Geri Dön

‘Saray’da yenilen yemek helal değil

CHP lideri bir özel televizyon kanalında katıldığı programda Tarhan’ın partiden ayrılması konusunda “Ulusalcılık kimsenin tekelinde değil. Hepimiz ulusalcıyız” dedi

‘Saray’da  yenilen yemek  helal değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muharrem ayı nedeniyle verdiği iftara katılan Alevi temsilcilerine sert tepki göstererek, “Muharrem ayı dolayısıyla yemek verdi, oraya birileri gitti, hangi ahlaki yüzle gidiyorlar anlamakta zorluk çekiyorum. Yedikleri yemek orada helal değildir” değerlendirmesinde bulundu.
Kılıçdaroğlu, önceki gün Halk TV’de katıldığı programda şunları kaydetti:
* AĞAÇ BUDANDIKÇA GÜÇLENİR: (Tarhan’ın istifasına ilişkin) Ulusalcılığı belli bir kesimin tekeline verme niyetimiz yok. Hepimiz ulusalcıyız. Emine Hanım partiden ayrıldı. Sağlık olsun dedim çünkü CHP bir kişinin partisi değildir, halkın partisidir. Kişi olarak tanımlanacaksa CHP, Atatürk’ün partisidir. Hiçbir koltuk kimsenin babasının malı değildir. Kişilere bağlı olarak götürmek doğru değil. Ağaç budandıkça güçlenir. Ufku dolanlar ayrılabilir biz çağdaş uygarlık yolunda ilerleyeceğiz. Batum hakkında yorum yapmam etik olarak doğru değil. YDK nasıl karar verecek bakacağız.
* GELENEKLERİ VARDIR: Çıtayı aşanlar oldu, kurultayda yetki aldım, artık izin vermeyeceğim. Partiyi parti yapan disiplindir. CHP bir düşünce kuruluşu değildir. Programı ilkeleri olan bir yapıdır, kökleri, gelenekleri vardır. Partinin yönetim kurulu karar alır, hepimiz o karara uyarız. Partili o kararı sonuna kadar savunur. Partinin koyduğu kurallara uymazsanız ayrılırsınız.
* SİYASİ SORUMLULARI OLUR: (Ermenek’teki kazaya ilişkin) Bu kadar büyük olayların, siyasi sorumluları olur. Soma’da 301 kişi hayatını kaybedecek, siyasi sorumlusu yok. Herhalde 1-2 maden mühendisi bulacaklar, sorumlu sizsiniz diyecekler. İşveren elbette sorumlu ama o işverene ruhsatı veren siyasi iktidar.
* SARAYLARDA OTURMAYACAĞIZ: Biz kul hakkı yemiyoruz, yolsuzluk, hırsızlık yapmıyoruz. Kimsenin kimliğiyle, inancıyla uğraşmıyoruz. Saraylarda oturmayacağız, mütevazı evlerimizde oturacağız. Bunu isteyene oy vermeyeceksin, yolsuzluk yapana oy vereceksin. Kusura bakma şikayet etmeye hakkın yok senin. Şunu yüzde 100 garanti ederiz, huzur, işsizlikle mücadele, yoksullukla mücadele, yolsuzlukla mücadele... Bunu en iyi biz yaparız.
* BAŞARILI OLAMAZSANIZ GİDERSİNİZ: Hiçbir zaman ben ömür boyu burada kalacağım, kim adaysa kellesini keseceğim gibi anlayışım olmadı. Kendi içinde kavgalı bir yapı istemiyorum, kendi içinde saygıya dayalı bir mücadele anlayışı istiyorum. CHP dışında kurulan pek çok parti şu anda yok. Lider eksenli partilerdi. Eğer oyumuz düşerse... Oyunuz düştüğü zaman ben illa o koltukta kalacağım olmaz. Başarılı olamazsanız gidersiniz, bu kadar basit.
* ÇANKAYA’YA YAKIŞMAZ: Kalkıp da bu yoksul halkın ödediği vergilerle saray yapıyorsanız saygın olamazsınız, komik olursunuz. Siz kendinize saray yapamazsınız. Nedir bu saray aşkı? Çankaya’da oturmadığı için çok memnunum, yakışmaz zaten oraya. Zaten oraya da oturamaz. Kaçak saray yapıyorsunuz, yargı durduruyor. Bin odalı yerde ne yapacaklar bunlar merak ediyorum. Lale Devri’ni yaşıyorlar. Elini vicdanına koy sandığa giderken, öyle oy kullan. Ne yapacaksın orada? Para kasaları mı koyacaksın. Hesabını soracağız. Muharrem ayı dolayısıyla yemek verdi, oraya birileri gitti, hangi ahlaki yüzle gidiyorlar anlamakta zorluk çekiyorum. Yedikleri yemek orada helal değildir.
* YİNE?‘RAKI MASALARI’ TEPKİSİ: Biz cumhuriyeti birileri gelsin istedikleri gibi yönetsin diye kurmadık. Ben sokağa çıktığım zaman milyonlar da sokağa çıksın, sendikalar da sokağa çıksın, ben sokağa çıktığım zaman Boğaz’da rakı masalarında kimseyi görmek istemiyorum. Bu ülkede aydınlar, korkularından konuşamıyorsa, ben onlara aydın demem. Biz var olduğumuz sürece hiçbir güç Türkiye’yi çağdaş uygarlıktan geri döndüremez. Nasıl yaparlar, bedenlerimizi çiğnerler. Bizi yok etmeye onların gücü de beyni de, bilgi birikimleri de, entelektüel yapıları da yetmez.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Bolu Dağı Tüneli'nde incelemelerde bulunduUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, karla mücadele çalışmalarına ilişkin, "Şu an için kara, hava ve demir yolu açısından herhangi bir sıkıntımız yok. Arkadaşlarımız teyakkuz halindeler. Herhangi bir olumsuz duruma karşı müdahale ediyorlar." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber