Geri Dön
SiyasetOktay, Nijer Cumhurbaşkanı’nın ant içme törenine katıldı

Oktay, Nijer Cumhurbaşkanı’nın ant içme törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Nijer Cumhuriyeti’nin yeni seçilen Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un yemin törenine katıldı.

Oktay, Nijer Cumhurbaşkanı’nın ant içme törenine katıldı

Oktay, Nijer’deki ikinci turu yapılan seçimi kazanan Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un yemin törenine  katılmak üzere Nijer’e geldi. Oktay’ı başkent Niamey’de Diori Hamani Uluslararası Havaalanı’nda Nijer  Başbakanı Brigi Rafini ile beraberindeki heyet karşıladı. Oktay, burada Başbakan Rafini ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Oktay, daha sonra Mahatma Gandhi Uluslararası Konferans Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un yemin törenine katıldı. Oktay ve Bazoum, yemin töreni öncesi bir süre baş başa görüştü. Nijer’de 21 Şubat’ta ikinci turu yapılan cumhurbaşkanı seçimini, iktidar partisi PNDS-Tarayya’nın adayı Bazoum kazanmıştı. Yemin töreninde, birçok Afrikalı devlet başkanı ve üst düzey yetkili de katıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yemin törenin ardından bazı ülkelerin temsilcileriyle ikili temaslarda bulundu.

Sudan’la temas

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan’da askeri darbeyle devrilen Ömer el Beşir’in yerine yönetimi devralan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, görüşmede Türkiye-Sudan ilişkileri ve bölgesel meselelerin ele alındığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da Nijer’deki temasları kapsamında Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu ile baş başa görüştü. l ANKARA Milliyet

 

 

 

Milliyet'te Gündem (17 Mayıs 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler