Geri Dön

Mehmetçik Libya mesaisine başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Libya’da UMH unsurlarını eğitmek, koordinasyonu sağlamak ve harekât merkezi oluşturmak için Trablus’a askeri personel gönderirken, UMH askeri yetkilileri Libya’ya gelen Türk personelin görevlerini yerine getirmek için hazırlıklara başladığını duyurdu.

Mehmetçik Libya mesaisine başladı

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı askerler ile darbeci Halife Hafter yanlısı birlik arasındaki çatışmalar sürüyor. Libya’da meşru yönetimin başkenti Trablus’a 400 kilometre uzaklıktaki sahil kenti Sirte, Hafter güçlerine geçti. UMH; Sirte’yi tekrar almak için operasyon başlatacağını duyurdu.

Eğitim verecek


Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti MYK ve MKYK’da, Libya’ya yapılan ilk askeri sevkiyatın, ülkede koordinasyonu üstlenecek bir korgeneral öncülüğünde gerçekleştirildiği ifade edildi. Libya’ya giden personelin koordinasyon görevini üstleneceğini anlatan Erdoğan’ın, “Türkiye koordinasyonu üstlenecek. Asker savaşmayacak. Daha sonra gidecek askerler de orada herhangi bir çatışmaya girmeyecek. Yalnızca askerlerimiz hükümete bağlı güçlere eğitim verecek. Suriye’deki gibi olacak. Askerlerimiz orada koordinasyonu sağlayacak” dediği kaydedildi.
Libya’ya ulaşan ve 35 kişi olduğu ifade edilen ekibin ilk planda, milis güçlerden oluşan UMH unsurlarını eğitip donanımlarını sağlayacak. Trablus’ta Harekât Merkezi kuracak olan TSK, bu güçler arasında koordinasyonu artıracak ve düzenli ordu şeklinde hareket edilmesini sağlayacak.

UMH’den açıklama


TSK personelinin Libya’ya ayak basmasıyla, UMH’nin SİHA atışlarındaki başarısının arttığı öğrenildi. Sirte batısında önceki gün yapılan SİHA atışı sonucu, Hafter milislerine ait bazı araçların imha edildiği ve 4 Hafter milisinin etkisiz hale getirildiği bildirildi. UMH’ye bağlı bir askeri yetkili, Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, Türk birliklerinin Libya’ya geldiğini ve görevlerini yerine getirmek için hazırlıklara başladığını kaydetti. Yetkili, “Umuyoruz ki Türk güçler Hafter ile işbirliği yapan Rus paralı askerlerini defederler. Önümüzdeki günlerde pek çok sürpriz göreceğiz. Günler içerisinde Trablus’tan başka bir yerden başlayarak, çok kapsamlı bir operasyona başlayacağımızı duyuracağız” dedi.

Çukurca'da araç kazasında şehit olan asker memleketine uğurlandıHakkari'nin Çukurca bölgesinde askeri aracın kaza yapması sonucu bir askerin şehit olduğunu bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber