Geri Dön

‘Reform düşü’ rafda kaldı

‘Reform düşü’ rafda kaldı


Cumhurbaşkanı Demirel 7 yıl boyunca DDK'ya 75 rapor hazırlattı


       Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir hafta sonra görevini Ahmet Necdet Sezer'e devretmeye hazırlanırken, görevde kaldığı yedi yıl boyunca sisteme ilişkin çok önemli önerileri tartışmaya açmaya çalıştı. Bunun için emrindeki Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) 75 rapor hazırlatan Demirel, tartıştırmak istediği konuların çoğuna istediği tepkiyi alamadı.
       Demirel, göreve geldiği günden bu yana DDK'ya başkanlık sisteminden devlet reformuna, demokratikleşmeden ombudsmana, yolsuzluklarla mücadeleden, ihale sistemine kadar hazırlattığı kamsamlı raporlardan 67'sini Başbakan'a gönderdi.
       Devletin tepeden tırnağa değişmesini isteyen ve başkanlık sistemi dahil büyük bir devlet reformu projesini tartışmaya açan Demirel, DDK'ya bir rapor hazırlattı. Aylar süren çalışmalar sonrasında tamamlanan "Devlet Islahat Projesi" raporunda, devletin ve demokrasinin daha iyi işlemesi için yapılması gereken reformlar tek tek sıralandı.

       DDK'ya hazırlattığı raporlarda Türkiye'nin kronik sorunlarına çözüm önerileri getiren ve ilgili düzenlemelerin yapılması için bu raporları Başbakanlığa gönderen Demirel, kurul raporlarını bizzat onayladı. Demirel'in talimatıyla yedi yılda hazırlanan raporlardan bazıları şunlar:
       * Yolsuzlukla Mücadele için Alınması Gerekli Tedbirlere İlişkin Rapor,
       * Kamu Harcamalarında Savurganlığın Önlenmesine İlişkin Rapor,
       * Trafik Kazaları Araştırma Raporu,
       * Yerel Yönetimler İnceleme Raporu,
       * Sosyal Güvenlik Kurumları İnceleme Raporu,
       * Demokratikleşme Araştırma Raporu,
       * Görev Suçları İnceleme ve Araştırma Raporu,
       * Devlet İhale Sistemi Araştırma Raporu,
       * Ombudsman Denetimene İlişkin Araştırma Raporu,
       * Enerji Sorunu ve Çözüm Yolları Araştırma Raporu,
       * Yargı Sisteminde Davaların Uzama Nedenlerinin Araştırılması Raporu,
       * Turizmin Sorunları Raporu,
       * Devlet Islahat Projesi Raporu.


DDK

       DDK, Anayasa'nın 108 ve 2443 Sayılı DDK Yasası çerçevesinde görev yapıyor. Başkan ve üyeleri cumhurbaşkanı tarafından atanan DDK'nın raporları, en geç 45 gün içinde gereği yapılmak üzere Başbakanlık'a gönderiliyor. DDK'nın elinde şu anda çalışmaları süren altı rapor bulunuyor. DDK'nın Başkanı Fahri Öztürk. Üyeleri şunlar: Yıldırım Özdamar, Orhan Buldaç, Hasan Oktay, Yılmaz Ergun, Necla Köker, Doğan Erdoğan, Recep Sanal.
       Demirel, bu çerçevede cumhurbaşkanlığı, yasama, yürütme, personel rejimi, merkezi ve yerel yönetimler, bürokrasi, siyasi partiler, seçim sistemi, insan hakları, terör, işsizlik ve ekonomi yönetimi konularındaki radikal önerilerini sıraladı. Ancak Demirel'in özellikle başkanlık sistemine ilişkin girişimi istediği tepkiyi alamadı. Demirel sonunda "Bunu ben kendim için istemiyorum. Başkanlığı tartışmayacaksanız bari cumhurbaşkanının yetkilerini artırın" mesajını verdi.

Suriye'nin kuzeyine balistik füze saldırısı! Ölü ve yaralılar var...Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya düzenlenen balistik füze saldırısında ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber