Geri Dön

Son dakika | AK Parti Sözcüsü Ünal, AK Parti'nin son oy oranını açıkladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, canlı yayında AK Parti'nin son oy oranını açıkladı.

Son dakika | AK Parti Sözcüsü Ünal, AK Parti'nin son oy oranını açıkladı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, NTV canlı yayınında gündeme dair soruları yanıtladı.

Ünal'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SEÇİM ÇALIŞMALARI

Tüm illerle görüşüyoruz. Kahramanmaraş'ta değiliz sadece. Türkiye geneline baktığımızda görülen şey son derece açık. Milletimiz kararını vermiş durumda, 16 yıldan beri devam eden güven ve istikrarın sürmesi. Muharrem İnce'ye baktığımızda 8 defa seçim kaybetmekle suçladığı bir genel başkana karşı genel başkan adayı olarak çıkmış ve genel başkanlık seçimini kaybetmiş. Aslında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ziyade parti içi hesaplaşmanın görüldüğü tablo var. Aynı şey Meral Akşener için de geçerli. Ülke acemi siyasetçiye bırakılmaz. Bu bilinç kamuoyunda var.

OHAL KALKACAK MI?

OHAL birilerinin herhangi bir şekilde keyfi olarak devam ettirdiği bir şeyden bahsetmiyoruz. 24 Haziran 15 Temmuz'u sonsuza kadar bitirecek bir süreç. 24 Haziran soğuk savaş yıllarının şartlarına göre dizayn edilmiş idari sistemin değişmesi anlamına geliyor. Yeni dönemde OHAL tekrardan değerlendirilecektir.

FETÖ İLE MÜCADELE

Bu yıl sonuna kadar FETÖ yargılamalarının sonuçlanmasını bekliyoruz.

AK PARTİ'NİN OY ORANI

Bu sistem Türkiye'de değişimin kapısını açıyor. Eskiye dair ne varsa bunların hepsinin temizlendiği demokrasinin kendi krizlerini aşabilecek güce sisteme kavuştuğu dönem başlıyor. Ne olacaksa bu toplumun kendi sorunlarını çözme becerisi ile olacak. Bunlar sistematik olarak adeta bir kara propaganda şeklinde yok 'Oyumu Recep Tayyip Erdoğan'a vereceğim ama oyumu AK Parti'ye vermeyeceğim' gibi... Daha çok Meclis'e odaklı bir süreç yürütüyorlar. Sahada gördüğümüz AK Parti'nin oyu 2014'te daha öncesinde de Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunun 4 puan 6 puan altında. AK Parti yüzde 46 bandından gözüküyor. AK Partinin çok rahat 300'ün üzerinde oy aldığını görüyoruz. HDP barajı geçse bile AK Parti 320'nin üzerinde milletvekili alıyor. AK Parti'nin Meclis'te herhangi bir sorunu gözükmüyor.

ADİLE NAŞİT İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Muhalefet, ''Parlamenter rejime döneceğiz'' diyor, hatta İYİ Parti ile CHP arasında bir görüşme yapıldı bir komisyon kurulması gündemde. Siz bu durumu eleştirdiniz hatta muhalefetin "eski Türkiye" vaat ettiğini söyleyerek "eski Türkiye" ye dair bir tarifte bulundunuz, "Adile Naşit'in ninni okuduğu Türkiye sizin için çok güzel olabilir ama bizim için tam bir kabustu" demiştiniz. Bu sözler tepki çekti ne dersiniz? Benim anladığım sizin hedefinizde Adile Naşit yoktu o döneme yönelik alegori yaptınız.

Hepimiz Adile Naşit'in Hababam Sınıfı'ndaki sevecenliği ile hepimize umut verdi. Münir Özkul'u neden çok sevdik? Sanatın büyüleyici gücüyle o dönemin Türkiyesi ile acılarımızdan onların umut veren gülüşlerine sığındık. Benim kalkıp Adile Naşit'e bir şey söylemem mümkün mü? O günün Türkiyesini söylüyorum. Adile Naşit'i belirteç olarak kullanıyorum. Sanki o günün Türkiyesi Nilüfer'in şarkılarında Hababam Sınıfı'nın mizahından ibaretmiş gibi anlatıyorlar. O Türkiye insanların ilaç bulamadığı bir Türkiye'ydi. Bize bu Türkiye'yi Adile Naşit üzerinden anlatmayın. Barış Manço Cem Karaca üzerinden kelime oyunu yapıp bize o günü anlatmayın. Sanki ben Adile Naşit'e bir şey söylemişim. Ben sanata sanatçıya dönük bakış açım son derece açıktır.

CUMHUR İTTİFAKI İLE İLGİLİ İDDİALAR

Cumhur İttifakı'nda bir sıkıntı yok. Zaten biz müttefikiz. Sayın Devlet Bahçeli konuşmasında bu konudaki hassasiyetini ifade etti. Bu konuda fitne çıkmaması konusunda hassasiyet ifadesiydi. Cumhur İttifakı ile ilgili sorun olması mümkün değil çünkü Cumhur İttifakı millet aklını temsil ediyor.

KANDİL'E YÖNELİK OPERASYON

Kandil'e Türk bayrağı dikilecek mi? Muharrem İnce'nin eleştirisi var ''Orada terörist mi kaldı?'' diyor.

Bir kere de milletin ağzıyla konuşun. Recep Tayyip Erdoğan'a düşmansınız anladık. Türkiye terör koridorunu parçalamak için Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı gerçekleştirdiğinde 'Aman Afrin'e girmeyin' diyorsunuz anladık da bir diplomasi bir siyaset bir askeri başarı olan Türkiye'nin terörü kaynağında kurutmak için verdiği mücadeleyi itibarsızlaştırmak için neden bu kadar çaba harcıyorsunuz? Bu operasyon mart ayında başladı. Apoletlerini sökme tehdidinde bulunuyorsunuz. Her şey milletimizin gözü önünde cereyan ediyor. Bunları milletin ağzıyla konuşmaya davet ediyorum. Mart ayında başlayan bu mücadele Türkiye'de seçimler var şimdi bu mücadeleye devlet ara verelim mi diyecek? Seçimleri etkiler ya da etkilemez.

TELEFONLARIN DİNLENDİĞİ İDDİALARI

Tiyatral bir gösteri. Bir bakıyorsunuz telefonunuza bir uygulama iniyor kim olduğunu bilmediğin birileri bu küresel ölçekte bir sorun. Bir ara 'Adalet Yürüyüşü'nde Almanya bizi dinledi' diye bir şey söylemişlerdi. Ellerinde delil varsa giderler savcılıklara başvururlar. Bir mağduriyet çıkarmak istiyorlarsa seçim malzemesi olarak kullanmak istiyorlarsa...

BEDELLİ ASKERLİK

Başbakanımız bakış açısının 'müspet' olduğunu söyledi ama 'gündemimizde var' demedi. 'Seçimden sonra değerlendirilir' dedi. 'Yeni hükümet sistemi hayata geçtiğinde bu konu değerlendirilir' dedi. Sayın Cumhurbaşkanımız da 'yeni dönemde buna bakarız' dedi. 5,5 milyon bu konuda kardeşimiz var talepleri var. Bunların hepsi bir değerlendirme istişare eğer siz Kandil'e dönük operasyon planlarken örnek olarak söylüyorum içeride bir bedelli düzenlemesi yapmazsınız. Kuzey Irak'ta Kuzey Suriye'de terörü kaynağında kurutmaya dönük çalışmalarımız belli aşamaya gelir ondan sonra bedelli askerlik gündemimize alınır değerlendirilir. Bu sorunun çözümü için siyaset üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir.

Bodrum’da başıboş at trafiği birbirine kattıTurizmin gözbebeği Bodrum’da sokak ortasında başıboş bir şekilde yürüyen at trafiği bir birine kattı. Atı yolun ortasında yürürken gören sürücüler, vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber