Geri Dön

Son dakika... TBMM Başkanı'ndan corona virüs açıklaması! '31 milletvekili kendini izole etti'

Gelen son dakika haberine göre, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis çalışmalarına ara verilip verilmeyeceği konusunda, "Meclisimizin gündemiyle ve gruplarımızın aralarında yapacağı bir değerlendirmeyle söz konusu olabilir. Görüşmeye devam edilen bir kanun teklifi vardı. Onun bitimine kadar, en azından bu hafta bir çalışma olacak. Ondan sonrasını tekrar değerlendirecekler." dedi.

Son dakika... TBMM Başkanı'ndan corona virüs açıklaması! '31 milletvekili kendini izole etti'

Şentop, Meclis'te gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Sadece Türkiye değil, dünya olarak zor bir imtihan sürecinden  geçildiğini, gelişmelerin takip edildiğini belirten Şentop, Türkiye'nin yeni tip corona virüs konusunda başka ülkelerin tecrübelerini de değerlendirerek çok erken,  sıkı tedbirler aldığını anımsattı.

Şentop, bugüne kadarki sürecin devlet tarafından çok iyi  yönetildiğini, bundan sonra da yönetilmeye devam edeceğini ifade etti.

"SİVİL KAHRAMANLIKLARA İHTİYAÇ VAR"

Sürecin bundan sonraki başarısının, vatandaşların birlikte hareket  etmesi, iş birliği içerisinde açıklanan tedbirlere çok dikkatli ve sıkı bir  şekilde uyulmasıyla mümkün olacağını belirten Şentop, vatandaşların, Sağlık  Bakanlığının açıklamalarını yakından takip etmesini, "14 tedbir"e uymasını  istedi.

TBMM Başkanı Şentop, "Bu bir vatandaşlık, insanlık borcudur. Sadece  kendimizi değil yakın çevremizdekiler başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızı  riske, tehlikeye atıyoruz. Bu bakımdan bu günlerde sivil kahramanlıklara ihtiyaç  var. Sivil kahramanlık da; bu tedbirleri dikkatle okumak, takip etmek ve mümkün  olduğu kadar yakınlarımıza, etrafımıza anlatmak ve onların da uygulamalarını  sağlamak. Bu açıdan bütün vatandaşlarımıza başta kadınlarımıza, çocuklarımıza  bunları anlatma ve bunlara dikkati sağlama konusunda da özel olarak görevler  düşüyor." diye konuştu.

"YETKİLİ KİŞİ VE KURUMLARIN AÇIKLAMALARINA İTİBAR EDİLMELİ"

Şentop, bir başka önemli vatandaşlık borcunun da devletin yetkili  kişileri ve kurumları tarafından yapılan açıklamalara itibar etmek, bunun dışında  kalan manipülatif açıklamaları dikkate almamak olduğunu belirtti.

Bu sürecin en önemli kısmının da panik havasının oluşmasını engellemek  olduğuna işaret eden Şentop, sürecin yönetiminde bunlara müsaade edilmemesi  gerektiğini söyledi. Şentop, şunları kaydetti:

"Bugün bunlardan bir tanesi, TBMM'de bazı milletvekillerinin, -sayıda  veriyor, manipülatif bir hesap, bir provokasyon hesabı- 17 milletvekili, umreden  dönen milletvekilleri güya VIP'ten kaçmışlar... Nasıl oluyorsa o? Mart ayının  başından itibaren yurt dışına çıkan ve yurt dışından dönen milletvekillerimizin  bilgisi var. Bunlar arasında umreye giden, umreden dönen herhangi bir  milletvekili yok. Bu milletvekillerimizin hemen hemen tamamı Avrupa ülkelerinden  dönmüş milletvekillerimiz. Farklı siyasi partilerimizden var. Bir tanesi  Özbekistan'dan, bir tanesi Tanzanya'dan, bir de KKTC'den gelen  milletvekilimizdir. Bunun dışındakilerin büyük bir kısmı Avrupa ülkelerinden...

Bu arkadaşlarımızla ilgili olarak ben de partilerimizin grup  yönetimleriyle görüştüm. Onların zaten bilgileri var. Milletvekili arkadaşlarımız  da sorumluluklarının gereği olarak kendilerini, bu öngörülen azami sürede, 14  günlük süre içerisinde evlerinde karantinaya almış durumdalar. Ben bunların,  kendileri tarafından takip edildiğini biliyorum, grup yönetimlerimizin de bu  konuda bilgileri var."

Şentop, TBMM'de çalışan personelle ilgili dün akşam saatlerinde bir haber çıktığını ve ona karşı gerekli açıklamanın yapıldığını anımsatarak, "Gerek  buradaki Meclis Hastanemizde gerekse başka hastanelerde, başvuran bütün  çalışanlarımızın durumlarını takip ediyoruz. Şu ana kadar herhangi bircorona virüsle ilgili bir tespit yok. Yapılan testlerden bilgimiz var. Böyle bir  tespit henüz yok." dedi.

Meclis çalışmalarına gelecek günlerde ara verilip verilmeyeceği  sorusuna Şentop, "Meclisimizin gündemiyle ve gruplarımızın aralarında yapacağı  bir değerlendirmeyle söz konusu olabilir. Görüşmeye devam edilen bir kanun  teklifi vardı. Onun bitimine kadar, en azından bu hafta bir çalışma olacak. Ondan  sonrasını tekrar değerlendirecekler." karşılığını verdi.

"YURT DIŞINDAN 1 MART'TAN İTİBAREN GELEN MİLLETVEKİLİ SAYISI 31"

Şentop, yurt dışından dönen milletvekilleriyle iletişim kurup  kurmadığı sorusunu ise, "Yurt dışından 1 Mart'tan itibaren gelen milletvekili  sayısı 31. Milletvekillerimizin durumlarıyla ilgili grupların da bilgisi var.  Kendileri bu anlamda, sosyal izolasyonla onu sağlamış durumdalar. Hepsiyle ilgili  bu anlamda bir bilgimiz var. Takipteyiz. Uydurma, yalan haberlere itibar  edilmemesini istiyorum." diye yanıtladı.

Okullarda eğitime ara verilmesinin bir tedbir olduğunun unutulmaması  gerektiğini vurgulayan Şentop, şöyle konuştu:

"Bu, birçok ülkeye göre erken dönemde alınmış bir karar. Çocukları  evde tutma konusunda bütün eğitimcilerimize, pedagoglarımıza, psikologlarımıza,  sosyal psikologlarımıza çağrı yapıyorum: Evlerde çocukları meşgul edecek  programlar, çalışmalarla ilgili tavsiyelerini televizyonlardan, yayın  organlarımızdan iletmelerini, açıklamalarını teklif ediyorum. Özellikle temel  prensiplerimiz bu 14 kuraldır. Ona dikkatle riayet etmek lazım. Çok büyük  teoriler, laflar var, dünyanın geleceğiyle ilgili falan; bunlara itirazım yok ama  herkes önce elini iyi yıkasın, daha sonra diğer kalan hususları konuşmaya  başlasın."

 

 

 

Bina yıkılınca gerçek ortaya çıktı! İş yerinin duvarı...İstanbul Avcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında bir binanın yıkımı yapılınca yan tarafta giriş katta bulunan iş yerinin duvarının olmadığı ortaya çıktı. Binada oluşan görüntü şaşkınlık oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber