Geri Dön
SiyasetMHP'den Joe Biden'e ret!

MHP'den Joe Biden'e ret!

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye'de bulunan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın MHP ile görüşme talebinin bulunduğunu belirterek, "Ancak görüşme talebinin muhtemel konusu, diğer partilerin temsil seviyesi, profili dikkate alındığında, muhataplarına MHP’nin böyle bir zeminde bulunamayacağı ifade edildi" dedi.

MHP'den Joe Biden'e ret!

Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'yi ziyaret eden devlet adamlarının, MHP ile görüşme taleplerine, ülkenin milli menfaatleri doğrultusunda olumlu yanıt verdiklerini belirtti.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in de kendilerinden görüşme talebinde bulunduğunu belirten Vural, "Ancak daha sonra bu görüşme talebinin muhtemel konusu ve diğer partilerin temsil seviyesi, profili, davetin mahiyet ve maksadı dikkate alındığında, MHP’nin böyle bir zeminde bulunamayacağı ifade edilerek, muhataplarına iletildi. Bir yuvarlak masada, yabancı devlet adamının etrafında Türkiye'nin iç meselesini, yapısı, zihniyeti, amacı belli temsilcilerle konuşulmasının milliyetçi duruşumuza, MHP'nin siyasi düşüncesine uygun olmadığı bu nedenle görüşmeye katılmama kararı verildi" diye konuştu.

Vural, MHP’nin görüşlerini, doğrudan doğruya iletebileceği bir zemin olduğunda, bundan da kaçınmayacaklarının belirtildiğini vurgulayarak, dileyen ve isteyen herkese MHP'nin politikalarını, ilk elden, aracısız aktarabileceklerini kaydetti.

Oktay Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak Doğu ve Güneydoğu'da, güvenlik güçlerimizin bölücü terör örgütüyle böylesine yoğun mücadelesi varken, zihniyeti belli, yapısı malum temsilcilerle, yabancı bir devlet adamı etrafında buluşmak doğru değildi. Bağımsız ve egemen Türk milletini temsil eden bir parti olarak, yabancı bir devlet başkanın başkanlığında böyle bir toplantıya katılmayı uygun görmedik. Böyle bir toplantının, yabancı devlet başkanı etrafında, müzakere zemini oluşturuluyormuş izlenimi vererek, malum fikir ve düşüncelerinin meşrulaştırılacağı bir alanı, zemin olarak milli görmüyoruz. MHP olarak, Sayın Biden'ın yaptığı görüşme talebini, zemini, maksadı ve katılımcıların profili dikkate alındığında, böyle bir zeminde bulunmayı doğru bulmadık."

Türkiye'nin, kendi yolunu kendi çizebilecek, sorunlarını milli perspektifle çözebilecek bir ülke olduğunu anlatan Vural, "Türkiye'de bu tip görüşmelerin, belli bir siyasi amacı gözetmek, adeta Türkiye'nin politikalarını oluşturmak gibi bir zeminin, yabancı devlet adamı tarafından oluşturulması doğru değildi" ifadesini kullandı.

"Doğrudan görüşme imkanı olsaydı"

Biden ile doğrudan görüşme imkanı olsaydı, ona bazı sorularının olabileceğini aktaran Vural, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Terörle mücadelede Türkiye'nin yanında yer aldığını söyleyen bir ülkenin silahlarının PKK ve PYD'de ne işi var? diye sorardım. Türkiye'nin Başika'da bulunmasına tepki gösteren Biden'e, ABD'nin Irak'ta ne işi var diye sorardım. Türkiye'nin mücadelesinin, ülkeyi bölmek isteyen bölücü terör örgütü PKK ile olduğunu, Kürt kökenli kardeşlerimizle sorunu olmadığını ifade ederdim."

Bir soru üzerine Vural, Ankara'nın karnından konuşmaması, Türkiye'nin birlik, bütünlüğünü tehdit eden gelişmeler karşısında dik tavır koyması gerektiğini bildirdi.

Biden'in toplantısında katılımcılar arasında Leyla Zana'nın da yer almasının anımsatılması üzerine Vural, Türk milleti adını ağzına almamak için yemin etmeyen birinin, böyle bir zeminde olmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, " "Milletvekili değil o" dedi.

Oktay Vural, "Gürsel Tekin, 'Şu toplayamadı da yabancı devlet adamı topladı' diye gıpta ediyormuş. Yabancı devlet adamının başkanlığında senin temsilcilerin niye orada yer alıyor kendine sor" diye konuştu.

Dağları taşları aşıp çobanların koronavirüs aşısını yaptılarErzurum'un Horasan ilçesi Kırkgözeler köyünde çobanlık yapan Fettah Sakık (52) ile Ercan Çiftçi'nin (46) koronavirüs aşısı, sürüyü otlattıkları yaylada uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler