Geri Dön

Şirinin gülü üzerine GÜL KOKLANMIYOR

Ilıcakın eşi Emin Şirin İstanbul Büyükşehir Belediyesine gül pazarlayarak para kazanıyor! Ondan habersiz tek bir tane bile istenen şartlarda gül alınamıyor

Belediyeye gül satan ve Şirinin ortağı olduğu iddia edilen Gardenianın sahibi Ömer Disperati ise, "Biz 47 yıllık aile şirketiyiz, Şirinle bir ortaklığımız yok. 1999da Meilland güllerini Türkiyede üretmek istediğimiz zaman, bize resmi yazı geldi. Türkiye temsilcimiz Emin Şirindir, kendisiyle temasa geçin diye. Bizim diyaloğumuz böyle başladı. Biz proje üzerinde ortak olduk, bir firma kurduk. Ancak daha sonra vazgeçtik" dedi.Meilland peyzaj güllerinin patentli olduğunu belirten Disperati, "Bu güllerden getirmek istiyorsanız Emin Şirinle çalışmak durumundasınız. Bizim mesleğimiz bu. Siz de ithal etmeye kalksanız aynı şey söz konusu. Üretim yaparsanız, evinizde bile bu gülleri yetiştirirseniz telif hakkı gibi bir para ödemek zorundasınız" dedi. Belediyeye 2000de 130 bin gül getirdiklerini belirten Disperati, "Bu işten kâr bile etmedim, üstüne üstlük zarar ettim. Son bahsi geçen 300 bin gülle hiçbir alakam yok, yeni haberdar oldum" diye konuştu.Fidanlıklardaki yerli güller 1 - 1.5 milyon lira civarında satılıyor. Piyasadaki diğer gül ve fidan üretim ve pazarlama şirketleri ise şunları söylediler:"Biraz daha düşük kalitede güller ithal edilebilirdi. Bir işi her zaman ucuza mal etmek isteyen belediyenin bu kez en kalitelisini tercih etmesi oldukça şaşırtıcı. Bu güller villa bahçelerine, özel yerlere dikilen güllerdir. Hatta bu özel yerler için dahi pahalı bulunur. Ama belediye yol kenarlarına dünyanın en kaliteli gülünü dikiyor. Fiyatına bakılmıyor bile." İstanbul Büyükşehir Belediyesinin almaya karar verdiği güllerin ihalesi kimde kalırsa kalsın, kapatılan FPnin eski milletvekili Nazlı Ilıcakın eşi Emin Şirinle işbirliği yapmak zorunda. Çünkü, Emin Şirin belediyenin almak istediği Fransız Meilland güllerinin Türkiyedeki tek yetkilisi. Bu da Şirinin Türkiyeye giren her Meilland gülünden komisyon aldığı anlamına geliyor. FPli belediyeye gül pazarlayarak para kazanan Emin Şirinden habersiz tek bir tane bile istenen şartlarda gül alınamıyor. Tepkiler... Çok enteresan Ahsen Erünsal (Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Üyesi): Belediyenin böylesine pahalı bir gülü ithal etmesi ve yoğun bir şekilde dikimini yapmasını çok enteresan buldum. Sakıncalı buluyorum Nurettin Sözen (İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı): Türkiyenin ekonomik durumu ortada iken çiçek ithal etmeyi sakıncalı buluyorum. Üstelik ahbaplarına ithal ettiriyorlar. Devlet denetiminden uzaklaşmış bir şekil-de istedikleri şirketlerle çalışıyorlar. Olmazsa olmaz değil Abdullah Esen (İstanbul Çiçekçiler Odası Başkan Yardımcısı): O güller hastalığa daha dayanıklı. Ama olmazsa olmaz diye bir kaide yok. Daha farklı güller bulunabilir. Alternatifleri var. Lüzumsuz harcama Prof. Dr. Yahya Ayaşlıgil (İ.Ü. Orman Fakültesi öğretim üyesi): TEM ve E - 5 kenarlarına ithal gül dikilmesini lüzumsuz bir harcama olarak buluyorum.Hesabı sorulmalı.

Kontrolden çıkan otomobilin bir kasabın vitrininden içeri girdiKocaeli'nin Gebze ilçesinde, fren yerine gaza basan sürücünün kontrolünden çıkan otomobilin, bir yayaya çarptıktan sonra kasap dükkanına girdiği anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber