Geri Dön

Son dakika... TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Milli Meclisi’ne hitap etti

Azerbaycan’a üç günlük resmi ziyaret için giden TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bugün Milli Meclise hitap etti. Şentop 30 yıldır Karabağ sorununu çözemeyen ABD, Fransa ve Rusya'nın oluşturduğu çözüm grubu için, "Minsk grubunun beyin ölümü gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı. Şentop'un konuşması Azerbaycan Meclisi tarafından ayakta alkışlandı.

Konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Türk halkının selamlarını ileterek başlayan Meclis Başkanı Şentop, Bakü'ye TBMM'de grubu bulunan dört partinin temsilcileriyle geldiğini belirterek, Ermenistan'ın yönettiği terör çeteleri eliyle kardeş Azerbaycan'a yönelen saldırılardan büyük bir üzüntü duyduğunu söyledi. Şehitler için taziye dileklerini ileten Şentop, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da haklı davasında ve vatan savunmasında can kardeşlerinin yanında yer alacağını ve iki ülkenin dünyada başka iki ülke arasında benzeri olmayan yakın bir ilişkiye sahip olduğuna dikkat çekti.

"Tek millet, iki devlet" düsturunun sadece bir slogan olmadığını, diplomasiden sahaya her alanda Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine istikamet veren, yaşayan, canlı bir ilke olduğunu vurgulayan Meclis Başkanı Şentop, bu iradenin gelişmelerin her aşamasında başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk yetkililer tarafından açık bir şekilde ifade edildiğini bildirdi.

“KAFKASYA'DAKİ ÇÖZÜMSÜZLÜK ERMENİSTAN'IN İŞGALİ SÜRDÜKÇE DEVAM EDECEKTİR”

TBMM'de grubu bulunan dört siyasi partinin imzasıyla yayınlanan bildiride, bu kararlılığın bir kez daha ortaya konulduğunu belirten Meclis Başkanı, "Yıllardan beri Kafkasya'da barışın ve huzurun en büyük düşmanı olan, başta Birleşmiş Milletler ve diğer bazı uluslararası örgütlerin kararlarına rağmen işgal ettiği topraklardan çıkmayan, işgali ve terörü tam bir devlet politikası haline getiren Ermenistan, işgal ve katliam şeceresine yeni bir halka eklemiş, sivilleri ve masumları öldürmeyi bir devlet politikasına dönüştürmüştür. Bu terör devleti, uluslararası hukuk tabiriyle bu haydut devlet, Moskova'da insani saiklerle alınan ateşkes kararına rağmen sivilleri hedef alan saldırılarını sürdürdü. Pazar yerlerini, sokakları, evleri hatta cenaze definlerini dahi bombalamaya devam etti, masumların canına kastetti. Gücü kahraman Azerbaycan askerlerine karşı koymaya yetmeyen, cephede kahraman Azerbaycan ordusu karşısında ardına dahi bakmadan kaçan Ermenistan askerleri, masum sivil insanları katletmeye, sivil hedeflere saldırmaya devam ediyor. Şu nokta açıkça herkes tarafından bilinmelidir ki, doğrudan sivilleri hedef alan bu saldırılar, tek bir ifadeyle 'savaş suçudur'. O zaman şimdi tüm dünyaya sormak lazım, aldığınız tüm kararları yok sayan bu saldırıları yargılamayacak da neyi yargılayacaksınız, neyi lanetleyeceksiniz? Sağır mısınız, kör müsünüz, lal mısınız? Kulağınızı asmasanız da gözünüzü bağlasanız da dilinizi ısırsanız da şu hakikatten asla kaçamayacaksınız. Ermenistan, artık bölgesel, hatta global bir sorundur" dedi.

Şentop, global bir sorun haline gelen bu terör devletinin politikalarının önlenmemesi, doğrudan veya dolaylı bir şekilde desteklenmeye devam edilmesi halinde bu durumun sadece bölgeyi bir ateş çemberine çevirmekle kalmayacağını ve Kafkasya'nın komşusu olan tüm ülkeleri de tehdit eder hale geleceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu itibarla, eğer barış yolunda samimi iseler, Ermenistan'ın ipini elinde tutanlar, Ermenistan'a yıllardır adeta kol kanat gerenler, bu tehlikeli oyunu durdurmalı, masumları öldüren bu haydut devlete arka çıkmaktan vazgeçmelidir. Hak ve adalet yerini bulmadıkça çözüm üretemezsiniz. Dolayısıyla Kafkasya'da çözümsüzlük, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ ve çevresindeki şehirlerde işgali sürdükçe devam edecektir."

 

“ERMENİSTAN'A KOL KANAT GERENLER, "HAYDUT DEVLETE" VERDİKLERİ DESTEKTEN ÖTÜRÜ BÜYÜK ZARAR GÖRECEK”

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Kafkasların ve bölgenin yeniden barışa ve huzura kavuşmasının ancak ve ancak Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle mümkün olacağını ve Ermenistan'a kol kanat gerenlerin, orta ve uzun vadede bu "haydut devlete" verdikleri destekten ötürü büyük zarar göreceğini ifade ederek, "büyük ağabeyleri"nin Ermenistan’ın arkasında uzun süre durmayacağını, Ermenistan'ın bölgede komşularıyla baş başa kalacağı günlerin uzak olmadığını bildirdi.

Şentop, "Ermenistan sahada veya masada kimden ne destek alırsa alsın, Azerbaycan, işgal edilen topraklarının her karışından ve her santiminden, bu işgalci terör devletini kovmaya muktedirdir" diyerek, uluslararası camiaya ikiyüzlü yaklaşımlardan vazgeçmeleri için çağrıda bulundu.

Son dakika... TBMM Başkanı Şentop, Azerbaycan Milli Meclisi’ne hitap etti

 

"MİNSK GRUBU'NUN BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞTİR"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Ermenistan ordusunun işgal ettiği topraklardan derhal, şartsız ve tam olarak çekilmesi talep edilen dört kararının Erivan yönetimince bugüne dek hiçe sayıldığını hatırlatan Şentop, şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde Amerika, Fransa ve Rusya'nın eş başkanlığını yaptığı Minsk Grubu sorunu çözmek yerine, adeta çözümsüzlüğe mahkum etti. Konu Ermenistan’ın uzlaşmaz ve şımarık tavırları sebebiyle otuz yıldır adeta kangrene dönmüş durumda. Minsk Grubu sorunu çözme konusunda şimdiye kadar hiçbir irade göstermedi. Üstelik Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51. maddesinden, meşru müdafaadan bihaber olan bu eş başkanlardan biri, açıklama yaparak Azerbaycan ve Türkiye'yi, Azerbaycan vatanının parçası olan Dağlık Karabağ'a saldırmakla itham etti. Durum buysa, kendisinin de başka örgütlere yakıştırdığı ifadelerle, şunu söylemekten imtina etmemek lazım. Minsk Grubu'nun beyin ölümü gerçekleşmiştir."

“ERMENİSTAN İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDAN DERHAL, ŞARTSIZ VE TAM OLARAK ÇEKİLMELİ, SALDIRGANLIKTAN VAZGEÇMELİDİR”

Mustafa Şentop, uluslararası camianın çözüm ve ateşkes çağrılarına ilişkin olarak ise, "Bu çağrılar samimiyse, öncelikle Ermenistan'ın çözüme yönelik önerisini net bir şekilde ortaya koyması sağlanmalıdır. Zira Azerbaycan her zaman çözümden yana olmuştur ve talebi bellidir. Ermenistan işgal ettiği topraklardan derhal, şartsız ve tam olarak çekilmeli, saldırganlıktan vazgeçmelidir. Bu talep, Birleşmiş Milletler kararlarındaki hükümlerden ne eksik ne de fazladır. Azerbaycan devleti ve halkı, kimsenin hakkına göz koymayacağı gibi kimsenin de kendisinin hakkına göz koymasına müsaade etmeyecek, yılanın aynı yerden bir kez daha ısırmasına izin vermeyecektir" dedi.

Azerbaycan ve Türkiye'nin sorunun barış yoluyla çözülmesinden yana olduğunu söyleyen TBMM Başkanı Şentop, "Lakin sükûnet dönemlerinde uzanan elleri havada bırakıp sadece süngülerin ucunun göğe kalktığını görünce, masalarda oturacak sandalye arayanlar ve onların dillerinden sadır olan kaypak ifadeler, Azerbaycan Türkü'nün hürriyet ve istiklal iradesine ipotek koyamaz, Azerbaycan toprakları üzerinde kimse ameliyat yapamaz" ifadelerini kullandı.

-“BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDE REFORM YAPILMASI GEREKİYOR”

Konuşmasında dünyadaki çifte standartlara da dikkati çekerek Birleşmiş Milletlerde reform yapılması gerektiğini dile getiren Şentop, Azerbaycan ve Türkiye'nin 30 yıl önceki ülkeler olmadığını belirterek, sözlerini, "Türkiye ve Azerbaycan'ın kalbi aynı ülkü için aynı mefkûre için birlikte attıkça, tüm bu saldırılara, tüm bu baskılara karşı, sesimizin ne kadar gür olduğunu bütün cihana ilan etmeye devam edeceğiz. Biz her zaman sulhtan, adaletten, hakikatten ve haklıdan yana olduk. Tüm dünyayı da aynı şekilde davranmaya çağırıyoruz. Bu anlayışla, Türkiye, Azerbaycan'ın yürüttüğü haklı mücadeleye karşı uluslararası platformlarda, özellikle Avrupa merkezli örgütlerde yükseltilmeye çalışılan haksız hücumlara karşı Azerbaycan'ın haklı tezlerini desteklemeyi, savunmayı sürdürecektir. Cenabıhak, şu an cephede vatanları için mücadele eden Mübariz ruhlu yiğitlerimizin yardımcısı olsun. Üç renkli bayrak, Karabağ'da dalgalanacak. Karabağ Azerbaycan'dır” ifadeleri ile tamamladı.

Azerbaycanlı milletvekilleri, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un konuşmasını ayakta alkışladı.

Kavga ettiği arkadaşını başından vurup öldürdüGelen son dakika haberine göre; Mersin'de, kavga ettiği arkadaşı Burak C. tarafından tabancayla başından vurularak, ağır yaralanan Mert Doy (30), kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber