Geri Dön

Musul’da rehin Türk sayısı 200’ün üzerinde

Musul’daki Türk Konsolosluğu’nun basılması olayıyla ilgili verdiği bilgilerde dikkati çeken MHP Iğdır Milletvekili Sinan Ogan, çarpıcı iddialarda bulundu.

Musul’da rehin Türk sayısı 200’ün üzerinde

Ogan, Milliyet’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

AŞİRETLER PAZARLIĞI YÜRÜTÜYOR: Rehinelerin kurtarılması için hangi aşiretler üzerinden pazarlıklar yapıldığını biliyorum. Açıklamak rehineleri sıkıntıya sokar.

İKİ BİLET ALIP TRENLE GELECEK HALİ YOK: Davutoğlu üzerinden sorumluluğu atıyor, ‘biz onlara çıkın’ dedik diyerek. Ya Davutoğlu tahliye nedir onu bilmiyor ya da bizi Türk kamuoyunu çok saf zannediyor. Tahliye bir askeri operasyondur. Konsolos tren istasyonuna gidip iki bilet alıp Türkiye’ye gelecek değil. ‘Biz onlara bırakmıştık’ diyor Sayın Davutoğlu, o zaman koltuğu da bırakın.

BAĞDAT’I TAHLİYE EDİN: Bölgede bir mezhep savaşına doğru gidiliyor. İran’ın dahil olacağı kanlı savaşa doğru gidiyoruz. Eğer Bağdat’taki büyükelçiliimizde kadın ve çocuk varsa onlar tahliye edilsin. Bağdat dahil Irak’ın bütün her tarafı tam bir savaş alanı.

KARŞIDAKİ ABD BÜROSUNU BASMADILAR: IŞİD’in dünyanın birçok yerinde bu tür operasyonlarda hiç yabancı bir diplomatı, misyonu bastığını duydunuz mu? Bu bölgede Türklerden başka kimse yok mu? Hemen karşımızda ABD’nin askeri irtibat bürüso vardı. Adresi bile var. Amerikalısından İngilizine, İranlısından Suudisine kadar. Ne hikmetse bir tek Türklere yönelik bir iş var.

LALELİ’DE İRTİBAT BÜROSU: Hükümet, IŞİD’e güvendi, ‘bunlar bizim çocuklar’ mantığıyla yaklaştı. Biliyoruz ki İŞİD’in Türkiye’de irtibat büroları var. ABD’den AB’den 1000’e yakın Amerikan vatandaşı, İngiliz vatandaşı giriş yapmış. Türkiye üzerindeki İstanbul’daki sınır kentlerimizdeki irtibat bürolarından sürekli Suriye’ye ve Irak’a geçiş yapıyor. Birini söyleyeyim, Laleli’de, sorsalar herkes söyler. Devletin bunları bilmemesine imkan yok, ama ‘bunlar bizim çocuklar’ mantığıyla baktılar. Ak parti tabanı da, ‘bunlar Müslüman kardeşlerimiz’ diye bakıyorlardı.

REHİNE 200’ÜN ÜZERİNDE: Musul’da 80 kişi deniyor, iddia ediyorum çok daha fazla. İş adamlarımız şirketler, çalışanları var orada. 80 kişinin üzerindedir, 200 kişiyi aşıyor. Daha da fazla.

MUSUL’U HÜCRE EVLERİYLE ZAPTETTİLER: Hücre evlerinde zaten IŞİD vardı. 500 kamyonetle gelip şehri işgal etmedi. Bir tek yönetim kademesi dışarıdan 500 kamyonete bindi geldi. İçeriden zaptetti orayı. Irak ordusu Saddamı bir gecede satmadı mı? Irak ordusu, ilk defa mı satıyor? Kitap yazmayla olmuyor bu işler.

İSTİHBARATIMIZ ETKİSİZ: Geçmişte özel harekât birliklerimiz o bölgenin belli noktalarında konuşlanmıştı. Orduyu Türkiye’de baskı altına aldılar. Ordu bütün mevzilerini bıraktı. Türkiye’nin orada istihbarat zaafiyeti vardır. n KAYNAĞIMIN BİR KISMI TÜRKMENLER: Kaynaklarım sorgulanıyor. Çok açık yerel kaynaklar, bir kısmı Türkmenler. Bölgedeki aşiretlerdir.

Sinirlioğlu'ndan flaş açıklamalarTürkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, ''Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek.'' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber