Geri Dön
SiyasetParlamenter sistem tasarımını açıkladı

Parlamenter sistem tasarımını açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem (İGPS) İlkeleri’ni açıkladı.

Parlamenter sistem tasarımını açıkladı

 

BAHAR ATAKAN Ankara - Akşener, grup toplantısında özetle şöyle konuştu:

TARAFSIZ: Türkiye Cumhuriyeti, Başbakan ve Bakanlar Kurulu tarafından yönetilecek. Cumhurbaşkanı’nın, hiçbir partiyle bağlantısı olmayacak. Cumhurbaşkanlığı makamı, tarafsız ve partiler üstü şekilde, devleti ve milletin birliğini temsil edecek. Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı, Diyanet İşleri Başkanı, büyükelçiler ve valilerin atanmasında üçlü kararnameyle, Cumhurbaşkanı söz sahibi olacak. Cumhurbaşkanı, yalnızca bir dönem görev yapabilecek, görev süresi 6 yıl olacak. Görevi sona eren Cumhurbaşkanı, aktif siyasete dönemeyecek.

KOALİSYON PROTOKOLÜ: Hükümeti kurma ve hükümet etme süresi, TBMM tarafından belirlenecek. Tek bir partinin milletvekili sayısının, hükümet kurma yeterliliğine sahip olmaması halinde koalisyon hükümetleri kurulacak. Koalisyon hükümeti kurulmadan önce, partiler arasında yapılacak koalisyon protokolü milletle paylaşılacak. Meclis dışından Bakan atanamayacak. Bakanlar, Başbakan tarafından milletvekilleri arasından seçilecek ve Meclis’e karşı sorumlu olacak.

TBMM SEÇECEK: Yasama yetkisi ve gücü, TBMM’de olacak. Anayasa Mahkemesi’nin üyeleri, Hakimler Savcılar Kurulu (HSK), Sayıştay, Yüksek Seçim Kurulu, YÖK’ün yerine kurulacak olan Türkiye Yükseköğretim Kurumu ve RTÜK üyeleri, TBMM tarafından nitelikli çoğunluk ile seçilecek. Seçim barajı yüzde 5’e indirilecek.

KADIN CİNAYETİ: TCK’da ‘kadın cinayeti ve kadına karşı şiddet suçu’ düzenlenecek. Öldürme, şiddet, tecavüz, tehdit, hürriyetten yoksun bırakma, hakaret, müessir fiil gibi, çeşitli suçlarda mağdur kadınsa, en ağır cezalar düzenlenecek.

Yardım istediği polisin tabancasını alıp kaçmaya çalıştıİzmir'in Konak ilçesindeki bir hastanede M.K., yardım istediği polis memurunun tabancasını kaptı. Olay anı güvenlik kamerasına yansırken, M.K., gelen takviye ekipler tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler