Geri Dön
Siyaset'Sonuç yüzde 100 içimize sinemez'

'Sonuç yüzde 100 içimize sinemez'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile iş birliği görüşmelerinin tamamlanmasının ardından gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle buluştu ve işbirliği sürecini değerlendirdi.

'Sonuç yüzde 100 içimize sinemez'

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ilan edilen Tunç Soyer’e babasının ülkücüleri yargılayan bir savcı olması nedeniyle İYİ Parti teşkilatlarında ve tabanında tepki gösterildiği hatırlatılan Akşener, “Babadan oğula suç geçmez, oğuldan babaya da suç geçmez” dedi. Ancak Akşener, Tunç Soyer’in babası Nurettin Soyer için “bir vaka” ifadesini kullandı. Akşener, “Bizim adaylarımıza CHP seçmeni, CHP adaylarına da İYİ Parti seçmeni, tarafımızdan oy vermeye yönlendirilecek” yanıtını verdi. Bir gazetecinin “HDP ile nasıl bir ittifak yapacaksınız?” sorusuna sert tepki gösteren Akşener, “Çok ayıp bu. HDP ile ittifakımız yok. Bizi desteklemiyor ki HDP” dedi. Olmayan şeyleri anlatmaktan yorulduklarını söyleyen Akşener, HDP ile iktidarın birbirine alışık olduğunu belirterek, “Bu seçimde kimin kimi desteklediği görülecek” diye konuştu.

Partisinin Manisa milletvekilliğinden HDP’nin üç büyükşehirde aday çıkarmayacağını açıklaması üzerine istifa eden Tamer Akkal konusunda ise “Bir tane PKK’lıya taş atmamış adamlar beni ‘PKK ile yan yana gelmekle’ suçluyor. İnanamıyorum” dedi. Akşener, şüphelerinin gerçeğe döndüğünü iddia eden Akkal’ın milletvekilliğinden de istifa etmesi gerektiğini söyledi.

‘CHP zor bir parti’

Akşener, “İttifak kurarken en zorlanılan noktalar hangileri?” sorusuna ise “CHP, köklü ve zorlu bir parti. Yani Sayın Kılıçdaroğlu açısından bakıldığında çok kolay yönetilebilir bir parti değil. Ciddi ağırlığı olan kişilerin bulunduğu bir siyasi parti, belli dengeler var. Biz ise yeni bir siyasi partiyiz ve hedefimiz kalıcı olmak. Hem CHP hem İYİ Parti demokrasiyi tuttuğu için bu alanda zorluk yaşadık. Onun için çok uzun sürdü müzakereler. Çıkan sonuçlar derseniz ki ‘yüzde 100 içinize sindi mi’, elbette yüzde 100 olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu’na sorsanız, elbette yüzde 100 olmaz, ama mesele burada karşılıklı iyi niyetli adımlar atmaktır. Çıkan sonucun seçmenlerimiz açısından bir sinerji yarattığını görüyorum” yanıtını verdi. Akşener, teşkilatlarda bazen dirençler olduğunu ve bunun kırılamadığını belirtti.

Parti’nin hali hazırda 9 belediye ve 2 beldede yönetimde olduğunu ifade eden İYİ Parti Genel Başkanı, “Bunun üzerine ne koyuyorsak bizim için başarı kriteri olacaktır” dedi. “Çıtayı çok yükseğe koymuyoruz” ifadesini kullanan Akşener, Manisa, Denizli, Balıkesir, Mersin’i almayı hedeflediklerini, Düzce, Kırıkkale, Isparta, Niğde, Afyon, Elazığ, Uşak’ı da alabileceklerini söyledi.

‘Usta adaylık teklifini kabul etmedi’

MHP’den ihraç edilen Samsun milletvekili Erhan Usta’ya hem Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı, hem de partisine katılmayı teklif ettiğini açıklayan Akşener, Usta’nın belediye başkan adaylığını kabul etmediğini, milletvekilliği konusunda ise zamana ihtiyacı olduğunu söylediğini aktardı.

Tepki çeken paylaşım! Hastalardna alınan yağ dokularıyla dans ettiBrezilya’da ameliyat sırasında hastalardan alınan yağ dokularını sosyal medya uygulaması TikTok'tan paylaşan plastik cerrahi uzmanı tepkilerin ardından görevden alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler