Geri Dön
SiyasetMüsilajı önleme teklifi Meclis’e sunuldu

Müsilajı önleme teklifi Meclis’e sunuldu

AK Parti, Marmara Denizi’nde müsilajın önlenmesi için Meclis’e yasa teklifi sundu.

Müsilajı önleme teklifi Meclis’e sunuldu

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - Teklifte yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

Mevcut yasaya göre atık alım, ön arıtma, arıtma veya bertaraf tesislerini kurmayanlar ile kurup da çalıştırmayanlara kesilen ceza, 31 Aralık 2022’ye kadar 328 bin 819 TL’ye çıkarılmıştı. Marmara Denizi Hidrolojik Havzası’nda ve bu havzada yer alan İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinin tamamında bu ceza iki kat olarak uygulanacak.

Taraf olunan uluslararası sözleşmelerde ve ilgili yönetmeliklerde belirlenen kükürt oranından daha fazla kükürt içeren akaryakıtı denizcilik yakıtı olarak kullanan deniz vasıtalarına büyüklüklerine göre groston başına 5 ila 200 TL arası ceza verilecek. Öngörülen cezalar Özel Çevre Koruma Bölgelerinde iki kat olarak uygulanacak.

Marmara Denizi Hidrolojik Havzası’nda ve bu havzada yer alan İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinde ileri atık su arıtıma tesisi, arıtma çamuru işleme ve bertaraf tesisi ile atık geri kazanım ve bertaraf tesislerinin kurulması zorunlu olacak. İlgili mahalli idarelere söz konusu altyapı planlarını bakanlığa sunmaları için 6 ay süre verilecek.

Mahalli idareler söz konusu tesisleri ve sıfır atık yönetimi kapsamında atıkların toplama, taşıma hizmetleri, atık işleme, geri kazanım ve bertaraf tesisleri özel sektör eliyle ve 10 yıldan uzun süreli sözleşmelerle yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilebilecek.