Geri Dön
Siyaset‘Savunma sanayiinde dışa bağımlılığı yarı yarıya azalttık’

‘Savunma sanayiinde dışa bağımlılığı yarı yarıya azalttık’

İstanbul’da Burgazada korvetinin denize indirilmesi törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 yılda savunma sanayiinde atılan adımlara dikkat çekti, ‘Türkiye savunma sanayiinde yüzde 80’ler civarında dışa bağımlıydı. Bugün bu oranı yüzde 40’lara düşürdük’ dedi

‘Savunma sanayiinde dışa bağımlılığı yarı yarıya azalttık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığı’nda düzenlenen Burgazada korvetinin denize indirilmesi ve Kınalıada korvetinin ilk kaynak töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 30 yılı aşkın süredir bölücü terör belâsıyla başa çıkmaya çalıştığını ifade etti.

‘Örgüte büyük darbe’

Burada terör olaylarını değinen Erdoğan, “Güvenlik güçlerimiz, askeriyle, polisiyle, istihbaratçısı ve korucusuyla hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan, canları pahasına 32 yıl boyunca teröristle mücadele etti. Siyasi irade ve hükümetler de bu süreçte üzerlerine düşeni yapması çabası içinde oldu” dedi. Ancak son 1 yıldır yaşanan sürecin terörle mücadele tarihinin en kritik ve en önemli dönemini oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Askeri operasyonlar kararlı şekilde sürerken, halkın desteği de bugüne kadar görülmedik ölçüde devletin yanında yer almıştır. Bunun bir kaç temel sebebi bulunuyor. Öncelikle 2009 yılından itibaren farklı isimler altında hayata geçirdiğimiz demokratikleşme adımları ve reformlar bölge halkına sorunun kaynağının örgüt olduğunu tartışmasız şekilde gösterdi. Bölge halkı bu süreçte devletin iyi niyetini, samimiyetini, bölgeye gerçekleştirdiği tarihi nitelikteki yatırımları bizzat tecrübe etti. Bölücü terör örgütünün ise hizmetleri ve yatırımları engellemek, bölgeyi karanlığa, cahilliğe, yokluk ve yoksulluğa mahkûm etmek için çalıştığı iyice anlaşıldı. Bölge halkının 20 Temmuz’dan itibaren, tüm tehditlere ve baskılara rağmen örgütün yanında yer almamasının en büyük sebebi budur. Bunun yanında güvenlik birimlerimizin ilk günden itibaren büyük bir titizlikle koordinasyon ve hukuk sınırları içinde yürüttüğü operasyonlar örgüte büyük darbe vurdu. Böylece ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, kardeşliğine yönelik en büyük saldırı boşa çıkarıldı. Örgüt, tarihinin en büyük hezimetini yaşadı. Yurtiçinde ve yurtdışında icra edilen operasyonlar sonucunda 7 bin 600’ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi.” Erdoğan, son 14 yılda savunma sanayinde atılan adımlara dikkat çekerek şöyle konuştu:

14 yılda atılan adımlar

“Şayet Türkiye 14 yıl öncesinin Türkiyesi olsaydı inanın bugün çok daha farklı bir manzarayı konuşuyor olacaktır. Çünkü 2002 yılında Türkiye en stratejik alan olan savunma sanayiinde yüzde 80’ler civarında dışa bağımlıydı. Bugün bu oranı yarı yarıya azaltarak yüzde 40’lar seviyesine düşürmüş durumdayız. Yerli üretim insansız hava araçlarımız gökyüzündeki gözcülerimiz olarak teröristlere gizlenecek in bırakmıyor. Kirpi ve diğer zırhlı personel taşıyıcılarımız, güvenlik birimlerimize örgütün saldırılarına karşı daha muhafazalı bir imkân getiriyor. Aynı şekilde Fırtına obüslerimiz, terörle mücadele yanında Suriye’den ülkemize yönelen DAEŞ ve YPG gibi terör örgütlerinin saldırılarına karşı kritik bir savunma hattı oluşturuyor. Atak helikopterlerimiz gururumuz olarak semalarımızda uçuyor. Kendi üretimimiz olan gemilerimiz ülkemizle birlikte dünyanın dört bir yanındaki denizlerde bayrağımızı gururla taşıyor.”

Son 14 yılda bu alanda ortaya konulan bu başarı hikayelerinin önemli olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: “İşte şimdi, Sayın Başbakanımıza onu diyorum, ‘Siz bir gemi inşa yüksek mühendisi olarak bundan sonra daha seri bir şekilde denizlerde inşallah bu üretimi güçlü kılmalısınız. Bunun yanında bir mühendis olma özelliğiniz sebebiyle de aynı şekilde icra konseyinde tüm üretimlerle alakalı kararlarımızı çok daha seri almak durumundayız. Bunları yapacak bir güce Türkiye sahiptir. Şu anda insansız hava araçlarını da hamdolsun silahlı insansız hava araçlarını da üretecek noktaya gelen bir Türkiye var. Bunlar bizim çok ama çok önemli işimizi görecek. MİLGEM başta olmak üzere bu alandaki projelerimizi devam ettirmek, yeni projelerle donanmamızı güçlendirmek durumundayız. Savunma sanayiinde takip eden değil takip edilen tüketen değil üreten yeniye öncülük eden bir üst aşamaya artık geçmemiz gerekiyor. 2023 yılında savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen bir ülke olarak adımlarımızı daha hızlı atmalıyız. Bugün planlanandan 3 ay önce denize indirme törenini gerçekleştirdiğimiz Burgazada korvetiyle saç kesme törenini yaptığımız Kınalıada korvetini bu kararlılığımızın, bu irademizin birer sembolü olarak kabul ediyorum. Kınalıada korveti inşasının kazasız belasız tamamlanmasını diliyor. Projede emeği geçen ve geçecek olan herkese teşekkür ediyorum.”

3’üncü gemi de suyla buluştu

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında üretilen ada sınıfı korvetlerden üçüncüsü Burgazada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı törenle denize indirildi. Savunma Sanayi İcra Kurulu’nun 2004’teki kararının ardından yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan MİLGEM Projesi kapsamında İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda yapımı tamamlanan serinin üçüncü gemisi de suyla buluştu. Erdoğan, konuşmasının ardından kask, kaynakçı eldiveni ve gözlük takarak, Kınalıada Korveti’nin ilk kaynağını yaptı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Düzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli yakalandıDüzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli, yaşanan kovalamaca sonrasında gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler