Geri Dön

‘Sempati duyanın eline kan bulaşır’

YPG ile iş birliği yapan ABD’ye tepki gösteren Yıldırım, “Meşru bir devlet terör örgütleriyle iş birliği yapmaz. Terör örgütlerine sempati besleyenlerin eline kan bulaşır. Türkiye olarak bölgemizde barış ve huzurun hâkim olmasını istiyoruz” diye konuştu

‘Sempati duyanın eline kan bulaşır’

Başbakan Binali Yıldırım, Raco’nun terörden temizlendiğini, Afrin’in çevrelendiğini vurgulayarak, “Nerede bir terör tehdidi varsa o bizim için hedeftir. Bugün Afrin, yarın başka bir yerdir” dedi.

Yıldırım, dün Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Salonu’nda düzenlenen Ak Parti 6. Konya Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Kongre salonunda Başbakan Yıldırım, selefi ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ile yan yana oturdu. Yıldırım, şunları söyledi:

AFRİN ÇEVRELENDİ: Zeytin Dalı Harekâtı’nda Mehmetçiğimiz karadan ve havadan büyük bir harekat yapıyor ve başarıyla bu operasyon gidiyor. Afrin çevrelenmiş durumda. Sınırlarımıza yakın bölgelerin tamamını terör yuvalarından temizledik. Şimdi Mehmetçiğimiz, özel harekâtçılar, jandarmamız, polisimiz, güvenlik korucularımız ve ÖSO’ya ait yiğitler adım adım, Afrin’e ilerliyor.

NEREDE TEHDİT, ORADAYIZ: Nerede bir terör tehdidi varsa, o bizim için hedeftir. Nerede bu ülkenin sınırlarına, bu milletin can ve mal güvenliğine toprak bütünlüğümüze yönelik bir tehdit olursa orada oluruz ve o tehdidi bertaraf ederiz. Suriye’de, Irak’ta yaşayan mazlum insanlar bu örgütlerden çok çekti. Hem ülke güvenliğimizi sağlamak, hem de o bölgede yaşayan mazlumların hakkını hukukunu temin etmek için biz bu operasyonları yapıyoruz. Bu mücadele aslında Avrupa’nın da barışı içindir, dünyadaki küresel barış için de gereklidir.

ELİNE KAN BULAŞIR: Terörle iş birliği yapanlar, bölgede barışı tehlikeye atıyor. Meşru bir devlet terör örgütleriyle iş birliği yapamaz. Terör örgütlerine sempati besleyenlerin eline kan bulaşır. Türkiye olarak bölgemizde barış ve huzurun hâkim olmasını istiyoruz.

ÜLKE, MİLLET KAZANACAK: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlatırken, önemli değişiklikler olacağını söylemiştim. Bu değişiklik demokrasimizi daha da güçlendirecek. Seçmen birbirine daha da yakınlaşacak demiştik. Partiler arasında ittifaklar gerçekleşecek demiştik. Bu durumdan ülke, millet kazanacak, ülkede istikrar ve güven kalıcı hale gelecek.

GİZLİ İTTİFAKA GEREK YOK: Bildiğiniz gibi Ak Parti ve MHP, Yenikapı ruhuna sahip çıktı ve birlikte 2019 seçimlerine gitmeye karar verdi. Ne dedik, mesele memleketse gerisi teferruattır. İnşallah Cumhur İttifakı’yla genel seçimlerde de birlik ve beraberliği sağlayacağız. Bu ittifak çalışmalarını yasal zemine kavuşturuyoruz. Baraj iki partinin aldığı toplam oy üzerinden yapılacak. Geçmiş dönemde gizli kapaklı yapılan ittifaklara artık ihtiyaç olmayacak.

14 DİREKLİ ÇADIR İTTİFAKI: Ana muhalefet partisi her zaman olduğu gibi yine buna da itiraz ediyor. Ne diyor, ‘bu bir koalisyondur’. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlayın. Kapı kapı dolaşarak gizli kapaklı ittifak yapan kimdi? Bunlardı. 14 direkli çadır ittifakını kimler kurdu? Çadı adayını kimler getirdi, bunlar getirdi. 16 Nisan halk oylamasında ne kadar millet düşmanı varsa, birlikte hayır cephesini kurmaya çalışan siz değil miydiniz? Bizim evde oyların yarısı CHP’ye, diğer yarısı HDP’ye diyen senin genel başkan yardımcın değil miydi? Şimdi artık herşey meşru, şeffaf ve partiler seçime birlikte girecek.

BÜYÜK BİR KAZANIM

Başbakan Binali Yıldırım, Kütahya Spor Salonu’nda düzenlenen partisinin Kadın Kolları 5. Olağan İl Kongresi’nde konuştu.

Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bayrak çağrısını hatırlatarak “Sen bayrağını cebine koyup Hakkari’ye girerken biz bayrağımız göğsümüzde, kalbimizde ve ofisimizde, Türkiye’nin her yerinde bayrağımızı dalgalandırıyorduk. Tabii ki güzel bir şey. Bu noktaya gelmiş olması da Türkiye adına büyük bir kazanımdır” dedi. KÜTAHYA-Milliyet

‘Sempati duyanın eline kan bulaşır’

ŞEHİT AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ

Başbakan Yıldırım, partisinin Konya 6. Olağan İl Kongresi’nin ardından şehit Koç’un, Selçuklu ilçesi Kılıçarslan Mahallesi’ndeki evine giderek şehidin babası Ahmet Koç, kardeşleri ve diğer aile bireylerine taziyelerini iletti. Şehide Allah’tan rahmet, ailesine de sabır ve metanet dileyen Yıldırım, şehidin babasına Türk bayrağı takdim etti. Ziyarette şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. AA

DAVUTOĞLU'NUN ÜÇ MESAJI

Kısa süre öncesine kadar üniversitelerdeki konuşmalarının son anda iptal edilmesiyle gündeme gelen Davutoğlu, Konya İl Kongresi’nde Yıldırım’dan önce kürsüye davet edildi ve bir konuşma yaptı. Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye politikasını savundu, AK Parti içerisinde birlik ve beraberlik mesajları verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa edeceği söylentileri sırasında tepki gösterdiği sosyal medya trol’leri konusunda ise seferberlik başlatılmasını istedi.

Adıyaman'da eski kamu binasında patlama!Adıyaman'da yıkım işlemleri yapılan eski bir kamu binasında yıkım çalışmaları sırasında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber