Geri Dön
SiyasetSarıgül partiyi kurmaktan vazgeçti

Sarıgül partiyi kurmaktan vazgeçti

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) lideri Mustafa Sarıgül, bu aşamada parti kurmayacaklarını ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığındaki CHP’ye destek vereceklerini bildirdi.

Sarıgül partiyi kurmaktan vazgeçti

Sarıgül, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’nde yaptığı basın toplantısında, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığındaki CHP’nin bir umut estirdiğini gördüklerini kaydederek, yurttaşların CHP’ye bir fırsat tanımak istediğini savundu.

"Türkiye’nin her noktasında siyasi parti olarak örgütlendiğimiz şu ortamda, bugünün şartlarında partimizi kurmayı doğru bulmuyoruz" diyen TDH lideri Sarıgül, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığındaki CHP’ye destek vereceklerini söyledi.

KILIÇDAROĞLU SARIGÜL'E NE YANIT VERDİ?


Sarıgül, şöyle devam etti:

"Biz her zaman olduğu gibi yine yurttaşlarımızın sesini dinliyoruz ve toplumdaki bu rüzgara fırsat vermek gerektiğini tüm TDH’lar olarak düşünüyoruz. Bu koşullarda halkımızın vicdanına, yurttaşlarımızın sesine, TDH’daki gönüllülerimizin büyük bir kesiminin sesine kulak veriyoruz."

Sarıgül, "Bugün benden beklediklerinizi değil, Türkiye’nin beklediklerini söylemek üzere karşınızdayım. Ülkemiz çok ciddi bir süreçten geçiyor. Türkiye bir dönüm noktasında. Türkiye bir yol ayrımında. Türkiye çok farklı bir noktada" dedi.

Her gün şehit haberleri geldiğini, Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini dile getiren Sarıgül, bu süreçte üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerine inandığını belirtti.

Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Sarıgül, şöyle devam etti:

"Türkiye’yi yönetmek ciddi bir iştir. Türkiye bir deneme tahtası değildir. Bu artık böyle gidemez. Türkiye, her gün gençlerinin ölmesine daha fazla seyirci kalamaz. Değişim artık kaçınılmazdır. Değişim artık zorunludur. Türkiye Değişim Hareketi bu inançla, uzun bir süredir mücadele etmektedir. Türkiye Değişim Hareketi ülkemizde değişim adına tarihi bir görev üstlenmiştir. Şimdi daha önemli, tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Şimdi ülkemizin önünü açmak için yeni bir adım atmak zorundayız. Bu yüzden diyorum ki ülkemize duyduğumuz sorumluluk gereği, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu koşulları dikkate alarak, akan kanı durdurmak, ülkemiz siyasetine yardımcı olmak ve siyasetteki değişim rüzgarlarına fırsat vermek için gün özveri ve fedakarlık günüdür"

"CHP’YE FIRSAT TANIMAK"

Herkesin ülkenin gençlerini, geleceğini düşünmek ve buna göre davranmak durumunda olduğunu belirten Sarıgül, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi’nin, umutlu rüzgarlar yarattığını gördüğünü söyledi.

"Yurttaşlarımız CHP’deki değişime bir fırsat tanımak istiyor, şans tanımak istiyor" diyen Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de her zaman olduğu gibi, yine yurttaşlarımızın sesini dinliyoruz ve toplumdaki bu rüzgara fırsat vermek gerektiğini düşünüyoruz. Bu koşullarda, halkımızın vicdanının sesine kulak veriyor ve Türkiye Değişim Partisini kurmuyoruz. Bununla birlikte, düşüncelerimizin ve ideallerimizin yurttaşlarımızın gönlünde yaşamaya devam edeceğine inanıyoruz. Türkiye Değişim Hareketi, Türkiye’nin önünü açmıştır. Ülkemize yeni bir siyaset anlayışı kazandırmıştır. Bu anlayış ülkemiz siyasetinde her zaman var olacaktır. Türkiye Değişim Hareketi, partileşmeden de ülkemize ve yurttaşlarımıza hizmet etmeye devam edecektir."

Toplumun beklentileri ve Türkiye’nin geleceğini düşünerek karar aldıklarını belirterek, harekete gönül verenlere teşekkür eden Sarıgül, "Onların da bu fedakarlığımızı anlayacaklarına inanıyorum" dedi.

Mustafa Sarıgül, dün vefat eden gazeteci-yazar İlhan Selçuk’a da Allah’tan rahmet ve herkese baş sağlığı diledi.

Bir gazetecinin "Aldığınız bu karar CHP’ye yeniden dönüş kararı mı?" sorusuna Sarıgül, bunun "CHP’ye katılmak" gibi anlaşılmasından daha çok, hareketlerinin fedakarlığının konuşulmasını temenni ettiklerini söyledi.

Bu kararı alırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp görüşmediğine ilişkin soru üzerine Sarıgül, "Sayın Kılıçdaroğlu ile hiçbir şekilde görüşmemiz olmadı. Sadece kendisini genel başkan seçildikten sonra tebrik etmek için aradım. O da bir süre sonra teşekkür etmek için aradı. Bu kararda hiçbir şekilde koltuk, makam, mevki talebimiz söz konusu değildir. Bizim talebimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin talepleridir" dedi.

Sarıgül, "Bu karar, hareketi ileri dönük olarak erteleme kararı mıdır, yoksa tamamen bitirme kararı mıdır?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Bu kararımız fikirlerimizin yok olması anlamına kesinlikle gelmiyor. Türkiye Değişim Hareketi düşünceleriyle ülke siyasetine her zaman, her alanda katkı sağlayacaktır. 12 Eylül 2010’da erken seçimlerin yapılacağına dair önemli duyumlarımız vardır. Biz bu seçimlerde Türkiye’nin önünü açmak için bu kararı aldık."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Çevreleme harekatı... ABD'nin 'hilal' planı! Türkiye alarmdaTürkiye’ye 40 km uzaklıktaki Dedeğaç’ı Atina’dan alıp askeri üs yapan ABD, şimdi de Çanakkale Boğazı'nı çerçeveleyen adaları istiyor. ABD ile Yunanistan arasında önümüzdeki ay yeni bir savunma anlaşmasının imzalanması bekleniyor. O anlaşmada Dedeağaç askeri üssünün kullanılmasının 5 yıl daha uzatılması bekleniyor. ABD'nin Yunanistan'da başka üsler kurmak istediği de gelen bilgiler arasında. Bölgede bu gelişmeler yaşanırken TSK, Ege ve Akdeniz'de 'Kararlılık 2021 Tatbikatı' başlattı. Peki peş peşe gelen bu haberler ne anlama geliyor? ABD ve Yunanistan ne yapmaya çalışıyor? Kritik gelişmelerin perde arkasını Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Eray Güçlüer CNN Türk canlı yayınında değerlendirdi. Bölgede ABD'nin hilal şeklinde bir askeri güç yığdığını söyleyen Güçlüer, "Arka planda Yunanistan üzerinden Türkiye'ye stratejik bir çevreleme harekatı yapılmaya çalışılıyor. ABD'nin niyeti bu." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler