Geri Dön

Pusudaki mekanizmalar ortamı fırsat bildi

Ortak açıklamada, KCK’nın gösteri yapan gruplara şiddetten uzak durma çağrısı yapması gerektiği belirtilerek, “Ciddi bir katliam zeminini hep birlikte önlemek mümkündür” denildi

Pusudaki mekanizmalar ortamı fırsat bildi

HDP, DBP ve DTK eş başkanları ile HDK eş sözcüleri tarafından yapılan açıklamada, kimsenin şiddete başvurmaması gerektiği vurgulanırken, “Bingöl’de emniyet müdürüne yapılan saldırı ve sonrasındaki çatışma ve yaşanan ölümler bütün kaygıları artıran ciddi bir gelişmedir. Bingöl’deki bu vahim olayın bütün taraflarca her yönüyle soruşturulmasının önemine dikkat çekmek istiyoruz” denildi.
HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DTK Eş Genel başkanları Hatip Dicle, Selma Irmak, DBP Eş Genel başkanları Kamuran Yüksek ve Emine Ayna ile HDK Eş sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü tarafından yapılan ortak açıklamada, şunlar kaydedildi:
* KOBANİ’NİN TEK NEFES BORUSU: Bizler hem ülke içinde, hem de dışında halklarımıza yönelen tehdidi hükümet ile birlikte çalışarak bertaraf etmek istiyoruz. Kobani’nin şu anda tek nefes borusu olan Türkiye sınırının sürekli açık tutulmasının hayati derecede önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz.
* PUSUYA YATAN MEKANİZMALAR: Kobani konusunda halklarımızın sokağa çıkarak sahiplenme ve kamuoyu yaratma tutumunu da gerekli ve anlamlı buluyoruz. Ancak anlaşılıyor ki; halkın sokağa çıkmasını bekleyen ve daha önceden hazırlığını yaparak pusuya yatan mekanizmalar bu ortamı fırsat bilerek ciddi bir iç çatışma yaratmak istemektedirler. Bunların kim olduğunu somut olarak bilmesek de, provokasyonu yapanların çözüm sürecinin yükünü omuzunda taşıyanlar olmadığı kesindir. Bu kaotik ortamda hem Kobani’yi yalnız ve sahipsiz bırakmayacak hem provokasyona zemin sunmayacak hem çözüm sürecini ayakta tutacak hem de halklarımızı saldırılardan koruyacak sağduyulu politikalar oluşturmak zorundayız.
* ŞİDDETE BAŞVURMAYIN: Hiç kimse hiçbir yerde birbirine karşı asla şiddete başvurmamalı, şiddet araçlarını kullanmamalıdır. Özellikle Bingöl’de emniyet müdürüne yapılan saldırı ve sonrasındaki çatışma ve yaşanan ölümler bütün kaygıları arttıran ciddi bir gelişmedir. Bingöl’deki bu vahim olayın bütün taraflarca her yönüyle soruşturulmasının önemine dikkat çekmek istiyoruz. Bu ve benzeri olaylar, bütün gidişatı tümden olumsuz bir yöne çevirebilecek potansiyele sahiptir.
* ÖCALAN’IN DA KATKISI: Bu vesileyle; bütün gerilim ve yaşanan acı olaylara rağmen, sayın Öcalan’ın da katkısı ve çağrısı dikkate alınarak hükümetin Kobani konusunda attığı olumlu adımlara devam etmesini, güvenlik güçlerinin göstericilere dönük şiddet kullanmasının önüne geçilmesi, provokatörlerin örgütlediği sivil grupların halka dönük saldırılarının mutlaka önlenmesi ve tansiyonu düşürecek mesajların verilmesi hususlarında daha özverili davranmasını bekliyoruz.
* PROVOKASYONU ÖNLEMEK MÜMKÜN: KCK yönetiminin de sürecin önünü açacak tedbirleri alarak, gösteri yapan grupların şiddet kullanmamaları çağrısını tekrar yapmalarını, silahlı eylemleri ciddiyetle soruşturmalarını ve önüne geçecek tedbirleri almalarını, tansiyonu düşürecek şekilde bir gayret içinde olmalarını diliyoruz. Ciddi bir katliam ve provokasyon zeminini hep birlikte önlemek mümkündür.

Beyoğlu'nda battaniyeye sarılı kadın cesedi bulunduBeyoğlu’nda yoğun koku gelmesi üzerine vatandaşların ihbarda bulunduğu evden kadın cesedi çıktı. Yaklaşık 10 gün önce öldüğü düşünülen Fas uyruklu kadının cesedini evin salon bölümünde battaniyeye sarılı halde bulan polis, olayla ilgili çalışma başlattı. Sokakta oturan bir vatandaş ise, “Bir adamı kadınla beraber içeri girerken gördük. Bir daha da kimseyi görmedik” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber