Geri Dön

RP'de ilk fire

RP'de ilk fire

RP gensoru öncesinde istifa şoku yaşadı. RP Bingöl milletvekili Mahmut Sönmez, istifa ederek ANAP'a geçeceğini açıkladı

REFAHYOL'un kaderini belirleyecek "kritik" gensoru önergesi öncesi dün ani bir kararla RP'den istifa ederek ANAP'a geçeceğini açıklayan Bingöl Milletvekili Mahmut Sönmez RP yönetiminde sıkıntıya yol açtı.
1995 seçimlerinden bu yana grup bütünlüğü bozulmayan RP'nin ilk firesi, partiyi karıştırdı. Kararından vazgeçirmek için dün bütün gün Sönmez'i arayan RP'liler kendisine ulaşamadı. Sönmez'in istifasını değerlendiren bir RP'li "Tabii bu, bizim yeni karşılaştığımız bir durum. Parti büyüdükçe fitne de büyüyor" dedi. İstifayla RP'nin sandalye sayısı 159'a düştü.
Durumu 19 Mayıs törenlerinde öğrenen Başbakan Necmettin Erbakan bakanlarıyla kısa bir değerlendirme yaptıktan sonra Adalet Bakanı Şevket Kazan'ı Sönmez'le görüşmek üzere Meclis'e yolladı.
TBMM Başkanlığı'na ulaşan istifa dilekçesinde "Mensubu bulunduğum RP'den istifa ediyorum" diyen Sönmez şunları söyledi:
"Siyasi hayatıma ANAP'ta devam edeceğim. Ülkenin şu anda içinde bulunduğu aşırı gergin durumunu ve hükümetin başta temsilcisi olduğum Bingöl olmak üzere Güneydoğu Bölgesi'ne kayda değer hiçbir hizmet verememiş olmasını da göz önüne alarak gensoruya kabul oyu vermeyi kararlaştırdım. Esasen RP'yle uyum sağlayamadığım için bugün (dün) TBMM Başkanlığı'na verdiğim bir dilekçeyle RP'den istifa etmiş bulunuyorum."
KEK toplantısı için Kuveyt'e gidecek Devlet Bakanı Fehim Adak, Başbakan'ın isteğiyle uçağının kalkışına birkaç saat kala ziyaretini iptal etti. Adak'ın özellikle RP'nin Güneydoğu'lu milletvekillerine yönelik çengel operasyonlarını engellemesi için Ankara'da tutulduğu öne sürüldü.
19 Mayıs Stadı'nda Anadolu Ajansı'nın Sönmez'in istifasını kamuoyuna duyuran bülteni Erbakan'a yetkililerce iletildi. Başbakan önce bir telefon konuşması yaptı. Sonra da törenleri izlemekte olan Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın konuyla ilgilenmesi istedi. Kazan, törenin bitmesini beklemeden stadyumdan ayrılıp Sönmez'le görüşmek üzere Meclis'e giderken, Erbakan'ın kurmaylarının ANAP'ın çengel operasyonuna karşı alarma geçtiği öğrenildi.

Sönmez'in istifasının duyulmasının ardından RP'liler şu görüşleri dile getirdi:
* Teoman Rıza Güneri (Devlet Bakanı) "Sönmez'in en kısa sürede döneceğine inanıyorum. En geç yarın (bugün) dönecektir. RP'den ayrılmanın acısını bir iki saatte anlar ve döner."
* Salih Kapusuz (RP Grup Başkan Vekili): "Gensoru öncesi çok yanlış bir karar. Beklemiyordum. Parti ile hiçbir sıkıntısı yoktu. Sakin sessiz, gider gelirdi. Şu anda çok yanlış bir karar, uygun olmayan bir şey. Ulaşabilirsek Mahmut'u ikna ederiz."
* Kazım Ataoğlu (RP Bingöl Milletvekili): "Şok oldum. Beklemiyordum. Son zamanlarda gruba seyrek geliyordu, ama bölgede de partide de bir sıkıntısı yoktu."
* Abdulhaluk Mutlu (RP Bitlis Milletvekili): "Doğal karşılıyorum, bekleniyordu."
* Abdülkadir Aksu (RP Genel Başkan Yardımcısı): "Sönmez, değerli bir arkadaşımızıdır. Henüz kendisine ulaşamadım, ancak görüşerek sıkıntılarını gidermeye çalışacağız."
* Mehmet Ali Şahin (RP İstanbul Milletvekili): "Sönmez, RP'nin Bingöl'den 3. sıra adayıydı. Bir erken seçimde ANAP'tan birinci sırada aday olmak için böyle bir yol izlemiş olabilir."
Sönmez, Bingöl Solhan'a bağlı Melekan köyünden. Üç çocuk babası, Solhan Şeyh aşiretine bağlı Sönmez, etkisi Muş bölgesine kadar uzanan Şeyh Ebubekir'in torunu ve Şeyh Vahdeddin'in oğlu.
Yüksek okuldan ayrılarak öğrenimine ara veren Sönmez, 1. Özal hükümeti döneminde ANAP milletvekili olarak parlamentoya girdi. İkinci dönemde yeniden ANAP'tan aday gösterildi, ancak birkaç oyla kaybetti.
Son seçimlerde ise RP'den adaylığını koydu ve kazandı. Bingöl merkez olmak üzere Solhan, Karlıova ve Muş'un bir bölümünde halkın büyük kesimince sevilen Sönmez, bir süredir RP Bingöl milletvekilleriyle görüş ayrılığına düştü.

Bakan Varank: Her okula TÜBİTAK kütüphanesi kazandırıyoruzSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkedeki her okula istisnasız, birer TÜBİTAK kütüphanesi kazandırıldığını söyledi.