Geri Dön
Siyaset'Onları katillerin kucağına atmayız'

'Onları katillerin kucağına atmayız'

MÜSİAD’ın kuruluş yıl dönümü törenine katılan Erdoğan, “Suriyeli sığınmacılara kapımız açık, onlara ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Onları katillerin kucağına atmayız” dedi.

'Onları katillerin kucağına atmayız'

 

Gülden Çoktan / İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınanlara sonuna kadar sahip çıkacaklarını belirterek, “Onları katillerin eline ve kucağına atmayacağız” dedi.

Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen MÜSİAD’ın 32. Kuruluş Yıl Dönümü Programı ve Geleneksel MÜSİAD Türkiye’nin Gücü Ödülleri Töreni’ne katıldı. Programa Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da katıldı.

‘Asla kovmayacağız’

Suriye’nin kuzeyinde yapılan briket evlere MÜSAİD’ın verdiği desteğe değinen ve o bölgede en az 100 bin briket ev inşa etmeyi hedeflediklerini söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: “Biz muhacirlik ve ensar olma kabiliyetinin ne olduğunu en iyi bilen bir kültürün mensuplarıyız. Muhacirliği, ensarlığı bilmeyenlerle bizim işimiz yok. Biz Sevgili Peygamberimizin, muhacirliğini de ensar olduğu dönemi de biliriz. İşte bu yolda aynı anlayışla devam ediyoruz. Suriye’den savaştan çıkıp ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız Bay Kemal. Siz ne derseniz deyin biz ordayız. Biz bu konutları da onun için yapıyoruz. Kendileri arzu ettikleri zaman vatanlarına dönebilirler. Ama biz onları asla bu topraklardan kovmayız, kovmayacağız. Bunu da bilesin. Birileri çıkmış durmadan laf salatası yapıyor. Yok ya. Kapımız açık onlara ev sahipliği yapmaya devam edeceğiz. Ve onları katillerine eline ve kucağına atmayacağız. Biz bu yoldan aynen yürümeye devam edeceğiz.”

‘Şeamet tellalları’

Hangi alanda olursa olsun başarının kendisi kadar o başarının arkasındaki isimlerin ve emeklerinin takdir edilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Kimi muhalefet aktörleriyle mandacı ekonomistlerin iş dünyamıza sabah akşam karamsarlık aşıladığı dönemde bu yaklaşım çok daha önemlidir. Ülkemizin üretimine, ihracatına, istihdamına, sosyal ve akademik gelişimine katkı sağlayan cesur isimlerin ödüllendirilmesini bu bakımdan çok daha anlamlı buluyorum. İstisnai örnekler üzerinden kötümser bir tablo çizmeye çalışan şeamet tellallarına verilen en güzel cevap ödül alan kardeşlerimizdir” dedi.

Üretim rekorları

Fabrikaların çoğu zaman üç vardiya çalışarak siparişleri yetiştirmeye çalıştığını ifade eden Erdoğan, “Yerli ve yabancı müteşebbislerin yatırım iştahı sürekli artıyor. İstihdamda 30 milyonun üzerine çıktık. Sanayi üretimimiz ve ihracatımız her ay rekorlar kırarak yükseliyor... Türkiye’yi ve reel ekonomiyi yakından takip eden herkes, muhalefetin yalanlarıyla sokak tiyatrolarının ötesindeki bu fotoğrafı çok net görüyor. Kim ne derse desin başarı çıtasını sürekli yukarıya taşıyan, kendisini sürekli geliştiren, iş dünyamızın yolu da bahtı da açıktır. Hiç endişe etmeyin” diye konuştu.

31 projeye destek

Büyük ve güçlü Türkiye idealine gönül veren, vizyoner, çalışkan, millet ve memleket sevdalısı işadamlarının yanında olmayı sürdüreceklerini ifade eden Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başlatmış olduğumuz teknoloji odaklı sanayi hamlesi programımızı yeni alanlar teşmil ederek bütün bu alanlarda başarıya kilitlenmiş vaziyetteyiz. Ar-Ge’sini ve üretimini ülkemizde gerçekleştireceğimiz diğer bir deyişle yerlileştireceğimiz 919 yüksek teknolojili ürün belirledik. Türkiye’ye büyük kazanımlar sağlayacak 31 projenin desteklenmesine karar verdik. İleri sürüş destek sisteminden akıllı kamera sistemine, elektrikli araçların batarya taşıyıcılarından yenilikçi teknolojiye sahip hafifletilmiş parçalara kadar pek çok ürünü yerli imkanlarla üretmeyi hedefliyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem de bu kapsama kimya, eczacılık, elektronik gibi yüksek teknolojili diğer sektörleri de ekleyerek hamle programımızı genişletmeyi sürdüreceğiz.”

Onları katillerin kucağına atmayız

MÜSİAD tarafından verilen ‘Türkiye’nin Gücü Özel Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı takdim etti.

Akkuyu Santrali 2023’te bitecek

Enerji üretimini teşvik ettiklerini aktaran Erdoğan, “Muhalefetin sabotajlarına rağmen nükleer güç santrallerimizi devreye almak için gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Akkuyu devam ediyor. İnşallah nükleer güç santralimiz olarak Akkuyu’yu 2023 sonuna kadar bitireceğiz” dedi.

Karadeniz’de keşfediyen doğal gazı bir an önce ülke sistemine bağlamak için yoğun çaba harcadıklarına değinen Erdoğan, bunun yanında yeni sahalarda sismik arama ve sondaj faaliyetlerinin aralıksız sürdürüldüğünü söyledi. Erdoğan, “Şu anda 4 tane sondaj gemimiz, 2 tane de sismik araştırma yapan gemimiz var. Göreve geldiğimizde bizim böyle gemilerimiz yoktu. Ama şimdi artık kendimize ait gemilerimiz var. Bunlarla artık hem sismik araştırmalarımızı yapıyoruz hem sondaj çalışmalarını yapıyoruz” dedi.