Geri Dön
Siyaset‘Mısır, Meis’in rolü olmadığını teyit etti’

‘Mısır, Meis’in rolü olmadığını teyit etti’

Doğu Akdeniz’de 18 numaralı parselde hidrokarbon ihalesine çıkan Mısır, bu adımıyla, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği kıta sahanlığını teyit etmiş oldu. Gelişme Yunanistan’da endişe yarattı.

‘Mısır, Meis’in rolü olmadığını teyit etti’

‘Mavi Vatan’ kavramının isim babası Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Milliyet’e yaptığı değerlendirmede Mısır’ın bu adımının sürpriz olmadığını belirtti. Mısır’ın 4 Ağustos 2020’de sürpriz bir şekilde Yunanistan ile imzaladığı anlaşmaya dikkat çeken Gürdeniz, Mısır’ın haritayı sınırlı tuttuğunu ve anlaşmayı 28. boylamın doğusuna geçirmediğini hatırlattı. Gürdeniz şunları kaydetti: “O zaman Meis Adası bölgesinin Mısır tarafından tartışmalı ve hatta şüpheli konumda olduğu mesajı verilmişti. Mısır, şimdi de bu kararıyla da, Meis adasının bir kıta sahanlığı hakkı olmadığını ispat etmiş oluyor. Atina’nın isteği ise, Mısır’ın, Seville Haritası dediğimiz Meis’e hukuk ve akıl dışı 40 bin kilometrekare alan bırakan kıta sahanlığını tanıyan haritaya uymasıydı. Atina, Mısır’ın Meis bölgesinde Yunanistan’ın bir kıta sahanlığı hakkı olmadığını, tanımadığını bu şekilde öğrenmiş oldu. Mısır, Türk kıta sahanlığında, Meis’in rolü olmadığını teyit etmiş oldu. Yunanistan’daki paniğin nedeni budur.”                               

Kepengi kapalı iş yerine baskın! 31 kişiye 107 bin lira cezaTekirdağ’ın Çorlu ilçesinde polis ekipleri, kısıtlama saatlerinde müzikli eğlence düzenlenen iş yerindeki baskın düzenledi. İçeride bulunan 31 kişiye 107 bin 260 lira ceza uyguladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler