıştan ve hukuktan yana olan herkesin desteklemesi gereken açıklamalardır.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Adana'da silahlı kavgaAdana'da iki grup arasında yol ortasında çıkan silahlı kavgada Hüseyin C. boynundan ve karnından, Kazım D. ise bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler