Geri Dön

PKK ile bağlantı ‘vardı’ iddiası

İddianamede,ÇYDD’den burslu 30 öğrencinin PKK ile bağlantılı olduğu ve buna rağmen burs verildiği öne sürüldü

PKK ile bağlantı ‘vardı’ iddiası

“Ergenekon” soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 sanığın, 7.5 ile 28.5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede, ÇYDD’den burs alan ve PKK ile bağlantılı olduğu belirtilen öğrencilerin isimleri ve PKK adına gerçekleştirdikleri eylem ve gösterilere ilişkin bilgiler de yer aldı.
Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından hazırlanan ve İstanbul 12. Ağır Ceza

PKK ile bağlantı ‘vardı’ iddiası
Mahkemesi tarafından kabul edilen 342 sayfalık iddianame dün sanık avukatlarına verildi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ile Fatma Nur Gerçel’in “Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” ve “Hukuka Aykırı Olarak Kişiler Verileri Kaydetmek” suçlarından 8 yıldan 19.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, Ayşe Yüksel, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Okyaltırık ve Aydın Ortabaşı’nın da “Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapse mahkum edilmesi talep edildi.
İddianamede Cumhuriyet Okurları Başkanı Mustafa Namık Kemal Boya’nın ise “Ergenekon Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma”, “Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Belgeleri Temin Etme” ve “Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek” suçlarından 12.5 yıldan 28.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.
İddianamede ÇYDD’nin, PKK terör örgütünün Van 100. Yıl Üniversitesindeki yapılanması olduğu öne sürülen YÖDER’e üye birçok öğrenciye burs verdiği bilgisi de yer aldı.

‘Köken raporlarını dikkate alın’ uyarısı
İddianamede, ÇYDD Kadıköy Şubesi’nde bulunan “2008 toplantıözeti.doc” isimli word dosyasının içeriğinde Yönetim Kurulu Toplantı özeti başlığı altında verilen notların oldukça dikkat çekici olduğu belirtildi. Notlarda yer alan bazı ifadeler şöyle:
- “Polis içinden gelen bilgilere göre araç yakanlar nedeniyle burslar konusunda daha dikkatli davranmak zorundayız. Türkan abla gerekirse kayıt silinsin ama bursta kesintiye gitmemeliyiz görüşünde. Acil durumlarda yalnızca Türkan ablanın belirlediği listedeki polis müdürleriyle görüşülecek.
- Burslarla ilgili listelerde köken raporları dikkate alınacak, güncellemeler bilgi işlem merkezine iletilecek.
- Yurtdışından gelen paralar kesinlikle kayıtlara geçirilmeyecek. Güvenilir üyelerin İsveç hesapları bu amaçla kullanılacak.
- Askeri okullara yakın çevrede oluşturulan kız evlerine en uygun kızlar seçilerek bu evlere aktarılacak. Çalışmanın hassasiyeti sıklıkla vurgulanacak. Kızlara her türlü fedakarlık yapmaları için yönlendirmede bulunulacak.
- Daha önce önerilen rektör listeleri için yapılmış çalışmalar imha edilecek. Şener Paşa’ya arzedilen burs listeleri dahil. İstanbul, İnönü, Antalya, Samsun, Uludağ, 9 Eylül rektörleriyle temasa geçilmeyecek ama destek sürdürülecek. Alemdaroğlu ile de.
- Ümraniye davasında alınanlarla temas kurulmayacak... Bu nedenle gizlilik en üst seviyeye çıkarılacak.
- Doğu Bey’in bir dokümanında ADD ve CKD’nin yanında bizim de ismimiz geçiyormuş. Basın açıklamalarında ve diğer faaliyetlerde Aydınlıkçılarla beraber görüntü vermemeye dikkat edilsin.”
İddianamede, Kadıköy Şubesi’ndeki hard diskin içinden çıkan notlar için de, “Bu notlar, bahse konu derneğe sızan bazı Ergenekon mensuplarının, dernek çatısı altında, legal faaliyet dışında, hukuka aykırı faaliyette bulunduklarını, bazı burs alan öğrencilerin araç yakma eylemlerine katıldıklarını öğrenmelerine rağmen bu kişilere burs vermeye devam ettiklerinin” anlaşıldığı ifade edildi.

‘Çiğköfte, rakı partilerini sever’
Kadıköy Şubesi’nde ele geçirilen “ÇYDD son liste” isimli sayfada, TSK mensubu olduğu anlaşılan toplam 52 kişinin isimlerinin, rütbelerinin ve görev yaptıkları yerlerin yazılı olduğu, bu isimlerin yanında adı geçen TSK mensubunun yakını olan ÇYDD üyesinin isminin yazıldığı belirtildi. TSK mensuplarıyla ilgili notlarda, “çiğköfte, rakı partilerini sever, kadın ayarlandığında her iş yaptırılabilir”, “28 Şubat sürecinde BÇG olarak çalıştı, iyi haber toplar”, “Dincilerin davalarında kullanılabilir”, “Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına’nın emir subayı olup kritik işlerde devreye sokulabilir. Fırtına’nın tüm sırlarını bilir, banka hesapları ve bayanlarla birlikte fotoğrafları var” yazdığına dikkat çekildi.

Jandarma ilişkiyi tespit etti ama...
İddianamede, Jandarma istihbarat birimlerinin, Gülseven Yaşer ve başkanlığını yaptığı Çağdaş Eğitim Vakfı’nda (ÇEV) PKK dokümanları bulmasına ve örgüt yandaşlarına burs verildiğini tespit etmesine rağmen Ergenekon davası sanığı eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ile Yaşer’in ilişkilerinin devam ettiği anlatıldı. Eruygur’dan ele geçirilen belgelerde de jandarmanın ÇEV ile ilgili raporlarının bulunduğu anlatıldı. Söz konusu raporlarda Jandarma istihbarat birimlerinin “2003 yılında” bu yolda saptamalar yaptıkları belirtildi.

Yakalandı! 'Arkadaşımın öcünü aldım' dediBursa'da cezaevine oğlunu ziyarete giden Sadık Çayır'ın, husumetlileri tarafından öldürülme anı güvenlik kameralarına yansırken, olayın şüphelisi Cinayet Büro ekipleri tarafından yakalandı. Şüphelinin emniyetteki ifadesinde, "Arkadaşımın öcünü aldım" dediği öğrenilirken, suç aleti silah; olayın işlendiği yerin 2 kilometre ilerisinde yeşillik alanda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber