Geri Dön
SiyasetMısır halkı bizimle ters düşmez

Mısır halkı bizimle ters düşmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kararlılığının devam edeceğini vurgulayarak “Taviz vermemiz söz konusu değil” dedi. Erdoğan, “Mısır halkı bizimle ters düşmez. Türkiye orada karar verici konumundadır” ifadelerini kullandı

Mısır halkı bizimle ters düşmez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ile ilişkilerin başlamasının Doğu Akdeniz’deki gelişmelere etkisini değerlendirerek, “Mısır halkı bizimle ters düşmez. Türkiye orada karar verici konumundadır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı. Toplantı öncesinde taraflar arasında Yatırım İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Altyapı ve İnşaat Projelerinde İşbirliği Anlaşması ve Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Tebdil Edilmesi Anlaşması imzalandı. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

30 BİN DOZ AŞI YARDIMI: Bu şekilde mevcut Başkanlık Konseyı ilk defa bir ülkeyi ikinci kez ziyaret ediyor. Salgın nedeniyle son bir yıldır maalesef temaslarımızı işbirliğinin gerektirdiği yoğunlukta gerçekleştiremedik. “Dost kara günde belli olur” anlayışıyla salgının başından itibaren Bosna Hersek’in yanında olduk, bundan sonra da bu tavrımızı muhafaza edeceğiz ve bu vesileyle de bu seyahatin ardından 30 bin doz aşıyı da Bosna Hersek’e göndereceğiz.

HEDEF 1 MİLYAR DOLAR: İkili ticaret hacmimiz Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle 9 kattan fazla artış göstererek 2020 yılında 650 milyon dolara ulaşmıştır. Şüphesiz iki ülkenin potansiyeli bu seviyenin kat be kat üzerindedir. Ticaret hacmimizi kısa zamanda 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Görüşmelerimizde bir dostluk, istikrar ve kalkınma projesi olan Saraybosna Belgrad Otoyolu projesinde gelinen aşamayı da ele aldık. Projenin Bosna Hersek boyutunu hızlandırma konusunda neler yapabileceğimizi konuştuk. Bugün imzalanan altyapı ve inşaat projelerinde işbirliği protokolü bu çalışmalara ivme kazandıracaktır.

ZİRVEYE DAVET: Değerli Konsey Başkanı ve üyelerini Haziran ayında Antalya’da gerçekleştireceğimiz Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi’ne davet ettim. Müteakip toplantısını Saraybosna’da yapmayı kararlaştırdığımız Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü zirvesini de inşallah şartlar el verdiğinde gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü mekanizmasına işlerlik kazandırma noktasında da mutabıkız.

TÜRKAKIM’DA BİR SORUN YOK: TürkAkım noktasında da bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Rusya ile de mutabık kalmak suretiyle otoyolun kenarından da süratle TürkAkım geçer ve kendilerine bu doğal gazı, Türk Akım’ı ulaştırırız.

TAVİZ VERMEYİZ: Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde öncelikle Türkiye’nin kararlılığı aynen devam ediyor. Yani buradan bizim taviz vermemiz söz konusu değil ve son olarak da bu konuda çok ciddi, kararlı açıklamaları Dışişleri Bakanlığımız yaptı. Bunun yanında Savunma Bakanlığımızın yapmış olduğu açıklamalar var. Mısır halkının bu noktada bizimle ters düşmesini ben düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle ters düşmez ve şu anda da atılan adımlar aslında bir geçici sanki yanlışlığın tezahürü gibi geliyor bana.

KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE: Bunun yanında tabi yeni bir gelişme Suudi Arabistan’ın yine burada Yunanistan ile bir ortak tatbikat olayı söz konusu. Ama bir diğer taraftan da Suudi Arabistan’ın şu anda Türkiye’den SİHA talebi var. Bu da son gelişmeler. Yani kimin eli kimin cebinde belli değil. Ben bölgede Türkiye’siz bir sürecin, bu sularda ısınmaya fırsat vermesi. Türkiye orada karar verici konumundadır. Temennim odur ki ısınmadan ılıman bir şekilde bu süreci geçmiş olalım.

Mısır halkı bizimle ters düşmez

‘Erdoğan’ın yolu ne zaman yapılacak?’

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik de, Saraybosna Belgrad Otoyolu Projesi’nin önemine dikkat çekerek, “Bosna Hersek’in en önemli projesidir, bütün sınırları ortadan kaldırıyor. Türkiye için de önemli bir proje. İnsanlar sık sık bana ‘Erdoğan’ın yolu ne zaman yapılacak’ diye soruyor. Güzergahın geçeceği yerleri çözmemiz gerekiyor. Sayın Erdoğan’ın insiyatifi olmasa biz bir yerde durur, projeye devam etmezdik. Bizim Türkiye’den alacağımız kredinin Sırbistan’ın alacağından daha fazla olması gerek” diye konuştu. Dodik, Sırbistan’a kadar gelen TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile ilgili “Bosna Hersek, bu doğal gazın Bosna’ya ulaştırılmasıyla ilgileniyor. Bu fırsatı kaçırmamalıyız. Otoyol yapılırken doğal gaz projesinin güzergahının da yapılması gerekiyor” dedi.

 

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'ya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler