Geri Dön

Son Dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Ankara adaylarını açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu'ndaki tanıtım toplantısında Ankara'nın il ve ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı.AK Parti, Cumhur İttifakı kapsamında MHP adaylarından Etimesgut'ta Enver Demirel'i, Gölbaşı'nda Ramazan Şimşek'i ve Polatlı'da Mürsel Yıldızkaya'yı destekleyecek.

Son Dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin Ankara adaylarını açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Ankara Spor Salonu'ndaki aday tanıtım toplantısında, AK Parti'nin Ankara il ve ilçe belediye başkan adayları resmen açıklandı.

AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak daha önce ismi duyurulan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin de tanıtıldığı toplantıda, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri'nde yarışacak ilçe belediye belediye başkan adayları tek tek sahneye çağrıldı.

3 İLÇEDE İTTİFAK ADAYI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçimlerde Cumhur İttifakı olarak MHP'den Etimesgut'ta Enver Demirel, Gölbaşı'nda Ramazan Şimşek, Polatlı'da da Mürsel Yıldızkaya'yı destekleyeceklerini duyurdu.

Bugüne kadar görev alan belediye başkanlarına çalışmalarından dolayı teşekkür eden Erdoğan, yeni aday gösterilen isimlere de çalışmalarında başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan AK Parti'nin Ankara'daki ilçe belediye başkan adayları şöyle:

Akyurt: Hilal Ayık

Altındağ: Asım Balcı

Ayaş: Burhan Demirbaş

Bala: Ahmet Buran

Beypazarı: Tuncer Kaplan

Çamlıdere: Hazım Caner Can

Çankaya: Amber Türkmen

Çubuk: Baki Demirbaş

Elmadağ: Gökhan Küçükçelebi

Evren: Hüsamettin Ünsal

Güdül: Muzaffer Yalçın

Haymana: Özdemir Turgut

Kahramankazan: Serhat Oğuz

Kalecik: Duhan Kalkan

Keçiören: Turgut Altınok

Kızılcahamam: Süleyman Acar

Mamak: Murat Köse

Nallıhan: İsmail Öntaş

Pursaklar: Ayhan Yılmaz

Sincan: Murat Ercan

Şereflikoçhisar: Melih Memiş Çelik

Yenimahalle: Veysel Tiryaki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün isimlerini milletimizle paylaşacağımız arkadaşlarımızın Ankara'ya yapacakları hizmetlerde inşallah daima yanlarında olacağız çünkü Ankara siyasetin de hizmetin de yatırımın da en iyisine layıktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin belediye başkan adaylarının açıklanması dolayısıyla Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Ankara Aday Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bir yılın daha geride bırakıldığını belirterek, 2019'un Türkiye, millet ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diledi.

Erdoğan, "Buradan 15 Temmuz'un gazi şehri Ankara'yı selamlıyorum. Buradan Kurtuluş Savaşı'mızı yöneten, son devletimizi, Cumhuriyet'imizi kuran, acısıyla, tatlısıyla son bir asrımıza damgasını vuran Ankara'nın tüm güzel insanlarını selamlıyorum. İster atadan Ankaralı olsun, ister başka şehirlerden gelip yerleşsin, Türkiye'nin başkentinde yaşama bahtiyarlığına erişen tüm kardeşlerimi selamlıyorum. Bu kadim şehrin çevre ilçelerinden gelerek bizlerle birlikte olan kardeşlerimi selamlıyorum." diye konuştu.

Dışarıda, salonun yarısı kadar Ankaralının bulunduğunu ve önce onlara hitap ettiğini anlatan Erdoğan, onlarla gönül birlikteliğini ortaya koyduklarını söyledi.

"Ankara siyasetin de hizmetin de yatırımın da en iyisine layıktır"

Şair Behçet Kemal Çağlar'ın "Ey insan arşı yayla! Ey bozkır! Ey Ankara!" dizeleriyle başlayan "Ankara" şiirini okuyan Erdoğan, "Gönlümüzü dünyanın neresine atarlarsa atsınlar sonunda döner, dolaşır gelir Ankara'ya düşer." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, İstanbul'un hayata ve siyasete atıldığı, Ankara'nın da ülkesine ve dünyaya hizmet ederken etle tırnak gibi ayrılmaz bir şekilde iç içe geçtiği şehir olduğunu belirtti.

Son 17 yılın önemli bir kısmını Ankara'da geçiren bir başkentli olarak Ankara'yı çok sevdiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnanıyorum ki Ankara da bizi sevdi. Onun için 16 yıldır bizi bırakmadı, bırakmıyor ve bırakmayacak. İşte bu sevda ile Ankara için en iyisini, güzelini, doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. 31 Mart 2019 seçimleri için de aynı anlayışla en ideal isimlerle ve en iddialı projelerle milletimizin karşısına çıkmanın gayreti içindeyiz. Bugün isimlerini milletimizle paylaşacağımız arkadaşlarımızın Ankara'ya yapacakları hizmetlerde inşallah daima yanlarında olacağız. Çünkü Ankara siyasetin de hizmetin de yatırımın da en iyisine layıktır. Çünkü Ankara başkenttir. Türkiye'yi dünyada temsil eden şehrimizdir, vitrinimizdir. Ankara'yı büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımıza, adaylarımızı da başkentli hemşehrilerimize emanet ediyoruz. Buna hazır mıyız?"

"Milletin gönlünde yeri olmayan hiç kimsenin AK Parti listelerine girebilmesi mümkün değildir"

AK Parti'nin kurulduğu günden beri her an seçime hazır bir parti olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Seçim dönemlerinde sadece milletimizin karşısına çıkartacağımız adayların isimlerini belirliyoruz. Bu isimleri de yine milletimizle birlikte tespit ediyoruz. Milletin gönlünde yeri olmayan, ilinde, ilçesinde karşılığı bulunmayan hiç kimsenin AK Parti listelerine girebilmesi mümkün değildir. Tabii bir yarış. Aday adaylarımız oldu. Bu aday adayları içerisinden istişarelerimizi yaptık. Bu istişarelerimizin neticesinde sizlere açıklayacağım isimleri Ankara'mızın, gerek büyükşehir gerekse ilçe belediye başkan adayları olarak belirledik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Günün 24 saati, haftanın 7, yılın 365 günü halkın hizmetinde olmayan, kapısı açık bulunmayan, ulaşılamayan hiçbir ismin de AK Parti'de milletvekili, belediye başkanı, teşkilat yöneticisi olabilmesi mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'yi geçmişteki ve bugünkü diğer partilerden ayıran en önemli özelliğinin bu vasfı olduğunun altını çizen Erdoğan, "Milletimizle aramızdaki bu güçlü ve hasbi bağ koptuğu gün bizim de misyonumuzun bittiği gündür. Hamdolsun bugüne kadar gerek hizmetlerimizle gerek seçimlerde aldığımız neticelerle bu bağın ilk günkü gibi sağlam olduğunu biliyoruz, görüyoruz. Bunun için 'AK Parti her gün seçime hazırdır.' diyebiliyoruz." şeklinde konuştu.

Salondaki coşkulu sloganlar üzerine Erdoğan, "Sevgili gençler, ben sizlere inanıyorum, güveniyorum. 31 Mart akşamı bu heyecanınızı yine göreceğime inanıyorum. Sizde bu yürek, bu heyecan oldukça Allah'ın izniyle aşamayacağımız engel yoktur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu kriterlere uygun şekilde çalışmayan, layüsel davranan milletvekillerimiz de belediye başkanlarımız da teşkilat yöneticilerimiz de olsa varsa o zaman milletimizin gönlünden düşmüş demektir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin gözünden düşenin bizim nezdimizde yeri olmaz. AK Parti kadrolarındaki her bir arkadaşımızın bu hassasiyetle, alicenaplıkla, bu gayretle çalıştığına, çalışacağına inanıyorum." dedi.

Erdoğan, partisinin belediye başkan adaylarının açıklanması dolayısıyla Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen "AK Parti Ankara Aday Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, CHP'de olan Çankaya ve Yenimahalle Belediye Başkanlıklarının alınarak Ankara'da yeni bir dönüşüm ve değişimin başlatılması gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar Çankaya'ya gelenlerin hizmet vermediğini, veremediğini ifade eden Erdoğan, "Çankaya'nın ismi büyük ama içindeki hizmete bakınca ne yazık ki berbat, rezalet. Yenimahalle ayrı öyle." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Yenimahalle'yi eski olmaktan çıkartıp gerçekten Yenimahalle olma sürecine sokacaklarını, bunu başaracaklarını dile getirdi.

Partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Mehmet Özhaseki olduğunu hatırlatan Erdoğan, Özhaseki'nin 5 dönem, 21 yıl süresince Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı, daha sonra da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığını hatırlattı.

Erdoğan, Ankara'da yeni bir değişim ve dönüşümü 1 Nisan'dan itibaren başlatacaklarını bildirerek şöyle devam etti:

"Milletimizin gözünden düşenin bizim nezdimizde yeri olmaz. AK Parti kadrolarındaki her bir arkadaşımızın bu hassasiyetle, alicenaplıkla, bu gayretle çalıştığına, çalışacağına inanıyorum. Halis niyetle, samimiyetle, beceriyle çalışanı Allah da sever, kulu da sever. Biz sizleri seviyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ankara, 31 Mart seçimlerinde rekor bir oyla sandıkları patlatıyor muyuz? Türkiye'ye ve başkente hizmet için bir kez daha 'AK Parti' diyor muyuz? Başkentimizin geleceğini birlikte inşa etmek için yeniden kolları sıvıyor muyuz?" sorularına salondakilerin "Evet" demesi üzerine, Ankara'nın kararını şimdiden verdiğini söyledi.

İktidara geldiklerinde Türkiye'yi, "Eğitim, Sağlık, Adalet, Emniyet" dörtgeni, bu dört temel taş üzerinden yükselteceklerinin sözünü verdiklerini anımsatan Erdoğan, 16 yılda yapılan icraatlara ve 2018'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Hakkıyla bilmeyenler olduğunu görüyorum"

"Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. İnsan oğlu unutur. Zaman zaman maalesef kendi arkadaşlarımızdan bile bu konuları hakkıyla bilmeyenler olduğunu, bunları unuttuğunu görüyorum." diyen Erdoğan, bu hususların bıkmadan, yorulmadan, her fırsatta millete, gençlere anlatılmasını istedi.

Eğitimde öncelikle, eğitimin alt yapısıyla ilgili eksiklerin, taleplerin ortadan kaldırılmasına, tıkanıklıkları aşmaya yönelik hamle başlattıklarını belirten Erdoğan, derslik sayısının 288 bin ilaveyle 575 bine, öğretmen sayısının ise 607 bin ilaveyle 920 bine çıkartıldığını, bu alandaki sorunların büyük ölçüde çözüldüğünü anlattı.

"Bakın bunu Bay Kemal bilmez, inanın bilmez. Böyle bir derdi yok." ifadesini kullanan Erdoğan, yapılanların anlatılmasının gerekliliğine dikkati çekti.

Erdoğan, destek personeliyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığında 1 milyon 32 bin kişinin görev yaptığını bildirdi.

"Yüksek öğrenimi ulaşılabilir kıldık"

Üniversite sayısının 130 ilaveyle 206'ya, akademik personel sayısının 82 bin ilaveyle 158 bine çıkartıldığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Üniversite öğrencilerimizin sayısını 1 milyon 656 binden 8 milyona ulaştırarak neredeyse talep eden her evladımız için yüksek öğrenimi ulaşılabilir kıldık. Bunu yapan biziz. Lisans öğrencilerimizin kredi burs rakamını, geldiğimiz zaman ne alıyorlardı, 45 lira. Şu anda ocak itibarıyla bunu nereye çıkarttık, 500 liraya. Master öğrencilerini bin liraya, doktora bin 500 liraya. Bunları yapan AK Parti iktidarı. Yurt yatak kapasitesini 182 binden 689 bine yükselttik. Bay Kemal ne diyor? 'Yurt yok, öğrencilerin kalacağı yurt yok' diyor, Türkiye'de ne kadar yurt var, ne kadar yatak kapasitemiz var, haberi yok. Çünkü kılavuzu karga, sıkıntı burada."

Erdoğan, üniversite eğitimi gören gençlerin ailelerine yük olmadan bu dönemi tamamlayabilmeleri için her türlü desteği verdiklerini dile getirdi.

Yurt yapımlarının devam ettiğini de anlatan Erdoğan, katsayı, okul katkı puanı gibi engelleri ortadan kaldırarak her öğrencinin adaletli bir şekilde, eşit şartlar altında yüksek öğrenime gelişini sağladıklarını vurguladı.

Erdoğan, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkartırken, "4 4 4" sistemiyle de meslek liseleri ve imam hatip okullarına yapılan haksızlığa son verdiklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "PKK, PYD, DEAŞ ve FETÖ'ye kadar karanlık güçlerin besleyip büyüttüğü, üzerimize saldığı ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz." dedi.

Bu işi kız erkek tüm gençlerle başaracaklarının altını çizen Erdoğan, "Önümüzdeki dönem için hedefimiz eğitim öğretimde kaliteyi yükseltmek, çocuklarımızın gönüllerini de doyuracak bir talim terbiye sistemi kurmak olacaktır." ifadelerini kullandı.

Sporda 34 şehre söz verdikleri 37 stadyumun 16'sının tamamlandığını bildiren Erdoğan, diğerlerinin inşa, proje ve ihale süreçlerinin devam ettiğini kaydetti. Erdoğan, lisanslı sporcu sayısının ise 278 binden 8 milyon 360 bine çıkardıklarını kaydetti.

Sağlık alanında yapılan yatırımlar ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Erdoğan, "Ülkemizde en büyük reformları gerçekleştirdiğimiz alanların başında sağlık geliyor. Bugün ülkemizde, dünyada örneği görülmedik bir şekilde, Genel Sağlık Sigortası şemsiyesinin dışında kalan kimse yoktur." diye konuştu.

Erdoğan, hastane yatak kapasitesinin 136 bin ilaveyle 240 bine, sağlık çalışanı sayısının 550 bin ilaveyle 762 bine çıkardıklarını aktararak bu rakamın özel sektörle birlikte 1 milyon 25 bine ulaştığını ifade etti.

"Sağlık hizmetlerinde vatandaşlarımızı bir üst sınıfa taşıyoruz"

Doktor sayısını da 94 bin ilaveyle 231 bine çıkardıklarını belirten Erdoğan, sağlık birimlerini tomografisinden MR'ına, diyalizinden röntgenine kadar en modern cihazlarla donattıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ambulans sayımızı 618'den 5 bine çıkartarak, uçağından helikopterine pek çok hizmeti devreye alarak, 112 Acil Sağlık İstasyonu sayımızı 481'den 2 bin 711'e yükselterek ihtiyaç anında her vatandaşımıza ulaşılabilmesini sağladık. Bay Kemal SSK Genel Müdürü'yken bunlar var mıydı? Vatandaş sefalet içerisindeydi. Bunları yapamadın. Savaş Ay seni çok iyi anlattı, o dönemde sefalet vardı hastanelerimizde ama şimdi hamdolsun hastanelerimiz modern, modern olmanın ötesinde ileri teknolojiyle de donatılmış vaziyette." şeklinde konuştu.

Artık şehir hastaneleriyle yeni bir döneme girildiğini, sağlık alanında yeni bir çığır açtıklarını vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yozgat, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri, Manisa, Elazığ ve Eskişehir'den oluşan toplam 8 şehir hastanesini hizmete açtık. Yakında Ankara Bilkent Şehir Hastanesini de hizmete açıyoruz. Ankara Şehir Hastanesinin yatak kapasitesi 3 bin 300. Böyle bir hastane açıyoruz, devasa. Bunları ancak AK Parti yapar, yaparsa AK Parti yapar. Bunların böyle bir kapasitesi, gücü yok, yapamazlar. Toplamda 44 bin 400 yatağa ulaşacak şehir hastanelerimizle sağlık hizmetlerinde vatandaşlarımızı bir üst sınıfa taşıyoruz."

"En iyi yargı hizmetini verebilmek için pek çok reformu hayata geçirdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adalet sistemimiz geçmişte darbecilerin ve vesayet güçlerinin üzerinde adeta tepindiği, en çok zarar gören kurumlarımızın başında geliyordu. Milletimizin adalet teşkilatımıza olan güven düzeyini yükseltebilmek, vatandaşlarımıza en iyi yargı hizmetini verebilmek için pek çok reformu hayata geçirdik." diye konuştu.

Temel kanunları günün ihtiyaçlarına uygun şekilde baştan sona yenilediklerini, adalet teşkilatının toplam personel sayısını 61 binden 143 bine çıkartarak sistemin insan kaynağını zenginleştirdiklerini anlatan Erdoğan, yüksek yargının kapasitesini genişleterek, istinaf mahkemelerini hayata geçirerek, yargı ağı sistemini modernleştirerek davaların sonuçlanma sürecini hızlandırdıklarını ifade etti.

İnşa edilen 246 adalet sarayı ile yargı mensuplarının çalışma mekanlarını yapılan işin önemine uygun bir hale getirdiklerini aktaran Erdoğan, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı, arabuluculuk sistemi, ihtisaslaşma ile insan hakları ve kişisel verilerin korunması yoluyla vatandaşlara ilave hak arama yolları açtıklarını kaydetti.

"Hepsinin başını ezdik, eziyoruz"

Emniyetin, önceliklerinin başında geldiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Türkiye terör örgütleriyle, çetelerle, uyuşturucu tüccarlarıyla, asayişi bozmaya yönelik her türlü eylemle mücadelede tarihinin en başarılı neticelerini bizim dönemimizde almıştır ve şu anda da almaya devam ediyor. Terör örgütlerine sınırlarımız dahilinde ve haricinde vurulan darbeler... Milletimiz bu noktada gerçekten huzur içinde yaşıyor. PKK/ PYD, DEAŞ ve FETÖ'ye kadar karanlık güçlerin beslediği, büyüttüğü, üzerimize saldığı ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz. Organize suç örgütlerine göz açtırmıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırma ve altyapının AK Parti'nin en başarılı hizmet alanlarından biri olduğuna işaret ederek, bugüne kadar bölünmüş yol uzunluğunu 20 bin 417 kilometre ilaveyle 26 bin 518 kilometreye, otoyol uzunluğunu da bin 39 kilometre ilaveyle 2 bin 753 kilometreye çıkardıklarını belirtti.

Kara yolları üzerindeki tünel sayısını 278 ilaveyle 360 bine, tünel uzunluğunu ise 50 kilometreden devralıp 413 ilaveyle 463 kilometreye yükselttiklerini aktaran Erdoğan, Türkiye'yi demir yollarında Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve Hızlı Tren hatlarıyla donatmaya başladıklarını anlattı.

Ankara, İstanbul, Konya, Eskişehir YHT hatlarının şu anda hizmet verdiğini anımsatan Erdoğan, "Birkaç yıla kadar Bursa, Yozgat, Sivas, Erzincan, Karaman, Kayseri, Mersin, Osmaniye, Gaziantep hatları inşallah devreye girmiş olacak." ifadelerini kullandı.

Hava yollarında kat edilen mesafenin takdire şayan olduğunu dile getiren Erdoğan, havalimanı sayısını 30 ilaveyle 56'ya çıkardıklarını, Gümüşhane, Bayburt, Yozgat, Tokat, Rize, Artvin ve Çukurova havalimanlarının yapımının da devam ettiğini söyledi.

Erdoğan, yurt dışı uçuş noktaları sayısını 60'tan 316'ya, büyük gövdeli uçak sayısını 162'den 518'e, sektörün cirosunu da 2,2 milyar dolardan 25 milyar dolara yükselttiklerini belirtti.

Denizcilikte ise tersane sayısını 41 ilaveyle 78'e, limanların yük kapasitesini 281 milyon ton ilaveyle 471 milyon tona çıkardıklarını aktaran Erdoğan, yat bağlama kapasitesini de 10 bin 45 ilaveyle 18 bin 545'e yükselttiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İşçisinden emeklisine, engellisinden yaşlısına kadar tüm kesimlerin gelirlerinde ciddi artışlar sağladık. 2002 yılında 184 lira olan asgari ücreti yılbaşı itibarıyla 2 bin 20 liraya yükselttik." dedi.

İktidara geldikleri 2002 yılında geniş bant abone sayısı 3 bin iken bugün bu sayının 72 milyon kişiye ulaştığını anlatan Erdoğan, "Nereden nereye. Cep telefonu abone sayısı 80 milyon 640 bin kişiye, e-Devlet kullanıcısı sayısı 40 milyon 500 bine çıktı." diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'de istihdam rakamının 29 milyona yükseldiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Yani 16 yılda istihdamı 10 milyon kişi artırmayı başardık. Kamuoyunda 'taşerona kadro' olarak bilinen meseleyi yaptığımız düzenlemeyle kökten çözüme kavuşturduk. İşçisinden emeklisine, engellisinden yaşlısına kadar tüm kesimlerin gelirlerinde ciddi artışlar sağladık. 2002 yılında 184 lira olan asgari ücreti yılbaşı itibarıyla 2 bin 20 liraya yükselttik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım kesimine verdikleri destek ödemelerini 2019 yılı itibarıyla 16,1 milyar liraya çıkarttıklarını bildirerek, şunları kaydetti:

"Son 16 yılda bitkisel ve hayvansal üretim alanlarında birçok destek uygulamasını hayata geçirdik. Çiftçilerimize mazot, kimyevi gübre, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları gibi alanlarda destek sağladık. Orman varlığımızı 1,8 milyon hektar artırdık. Barajlarımızın sayısını 276'dan 541'e, hidroelektrik santrallerimizin sayısını 105'ten 534'e, içme suyu tesislerimizin sayısını 31'den 236'ya çıkarttık. Ülkemizin medarıiftiharı olan GAP'ı özel bir eylem planıyla bitme aşamasına getirdik. Ilısu ve Silvan barajlarının tamamlanmasıyla Güneydoğu Anadolu Projesi tepe noktasına ulaşacak. Mersin'de inşa ettiğimiz Alaköprü Barajı'ndan KKTC'de inşa ettiğimiz Geçitköy Barajı'na dünyada ilk defa denizin altından askıda borularla içme suyu götürdük."

"Savunma sanayimizin atılımları kesintisiz devam ediyor"

Sanayi ve teknoloji sektöründe emeğiyle ve birikimiyle üreten, istihdam ortaya çıkartan, ülkenin kalkınmasına ve gelişmesine katkı veren herkese yönelik destek programlarını hayata geçirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "KOBİ'lere, Ar-Ge merkezlerine, teknoparklara, organize sanayi bölgelerine özel önem verdik. Bugün 311 organize sanayi bölgemiz, 81 teknoparkımız ve 1348 Ar-Ge ve tasarım merkezlerimizde üretime, teknolojiye ve inovasyona katkı sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

Erdoğan, yıllardır hasretle beklenen Uzay Ajansı'nın kurulduğunu anımsatarak, şu bilgileri verdi:

"Savunma sanayi, AK Parti döneminde en büyük ilerlemeyi sağladığımız stratejik alanların başında geliyor. 2002 yılında 1 milyar dolar olan savunma ve havacılık cirosu 2017'de altı katın üzerinde büyüyerek, 6,7 milyar dolara ulaştı. Helikopterlerden zırhlı araçlara, insansız hava araçlarından uçaklara, gemi ve denizaltılardan uydulara, füzelerden elektronik haberleşme sistemlerine kadar her alanda savunma sanayimizin atılımları kesintisiz devam ediyor. 2002'de sadece 66 savunma sistemiyle ilgili çalışma yürütülürken, bugün bu sayı 652'ye ulaştı. Savunma sanayi ürünlerinin ihracatımız içerisindeki yeri her geçen yıl artıyor."

"Çevreci biziz, onların çevreyle alakası filan yok"

Türkiye'nin enerjideki kurulu gücünün son 16 yılda 32 bin megavattan 88 bin megavata yükseldiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu kapasitenin 52 bin megavatı yerli kaynaklardan oluşuyor. Son olarak Hakkari'nin ilavesiyle 81 şehrimizin tamamına doğal gazı götürmüş olduk. Bu da başarıldı. Artık doğalgazın gitmediği il kalmadı. Nüfusumuzun yüzde 80'i doğal gaz kullanabilir duruma geldi. Tabiata ve insana olan saygımızın bir tezahürü olarak 912 atık su arıtma tesisi inşa ederek, bu tesislerin sayısını 1057'ye ulaştırdık. Mavi bayraklı plaj sayımızı 127'den 459'a çıkarttık. Toplu konutta 875 bin konutla şehirlerimizin çehresini değiştirdik. İmar barışıyla devletimiz ile vatandaşlarımız arasında ihtilaf konusu olan, idareyi de yargıyı da uzun yıllar meşgul eden sorunlara köklü bir çözüm getirdik ve imar barışını 15 Haziran'a kadar da uzattık. Vatandaşlarımız, imar barışından rahatlıkla istifade edebilsinler diye."

Erdoğan, şehirleri millet bahçeleriyle donatmaya başladıklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"CHP zihniyetinin havsalası bunları almaz. Çevreci biziz, onların çevreyle alakası filan yok. Sadece millet bahçeleriyle kalmıyoruz, bir de millet kıraathanelerini getiriyoruz. Millet kıraathaneleriyle de gençliğimizi kötü alışkanlıklardan arındıracağız. Çayı, simidi, keki her şeyi ücretsiz olacak ve 24 saat millet kıraathaneleri açık olacak. Bunu da yine biz yapıyoruz. Şu anda da Ankara'da proje hazırlanıyor, bir taraftan da inşası başlayacak. Sayın Tuna, Özhaseki göreve başlamadan senin birkaç tanesini bitirmen lazım. Hızla gideceğiz. Kimsenin bizim hızımıza erişmemesi lazım."

Kimsesiz çocuğundan yaşlısına, kadınından engellisine eşi vefat etmiş kadınlardan madde bağımlısına, terör mağdurlarından Romanlara, şehit yakınlarından asker ailelerine kadar toplumun her kesimini kucaklayan bir sosyal yardım politikası uyguladıklarını vurgulayan Erdoğan, "Son 16 yılda toplam 284 milyar lira tutarında sosyal yardım yaptık." ifadesini kullandı.

Erdoğan, yurt dışı hizmetlerini, Dışişleri Bakanlığı yanında, TİKA, Yurt dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı gibi kurumlar aracılığıyla çok ileri bir noktaya taşıdıklarını belirtti.

Yurt dışı temsilciliklerinin sayısını 163'ten 241'e, büyükelçiliklerin sayısını 93'ten 141'e çıkardıklarını anlatan Erdoğan, TİKA'nın 5 kıtada 170 ülkeyi kapsayan bir faaliyet genişliğine ulaştığını aktardı.

Erdoğan, Türkiye burslarıyla ülkede eğitim gören öğrenci sayısının 17 bin olduğunu, Maarif Vakfı'nın 45 ülkedeki 176 okul ve yurduyla Türkiye'nin dünyadaki eğitim gücü olarak her yıl büyüyerek yoluna devam ettiğini söyledi.

Yunus Emre Enstitüsünün dünya genelinde faaliyet gösteren 56 merkezi ile dili, medeniyeti, tarihi ve kültürü tüm dünyaya tanıttığına dikkati çeken Erdoğan, "Bu başarıların, 2008 küresel finans krizine, Irak ve Suriye'de yaşanan hadiselere, 2013 yılından bu yana neredeyse kesintisiz bir şekilde maruz kaldığımız saldırılara, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen elde edildiğinin unutulmaması gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

"Dışarıdaki ile uğraşmak filan problem değil, içerideki yetiyor"

"Biz ülkemizi ve milletimizi tüm bu hizmetlere kavuşturmak için gece gündüz çalışırken en çok saldırıya kimden maruz kaldık, en çok engeli kimden gördük biliyor musunuz? Evet, ana muhalefet partisi. Yani dışarıdaki ile uğraşmak filan problem değil, içerideki yetiyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, CHP'nin şifrelerini en iyi çözen devlet adamlarından biri olduğuna işaret etti.

Erdoğan, Özal'ın, "CHP'yi biraz sıkıştırsan Avrupalı dostlarına Türk devletini şikayet ederler." dediğini aktararak, şöyle konuştu:

"Nitekim özellikle Bay Kemal her fırsatta hala bunu yapıyor. Üstelik bir de yanına teröristleri alarak yapıyor. Yanına terör örgütü paçavrasını almak suretiyle Avrupa parlamentosunda kendine göre gövde gösterisi yapan birilerini de alarak onlarla resim çektiriyor. Alman dergisine röportaj verip terör örgütleri ile mücadelemizi kastederek 'Türkiye'de hiç kimsenin güvenlik garantisi yok.' diyebiliyor. İngiliz Haber Ajansı'na üstelik de ekonomik saldırılara maruz kaldığımız bir dönemde 'İster yerli ister yabancı olsun sermayenin hiçbir güvencesi yok.' diye demeç verebiliyor. Kasım ayında Almanya ve Avusturya'ya yaptığı ziyaret sırasında bir Alman gazetesinde yayımlanan, 'Türkiye demokrasiden uzaklaşıyor.' iftirasını atabiliyor. Şimdi de tutmuş bizim meşruiyetimizi, cumhurbaşkanlığımızı sorguluyor. Bay Kemal, önce sen partinin içindeki meşruiyetini sorgula. Bak şu anda, senin kendi genel başkan yardımcıların bile sana dümdüz çakıyor ve nasıl çaktığını da görüyoruz.

Önce kendi oturduğun koltuktaki meşruiyetini sorgulamaya tabi tutmalı. Dünyanın neresinde 9 seçim üst üste kaybedip hala koltuğuna yapışan ana muhalefet başkanı bulabilirsiniz. Senden başka yok. Meşru değilsin. Bir an önce git de şu CHP'nin tabanı da rahatlasın. Bu kişiden tek derdi kendi partisi içindeki iktidarını korumaktır. Bu uğurda her türlü iç kavgayı veren dışarıda da ülkesini kötüleyen bir siyasetçiye milletimiz ülkenin yönetimini ben inanıyorum ki hiçbir zaman teslim etmeyecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmaya bile cesaret edemeyen, aday yaptığı kişiyi de partiden kazımak için her yolu deneyen bir kişiden bırakınız ülkeye, kendi partisine bile hayır gelmez. Nitekim gelmiyor. Bu zat, sürekli bizim tarafsızlığımızdan dem vuruyor. Keşke kendisi Türkiye'nin menfaatleri söz konusu olduğunda hadi vazgeçtik ülkesinden yana taraf olmayı, hiç değilse tarafsız kalmayı becerebilse. Bunların kafasındaki tarafsızlık, tıpkı eskiden olduğu gibi Türkiye'yi şamar oğlanına çevirenler karşısında süklüm püklüm durmaktan ibaretti. İşte buradan Ankara'dan bir kez daha ilan ediyorum, Türkiye'nin, Türk milletinin ve kalbi bizimle birlikte atan dostlarımızın, kardeşlerimizin hakları, hukukları, özgürlükleri, gelecekleri söz konusu olduğunda bizim tarafımız bellidir. Biz Türkiye'den yanayız, milletimizden yanayız, kardeşlerimizden yanayız, mazlumdan yanayız, mağdurdan yanayız, hepsinden öte Hakk'tan yanayız. Kılıçdaroğlu'nun kimden ve nereden yana olduğunu milletimiz gayet iyi görüyor, iyi biliyor, olsa olsa terör örgütlerinin beslemelerinden yanadır.

Ankara, 31 Mart'ta bir kez daha Hakk'tan ve milletten yana olanlarla birlikte yol yürümeye hazır mısınız? Ankara, ülkesini yabancılara şikayet edenlere karşı canı pahasına ülkesi ve milletine hizmet edenlere bir kez daha destek vermeye hazır mısın? Ankara, istismar ve istiskal siyaseti yapanlara karşı hizmet siyasetinin neferleriyle birlikte olmaya var mısınız? Gençler, okullarınızda yurtlarınızda arkadaşlarınıza bütün bunları tek tek anlatmalısınız. Durmak yok. Ankara, milletin adamlarına sahip çıktıktan sonra Allah'ın izniyle bu kadro 31 Mart'ta sandıklardan gümbür gümbür çıkacaktır."

Uyuyan ev sahibini gördü, hırsızlığa devam ettiDiyarbakır’da bir eve giren hırsız güvenlik kameralarına yansıdı. Ev sahibinin uyuduğunu görmesine rağmen rahat tavırlarla soyguna devam eden hırsız, 10 bin liralık cep telefonlarını çalarak kayıplara karıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber