Geri Dön

Önce Sultanahmet’i dolduralım gerisi gelir!

Restorasyonu yaklaşık3 yıl süren ve 8 milyon liraya mal olan Ortaköy’deki Mecidiye Camii’ni açan Erdoğan, beraberindekilerle cuma namazını da burada kıldı

Önce Sultanahmet’i dolduralım gerisi gelir!

Restorasyonu tamamlanan Ortaköy’deki Büyük Mecidiye Camii, dün Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yeniden hizmete açıldı. Cuma namazını cemaatle birlikte kılan Erdoğan, çıkışta bir de konuşma yaptı. Konuşması sırasında katılımcıların “Ayasofya” şeklinde seslenmesi üzerine Erdoğan, “Yan tarafında Sultanahmet’i bir dolduralım bakalım ama teravih namazlarında değil, bayram namazlarında değil, sabah namazlarında dolduralım. Onları bir halledelim, ondan sonra gerisi gelir, önce onu bir halledelim” ifadelerini kullandı.
Sağanak yağmur altında dün gerçekleştirilen açılışa Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Ak Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış da katıldı. Daha sonra cemaat ve beraberindekilerle cuma namazı kılan Erdoğan, açılıştan önce bir de konuşma yaptı.
Erdoğan, sözlerine, “Allahım bizleri camisiz, mabetsiz bırakma. Mabetlerimizi ezansız, cemaatsiz bırakma” diye başlarken, avluda bulunan kalabalıktan “amin” sesleri yükseldi. Büyük Mecidiye Camii’nde yapılan çalışmalara da değinen Erdoğan, “Çok ciddi bir güçlendirme çalışması yapıldı, yanında tezyinattaki sıkıntıları aşma çabası yapıldı, bazı eksikliklerinde giderilmesi ile Büyük Mecidiye Camii bugün itibari ile hizmete başladı. Sultan Abdülmecid’in ruhuna Fatiha’lar göndereceğiz. Onlar eserleri ile kalıcı oldular” dedi.
Başbakan Erdoğan, tarihi camilerin yeterince dolmadığını, Sultanahmet, Süleymaniye gibi camilerin dolması gerektiğini dile getirdi. Bu sırada cami avlusundaki kalabalıktan “Ayasofya, Ayasofya...” şeklinde seslenenler oldu. Erdoğan kalabalıktan yükselen seslerin üzerine “Sultanahmet, Süleymaniye, buralar dolması lazım. Yan tarafında Sultanahmet’i bir dolduralım bakalım ama teravih namazlarında değil, bayram namazlarında değil, sabah namazlarında dolduralım. Onları bir halledelim, ondan sonra gerisi gelir, önce onu bir halledelim” dedi.

Barok mimariye sahip cami
Büyük Mecidiye Camii, 1853 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a yaptırıldı. Barok tarzı mimariye sahip caminin tek şerefeli iki minaresi bulunuyor. Caminin duvarları ise beyaz kesme taştan inşaa edildi. Halk arasında Ortaköy Camii olarak anılan cami, 3 yıldır restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı bulunuyordu. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın sponsorluğunda restore edilen caminin restorasyon çalışmalarında 50 kişilik uzman ekip görev aldı. Restorasyon yaklaşık 8 milyon TL’ye mal oldu.

Van'da iki mahalle daha karantinaya alındıVan'ın Başkale ilçesine bağlı iki mahalle, il dışından gelen iki kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine karantinaya alındı.Karantina uygulanan iki mahallenin giriş ve çıkışları jandarma ekipleri tarafından kapatıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber