Geri Dön
SiyasetMerkel Ankara'da

Merkel Ankara'da

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki günlük resmi ziyaret için bugün Ankara’ya geldi. Merkel'in ilk durağı Anıtkabir oldu.

Merkel Ankara'da

Göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ve çok sayıda iş adamıyla birlikte Ankara'ya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti.Merkel ve beraberindeki heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşunun ardından Merkel, Misakı Milli Kulesine geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.Merkel, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Modern Türkiye'nin babası Mustafa Kemal Atatürk'ün eserine saygıyla. Almanya gelecekte de Türkiye'ye yolunda eşlik edecektir." Merkel, kendisine Anıtkabir ziyaretinde eşlik eden Devlet Bakanı Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde bir araya geldi. Görüşme basına kapalı yapıldı.

Fotoğraflar için tıklayın...

ERDOĞAN RESMİ TÖRENLE KARŞILADI

Anıtkabir’i ziyaret eden Merkel, daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bina’da resmi törenle karşılandı. Törende, iki ülkenin milli marşları çalındı. Merkel, tören kıtasını Türkçe "Merhaba asker" diyerek selamladı. Başbakan Erdoğan ve Merkel Başbakanlık Merkez Bina kapısı önünde basın mensuplarına poz verdi.

Görüşmeye geçen iki başbakan daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek. Merkel, burada ki programının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilecek.

GÜNDEM YOĞUN Merkel'in Başbakan Erdoğan ile yapacağı ikili görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra ağırlıklı olarak Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs sorunu, Orta Doğu barış süreci ve İran ile süren nükleer kriz ele alınacak.GÜVERCİN RESMİ VERECEK Almanya Başbakanı Merkel, ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, küçük bir çocuğun çizdiği barış güvercin resmini Erdoğan'a vereceğini söyledi.‘TÜRKİYE, ŞAMAR OĞLANI MI?’ Başbakan Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, Almanya'da Türk lisesi açılmamasına tepki göstermişti.Ziyareti sırasında Merkel'le bu konuyu konuşacağını belirten Erdoğan, "Türkiye şamar oğlanı mı? Türkiye'de Almanca eğitim yapan okullar var. Merkel'den bu yaklaşımı hiç beklemezdim" demişti.