Geri Dön

MHP'den CHP'ye dokunulmazlık önerisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, dokunulmazlıklara ilişkin önerilerini, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'dan sonra CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'e de iletti.

MHP'den CHP'ye dokunulmazlık önerisi

Vural, 20 dakika süren ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gündeminde olan terörle ilgili fezlekelerin, TBMM'de ele alınmasına yönelik toplumsal talebi karşılamak üzere MHP olarak önerilerde bulunduklarını söyledi.

AK Parti'nin anayasa değişikliği önerisi getirdiğini, CHP'nin de kendi teklifini ilettiğini anımsatan Vural, kendisinin de MHP olarak Anayasa ve içtüzük gereğince atılabilecek dört adımı, Gök'e sunduğunu ifade etti.

Vural, bu konuda anayasa değiştirilmeden yapılabileceklerle ilgili önerilerinin, önümüzdeki günlerde nasıl ele alınacağını, siyasi partilerin değerlendireceğini kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Gök de Vural'ın, AK Parti'ye de sunduğu Anayasa'da izlenmesi gereken usullerle ilgili tekfini, kendilerine de iletmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Parti olarak kürsü dokunulmazlığı dışında bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasına parti programı ve seçim beyannamesinde yer verdiklerini belirten Gök, bu konuda en ufak bir tereddütlerinin olmadığını kaydetti.

AK Parti'nin, dokunulmazlıklara ilişkin teklifine, CHP'nin seçenekli tekliflerle yanıt verdiğine işaret eden Gök, en başta, kalıcı anayasa değişikliğini öngören tekliflerinin benimsenmesini istediklerini söyledi.

Gök, "İktidar partisi geçici maddeyle çözümlemek istiyorsa bundan da geri durmayacağımızı, suç tarihlerinin belirlenmesi, bakanlıklar, savcılıklarda bekleyen tüm dosyaların Meclis'e intikal etmesi, bu dosyaların dışında, yolsuzluk dosyalarının bakanları da ilgilendiren konuda dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde bir adım atılmasını önerdik." diye konuştu.

Bu tekliflerine AK Parti'nin yanıt verdiğini belirten Gök, sözlerini şöyle sürdürdü:

"AK Parti'nin cevabi teklifinde, bakanları ilgilendiren yolsuzluk dosyalarını ilgilendiren konulardan geri durduklarını, bu konuda CHP'nin talebinin karşılanmadığını gördük. İktidar partisinin, yolsuzluk dosyalarını kapatan, kollayan, bakanların da dokunulmazlıktan arındırılmasını CHP'nin önerdiği şekilde kabul etmeyen anlayışını saptadık. İktidar partisinin önerisi, CHP'nin önerisini karşılamaktan uzaktır. Kendilerine verdiğimiz metin çerçevesinde dokunulmazlıklar konusunda Meclis'te gerekli çalışmayı yapacağımızı daha önce ifade ettik, aynı noktada duruyoruz. İktidar partisinin bize ilettiği teklif, CHP'nin temennilerini, olması gerekenleri karşılamaktan uzaktır. Bakanları ve yolsuzluk dosyalarını saklayan, koruyan, kollayan anlayıştadır. Suç tarihi itibarıyla da çelişki bulunmaktadır.

MHP'nin önerileri de inceleyeceklerini dile getiren Gök, "Belki AKP yöneticileri bizlerle bir temas etme arzusunda olurlarsa görüşürüz. Anlaşılıyor ki AKP'nin koruma içgüdüsüyle davrandığı şahıslar, bakanlar var. Adalet Bakanlığında kimin, ne dosyası olduğunu bilmiyoruz, onlar biliyorlar. Biz buna rağmen milletvekili, bakanların yolsuzluk dosyalarının önü açılsın diyoruz. Bakanların yolsuzluk dosyası bunun dışında kalsın deniliyorsa herhalde AKP'nin korktuğu, koruduğu birtakım çevreler, kişiler vardır diye düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber