Geri Dön

Milli mücadele ruhu canlandı

TBMM’de demokrasi nöbeti... Meclis’ te iktidar ve muhalefet, başarısız darbe girişimi sırasında ardı ardına yağan bombalara rağmen Milli Mücadele ruhuyla hareket etti, hep birlikte ‘demokrasi nöbeti’ tuttu

Milli mücadele  ruhu canlandı

TBMM Kampüsü’nün üç ana giriş kapısı, savaş uçakları ve çatışma seslerinin ardından Meclis’in ağır vasıta servis otobüsleri ile barikat oluşturularak kapatıldı. Olayların bir darbe girişimi
olduğunun anlaşılmasının üzerine Kurtuluş Savaşı’nda da çalışmalarını aralıksız devam ettiren TBMM Genel Kurulu,
gece yarısı olağanüstü toplandı.
İktidar ve muhalefet, TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında Başkanlık Divanı’nı oluşturdu. Ak Parti, CHP ve MHP grup başkanvekilleri katip üyelerinin yerlerine oturarak Genel Kurul görüşmelerini açarken, küçük bir grup olarak Genel Kurul’da bulunan milletvekillerinin sayısı an be an arttı. Parti temsilcileri, dayanışma ve darbeye karşı dik duruş sergileyen coşkulu konuşmalar yaparken Kahraman, ‘şimdi dik durma, kucaklaşma zamanı’ diyerek birlik ruhunu canlandırdı. HDP’li vekiller de Meclis’e gelmeye çalıştıklarını ancak sokaktaki kalabalığın tansiyonunun artmasından çekindiklerini, ertesi gün yapılacak olağanüstü toplantıda bulunacaklarını Kahraman’a bildirdi ve darbe karşıtı bildiri kaleme aldı.
‘Boyun eğmeyiz’
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kürsüde konuşurken, başkent semalarında alçaktan uçan savaş uçaklarından birinin attığı bomba, TBMM Genel Kurulu’nda dehşet anları yaşattı. Genel Kurul salonunda toz bulutu oluşurken, sıraları kendilerine kalkan olarak kullanmaya çalışan milletvekilleri, daha sonra alkışlar arasında, “Allah-u Ekber” ve “Darbeye boyun eğmeyiz”, “Darbeciler halka hesap verecek” sloganları attı. Bozdağ ve milletvekilleri, kapanan mifrofonun açılmasını isteyerek konuşmayı sürdürme kararlılığı gösterdi.
Sığınak tartışması
TBMM ziyaretçi kapısına düşen bomba ikisi ağır 12 polisin yaralanmasına yol açarken Meclis bahçesinde ikinci bombanın büyük bir gürültüyle patlamasının ardından sığınağa geçme tartışması yaşandı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Devletin bir aklı olmalı. Meclis zarar görürse milli iradeyi kim kullanacak? Sığınakta devam edelim” önerisinde bulundu. Bozdağ ise “Meclis korktu derler, gitmek isteyen gitsin” diyerek çalışmaların sürmesini istedi. Çalışma eğiliminin oluştuğu sırada bir anda yeni bir bombanın patlaması üzerine Kahraman, sığınağa geçme kararı verdi.
Erdoğan: Tarih yazıyorsunuz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ak Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz’ün telefonundan 06.47’de sığınaktakilere hitap etti. Darbe girişimine karşı dik duracaklarını belirten Erdoğan, “Tarih yazıyorsunuz. Geleceğimiz çok farklı ve güzel olacak. Kardeş olacağız” ifadelerini kullandı. TV’deki gelişmeleri sığınakta izleyen ve “yara yedik, ameliyatla kalkarız masadan” diyen Kahraman bir ara duygulandı
ve gözleri doldu. Her uçak geçişinde tedirgin olan ve her çatışma
sesinde korkunun biraz daha arttığı sığınakta milletvekillerinin yatsı ve ardından sabah namazını kılarak uzun uzun dua ettikleri gözlendi. Tarihinde ilk kez bombalanan TBMM’de sığınağın giriş-çıkış kapıları tam donanımlı uzun namlulu silahları bulunan özel tim tarafından tutuldu. Sıcak çatışmaların yakınlaşması üzerine Kahraman, beraberindeki bakanlar ve bazı milletvekilleri daha sağlam bir sığınağa alındı.

Esenyurt'ta 30 katlı binada patlamaİstanbul Esenyurt'ta 30 katlı binanın 9 katında henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ve polis ekibi sevk edildi. Patlamanın ardından çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken yaralılar ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Olay yerindeki çalışmalar sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber