Geri Dön
SiyasetSistem çalışması görücüye çıkıyor

Sistem çalışması görücüye çıkıyor

Raporun, önce MYK’da görüşüleceğini sonra PM’ye sunulacağını belirten Kılıçdaroğlu, “1.5 sayfayı geçmeyen ilkeler belirlemesi yapacağız. İlkeleri diğer partilerle de paylaşacağız. Bütün partiler uzlaştıktan sonra, ortak bir ilkeler bildirgesi hazırlayabiliriz” dedi.

Sistem çalışması görücüye çıkıyor

 

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara - Siyasi fikir dergisi olarak hazırlanan İkinci Yüzyıl Dergisi dijital ortamda yayına başladı. Derginin ilk sayısında Kılıçdaroğlu ile zoom üzerinden söyleşi gerçekleştirildi. Güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda yürütülen çalışmalara değinen Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

BİZE OY VERECEKLER: AK Partili milletvekilleri de bize oy verecekler. ‘Evet, haklısınız’ diyecekler, ‘güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçelim’ diyeceklerdir. İşte o zaman biz anayasa değişikliğini parlamentoda Millet İttifakı çoğunluğu sağlamasa bile, AK Parti’nin vereceği destekle güçlendirilmiş parlamenter sistemi inşa edebiliriz.

ANAYASA YANITI: Cumhur İttifakı, anayasada bir revize yapmak istediğini söylüyor. Ama anayasanın hangi maddesinde ve nasıl bir revizeye ihtiyaç duyduklarını bilmiyoruz. O nedenle dedik ki, ‘Önce siz Cumhur İttifakı olarak kendi aranızda oturun, anlaşın. Bakalım siz neyi getirmek, neyi çözmek istiyorsunuz?’ Biz ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ derken, İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti’yle de konuştuk. Bizim bu aşamada oturup yeni bir anayasa yazmak gibi bir hedefimiz yok, bu çok da yanlış olur.

İLKELER: Güçlendirilmiş parlamenter sistem derken ilk hareket noktamızın ilkeler olması gerektiğini düşünüyoruz. Yargı bağımsızlığını sağlayan ana unsur Hakimler Savcılar Kurulu. Biz bunun ikiye bölünmesini, Hâkimler Kurulu ayrı Savcılar Kurulu ayrı olsun ve savcı, duruşmada avukatla aynı düzeyde olsun istiyoruz. Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesi gerekiyor ve bu bağlamda ön seçimin zorunlu olması gerektiğine inanıyoruz.

RAPOR BİTTİ: İlkeleri belirledikten sonra, bizim diğer güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunan partilerle bir araya gelmemiz gerekiyor. Bir komisyon kuruldu, görüşmeler yapıldı, 110 sayfalık bir rapor çıktı ortaya. Bu raporu MYK’da görüşeceğiz, daha sonra da bunu Parti Meclisi’ne sunacağız. Sonra bu metni akademik çevrelerle, sivil toplum örgütleriyle paylaşacağız. Sonra bir, bir buçuk sayfayı geçmeyen bir ilkeler belirlemesi yapacağız. Bu ilkeleri biz, diğer partilerle de paylaşacağız.

DEMOKRATİK İTTİFAK: Bütün partiler ilkeler konusunda uzlaştıktan sonra benim düşüncem, Millet İttifakı veya Demokratik İttifak veya güçlendirilmiş parlamenter sistemi savunan ittifak da diyebiliriz buna, ortak bir ilkeler bildirgesi hazırlayabiliriz. Belirlenen ilkeleri savunan partiler bu ilkelerin altına bir imza atarlar, sonra bunu kamuoyu ile paylaşırız. Yani, ‘biz iktidar olduğumuzda, 50+1’le iktidar olduğumuzda bu ilkeleri belirleyeceğiz, hayata geçireceğiz’ demeliyiz.

TAKVİM: Bir de geçiş takvimini açıklamaları lazım. Anayasa değişikliğini şu süre içinde yapacağız parlamentoda çoğunluğumuz yoksa hemen derhal referanduma gideceğiz. Eğer AK Parti ve MHP onlar da destek veriyorlarsa ya da parlamentoda ittifakın dışında olan siyasi partiler de buna destek veriyorlarsa süratli bir şekilde süreci gerçekleştirebileceğiz, anayasa değişikliği olacak. Arkasından Başbakan arkasından hükümet kurulacak, parlamento eski parlamento olmayacak, ön seçimle milletvekilleri gelecek.

Yanlışlıkla 2 metrelik timsah tuttu!Avustralya'da bir balıkçı, nehre attığı oltasına bir timsah takılınca dakikalarca hayvanın serbest kalabilmesi için çaba gösterdi. Yanındaki arkadaşı ise, yaşananları anbean kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler