Geri Dön
Siyaset‘Mısır’la yeni mekanizmalar oluşturmaya çalışıyoruz’

‘Mısır’la yeni mekanizmalar oluşturmaya çalışıyoruz’

AK Parti MYK, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

‘Mısır’la yeni mekanizmalar oluşturmaya çalışıyoruz’

 ANKARA Milliyet - Toplantı sürerken açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, özetle şunları söyledi:

PENÇE ŞİMŞEK VE PENÇE YILDIRIM HAREKÂTLARI: Sivillerin, tarihi eserlerin hedef alındığına dair terör örgütü ve kaynağı belli olmayan odakların yaptığı propaganda var. Bu konuda sivil insanlar ve kültür değerleri karşısında yüksek hassasiyet vardır. PKK terör örgütünün orada bulunması, Irak anayasasına ve egemenliğine de aykırıdır. Keşke Irak bunları oradan çıkarabilseydi o zaman bu operasyonu yapmaya gerek kalmayacaktı.

PERFORMANS ARTIRMA ZİYARETİ: (Kahire ve Trablus’a eş zamanlı ziyaretler) Senkronize değil iki ayrı konu. Cumhurbaşkanımızın Libya’nın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyeti çok yüksek. Dışişleri Bakanımız, Savunma Bakanımız, MİT Başkanımız oraya bir ziyarette bulunuyorlar. Mısır’la ise yeni mekanizmalar oluşturmaya çalışıyoruz. Dışişleri Bakan yardımcısı başkanlığında bir heyet Kahire’ye bu sebeple gidiyor. Akdeniz’deki meseleler başta olmak üzere bölgedeki güvenlik meseleleri, gaz aramayla ilgili anlaşmalar gibi konuların konuşulması gerekiyor. Mısır’la Türkiye arasında diyalog mekanizmasının bundan sonra daha performanslı bir şekilde geliştirilmesine yönelik ziyaret olarak görebiliriz.

CUMHURBAŞKANININ EKSİK BIRAKTIĞI BİR ŞEY YOK: (Biden’ın “soykırım” açıklaması sonrasındaki gelişmeler) Bu kararı alanlar, bölgedeki normalleşmeyi ortadan kaldıran Ermeni diasporasının tutsağı bir karar ortaya koymuş oldular. Hiç kimsenin elinde buna soykırım diyecek ne tarihi ne de hukuki bir gerçeklik var. Avrupa açısından daha dramatik bir durum.  Cumhurbaşkanımızın yapması gereken ve eksik bıraktığı bir şey yoktur. Burada en güçlü şekilde faaliyetler yürütülmüştür. Avrupa, vicdan konusundaki cari açığını Türkiye’ye dönük bu iftiralarla kapatmaya çalışıyor.

İllere göre haftalık vaka sayısı haritası açıklandıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerde 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasını yayınladı. Verilere göre, haftalık Covid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul'da 359,99, Ankara'da 247,68, İzmir'de 161,92 oldu. İşte detaylar...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler